A családjogi törvény szerint a bíróság az egyik házastárs kérelme alapján felbonthatja a házasságot, ha a házastársak közötti kapcsolat olyan szinten megromlik és tartósan felborul, hogy a házasság nem tudja betölteni a célját és a házastársak részéről nem áll fenn a további házastársi együttélés lehetősége.
Mielőtt konkrét lépéseket tenne meg a válás intézésében, ideális a helyzet, ha képesek a házastársával megegyezni a kulcsfontosságú, válás utáni időszakhoz kapcsolódó kérdésekben. Ez hatványozottan érvényes abban az esetben, ha a házastársaknak kiskorú gyermekei vannak. Érdemes a válóper előtt tisztázni, hogy melyik szülő gondozásában maradnak a gyermekek, vagy ha adottak a feltételek és a körülmények, opció lehet a megosztott felügyelet vagy közös felügyelet, továbbá a gyermektartás összegét, valamint, ha a gyermekek az egyik szülő gondozásában maradnak, a másik szülőt illető láthatási jog mértékét.
Mindenekelőtt fontos, hogy a házastársak a gyermekek érdekeit tartsák szem előtt, mivel a válás során fellépő érzelmek gyakran vezethetnek ahhoz, hogy a szülők nem képesek a gyermekek érdekében sem kompromisszumot kötni. Fontos kérdés tehát, hogy a házastársak meg tudnak-e egyezni a feljebb felsorolt kérdésekben, hiszen így felgyorsulhat a válás menete.
A válás menete
A válási eljárás a bírósághoz benyújtott házasság felbontása iránti kérelem alapján kezdődik. Ezt a kérelmet az egyik házastárs nyújtja be. Ebben a házastárs ismerteti a bíróságot a házasságban fellépő problémás pontokkal, melyek indokolják a kérelmet. Ha a házasságból gyerekek is születtek, a kérelemben szükséges megfogalmazni azt is, hogy a házastárs hogyan kéri a gyermekelhelyezést, a másik szülő láthatási jogát és a gyermektartást.
A válási perben az a bíróság illetékes, amelynek körzetében a házastársak utoljára éltek együtt, ha legalább az egyikük lakóhelye ennek a bíróságnak a körzetében van. Ellenkező esetben a kérelmet nem benyújtó házastárs általános bírósága az illetékes. Ha ezen a módon nem határozható meg a bíróság illetékessége, az indítványozó fél általános bírósága lesz az, amely dönthet a házasság felbontásáról. A válás feltételeinek fennállásáról és a házasság felbontásáról az eljáró bíróság dönt a házasság felbontása iránti kérelemben közölt tények, illetve a házastársak részéről terjesztett tények alapján.
Agresszív viselkedésű, bántalmazó házastárs
A feljebb vázolt helyzet az ideális, mint a házastársak, mint a gyermekek számára. Sok esetben azonban nemcsak, hogy a felek nem tudnak megegyezni ezekben a kérdésekben, hanem kimondottan nehézségekbe botlik az egyik házastárs, akinek a házastársa agresszív viselkedést mutatott már a házasság alatt, amely viselkedés fokozódhat a válóper indításával. Amennyiben a házastársának agresszív, erőszakos a viselkedése, vagy a házasság alatt sor került fizikai vagy lelki bántalmazásra, a legjobb felkészülni arra, hogy valószínűleg nehezített lesz a válás menete.
Családon belüli erőszak áldozatainak a jogrend több szintű védelmet biztosít. A civil jog által nyújtott lehetőségek alapján az áldozat például követelheti a bíróságot, hogy sürgősségi intézkedést hozzon. A bíróság az e fajta intézkedéssel átmenetileg megakadályozhatja, hogy a bántalmazó belépjen a közös otthonukba, illetve távoltartási végzést hozhat.
A büntetőjog az élet, egészség, szabadság, emberi méltóság és egyéb jogok védelmére összpontosít azon bűntények büntetésével, melyek éppen ezeket az értékeket veszélyeztetik vagy sértik. A büntetőeljárás vagy a feljelentés megtételével, vagy a rendőrség saját kezdeményezésével kezdődhet, ha az más forrásból értesült az esetleges bűncselekmény elkövetéséről. A jogrend emelt szintű védelmet nyújt a bántalmazottaknak annak érdekében is, hogy ne legyenek kitéve a másodlagos viktimizáció kockázatának.
Egyéb sürgősségi intézkedések
Gyakori jelenség, hogy a gyermek a házastársak által egymás ellenszenvére használt eszközévé válik és a korlátozzák a gyermek másik szülőjével való kapcsolatát. Ilyen helyzetben szintén segítséget nyújthat olyan sürgősségi intézkedés, mellyel a bíróság dönthet az átmeneti gyermekelhelyezésről és gyermekfelügyeleti jogról. A sürgősségi intézkedés többnyire ideiglenes jellegű, ezt a bíróság közelebbi bizonyítás nélkül, írásbeli előterjesztés alapján hozza meg, melynek célja gyors védelmet nyújtani, valamint a kapcsolatok rendezése a teljes ügyben való döntéshozatalig.
A válás menete legtöbbször erős érzelmekkel befolyásolt
A válási eljárások érzelmekkel teltek, így jól jöhet egy szakember segítsége. Egy ügyvéd vagy ügyvédi iroda nemcsak minőségi kérelmet tud készíteni az érvényben levő jogszabályok szerint, hanem tanácsot tud adni, hogy mit követelhet, mire érdemes összpontosítani az eljárás során és hogy hogyan alakítsuk a gyermekfelügyeleti jogot.
JUDr. Bános Róbert
Menü |