Közlekedési baleset esetén fellép a kérdés, hogy szükséges-e minden esetben rendőrt hívni a helyszínre. Rendőr jelenléte ugyanis csak a törvény által megszabott konkrét esetekben szükséges. Mivel nincs a köztudatban, hogy mikor kell rendőrt hívni a gépjárművezető jogszabályi kötelezettségének eleget téve, az alábbi cikkünkben tisztázzuk az esetleges helyzeteket és a járművezetők kötelezettségeit, melyek elsősorban a közúti közlekedésről szóló törvényből és a kötelező gépjármű felelősségbiztosításról szóló törvényből erednek.
Gépjárművek ütközése esetén elsősorban meg kell különböztetni a két kulcsfontosságú jogi fogalmat, azok törvényből eredő tartalmuk alapján. A törvény ugyanis különbséget tesz a közlekedési baleset és a káreset között.
Közlekedési baleset
Közlekedési baleset esetén szükséges a rendőrség hívása. Közlekedési balesetnek nevezzük a közúti közlekedésben a járműforgalommal közvetlenül összefüggő eseményt, amelyben ember sérül vagy haláleset történik, vagy ha az úttest vagy közhasznú eszköz meghibásodik, vagy veszélyes anyagok szabadulnak fel. Közlekedési balesetnek minősül az is, ha az érintett jármű vezetője alkohol vagy egyéb függőséget okozó szer hatása alatt áll, vagy nem hajlandó alávetni magát hiteles mérőeszközzel történő vizsgálatnak vagy a káreseményben résztvevők nem állapodtak meg a vétkességben.
Közlekedési balesetnek minősül a káreset is, ha az alábbi jogszabályi kötelezettségek valamelyike nem teljesül. A balesetben résztvevő köteles haladéktalanul megállítani a járművet, igazolni személyazonosságát a baleset másik résztvevője előtt, tájékoztatást adni a gépjármű biztosításáról, kitölteni és aláírni az okozott kár megtérítésének biztosítására bevezetett nyomtatványt, tartózkodni az alkohol vagy más függőséget okozó szer fogyasztásától és megtenni a megfelelő intézkedéseket annak érdekében, hogy a biztonság vagy a közúti forgalom ne legyen veszélyeztetve. Ha a baleset résztvevője a balesetben részt nem vevő személynek anyagi kárt okozott, köteles ezt a személyt haladéktalanul értesíteni és a kártérítés biztosítására bevezetett nyomtatványt kitölteni és aláírni.
A rendőrség gondoskodik a szükséges intézkedésekről és gondoskodik a közlekedési baleset helyszínének biztonságáról. Emellett biztosítja a szükséges dokumentumokat is, amelyekre később a biztosítótársaságokkal való kommunikáció és a bírósági eljárások során lesz szükség. Ha nem teljesen egyértelmű a helyzet, kétség esetén érdemesebb kihívni a rendőrséget és biztosítani a baleset helyszínén való jelenlétét.
A közlekedési baleset résztvevője
Közlekedési baleset résztvevője az a személy, aki közvetlenül vagy közvetetten részt vett a közlekedési balesetben.
A közlekedési balesetet résztvevője köteles a közlekedési balesetet rendőrnek jelenteni, a sérültet a képességeinek és lehetőségeinek megfelelően elsősegélyben részesíteni, haladéktalanul értesíteni a mentőszolgálatot, megtenni a szükséges intézkedéseket a személy vagy vagyon megmentése érdekében, továbbá köteles a közlekedési baleset helyszínén tartózkodni a rendőr kiérkezéséig vagy a segítségnyújtás, illetve a közlekedési baleset bejelentése után haladéktalanul visszatérni erre a helyre. Továbbá szükséges tartózkodni az olyan cselekményektől, amelyek gátolnák vagy megnehezítenék a nyomozást, mint például a gépjármű áthelyezése. Kötelező a megfelelő intézkedések tétele annak érdekében, hogy a közúti közlekedés biztonsága a közlekedési baleset helyszínén ne legyen veszélyeztetve. Lehetővé kell tenni a közúti forgalom, különösen a menetrend szerinti tömegközlekedési járművek forgalmának újraindítását.
Ha szükséges a sérült kiszabadítása, ellátása, illetve a közúti forgalom helyreállítása, a közlekedési balesetben résztvevő mozgathatja a járművet, de köteles a közlekedési balesetet követően megjelölni a járművek helyzetét. A közlekedési balesetben résztvevő köteles közreműködni a rendőrséggel a közlekedési baleset tisztázása során, illetve benyújtani a balesethez kapcsolódó dokumentumokat.
Káreset
A további közlekedési események, amelyek során a járműforgalommal közvetlenül összefüggésben keletkezett kár, nem minősülnek közlekedési balesetnek. Az ilyen események káresetnek számítanak.
Káreset esetén, ha annak résztvevői eleget tettek a kötelezettségeiknek, az érintett járművek egyik vezetője sem áll láthatóan alkoholos vagy egyéb függőséget okozó szer befolyása alatt, és a balesetben résztvevők megegyeztek a vétkességben, nem kell bejelentést tenni a rendőrségen, mivel a rendőrséget a törvény nem hatalmazza fel az ilyen esemény tisztázására.
A káreset résztvevői kötelesek egymás előtt igazolni személyazonosságukat és a biztosítón keresztül történő kártérítés esetén tájékoztatni arról a biztosítóról, amellyel kötelező gépjármű felelősségbiztosítást kötöttek, illetve kitölteni és aláírni a keletkezett kár megtérítésére szolgáló nyomtatványt. Ezzel egyidejűleg a kártérítés egyéb körülményeiről is javasolt egyeztetni. Ha a közlekedési balesetben résztvevők közül bármelyik úgy véli, hogy közlekedési balesetre utaló jelek vannak jelen, köteles ezt a tényt rendőrnek jelenteni. A rendőr a baleset helyszínére történő érkezése esetén csak akkor köteles tisztázni annak körülményeit, ha ez az esemény közlekedési balesetnek minősül.
A közúti közlekedésről szóló törvényből eredő kötelezettségek megszegése
A közúti közlekedésről szóló törvényből eredő kötelezettség megszegése a közúti közlekedés biztonságára és zavartalanságára vonatkozó általánosan kötelező érvényű jogszabályok megsértésének minősül. Ugyanakkor súlyos közúti közlekedési szabálysértést követhet el az, aki az e törvényben előírt kötelezettségeinek nem tesz eleget, és ennek következtében olyan közlekedési baleset történik, amelyben más személy megsérül vagy anyagi kár keletkezik.
Amennyiben Önnek vagy ismerősének jogi tanácsra vagy képviseletre volna szüksége, bátran keressen fel egy ügyvédet vagy ügyvédi irodát, aki az adott jogi területen otthonosan mozog.
JUDr. Bános Róbert
Menü |