Október 10-én iskolánk felső tagozatos tanulói tanulmányi kiránduláson vettek részt, ahol több állomást bejárva szereztek alapvető ismereteket, nem utolsó sorban pedig izgalmas és maradandó élményeket.
Első megállónk a legrégibb szlovákiai csillagvizsgáló volt Ógyallán, amely Dr. Konkoly-Thege Miklós nevéhez fűződik. Az asztrofizikális obszervatóriumot, Európában az elsők között, 1871-ben hozták létre és a 19. század végén a legjobban felszerelt csillagvizsgálók közé tartozott. Konkoly doktor egész életét a tudománynak szentelte. A bevezető kisfilm megtekintése után a gyerekeket lenyűgözte a modern technológia által működtetett kupolás terem, ahol a világűr rejtelmei tárultak a szemük elé. Naprendszer, csillagok, csillagképek, hullócsillagok, bolygók mozgásáról tanulhattunk, illetve az égbolton való helyükről kaptunk képet. Ezután átsétáltunk a történelmi kupolás épületbe, ahol egy hatalmas távcsővel az égboltot vizsgálják. Úgy a bemutató, mint az obszervatórium teljes felszereltsége lenyűgözött mindenkit.
Kirándulásunk következő állomása Komárom volt. Kiindulópontként a Klapka György tér szolgált, amely régen piacként funkcionált, ma a város jelképe. Északi oldalán a városháza épülete áll, nyugatról a Zichy-palota, melynek tágas udvarán alakították ki a város egyik legfőbb nevezetességét, az Európa-udvart. A gyerekek élvezettel keresték a különböző európai országok jellegzetes építészeti stílusát az udvar egyes épületein, így tarka ízelítőt kaptunk a kontinens nagyvárosainak hangulatából. A Nádor utcában található Duna Menti Múzeum udvarán megtekintettük Jókai Mórnak, Komárom híres szülöttének egész alakos ülőszobrát is. Ám mindennél csábítóbb, ha visszautazhatunk az időben, így a legnagyobb élményt a komáromi erődrendszerbe való betekintés jelentette. Egyszerre volt hátborzongató és megkapó végigsétálni a védfalak mentén. Lenyűgöző látványt nyújtott hatalmas, precízen faragott kövekből épített falaival, azokat borító 3-4 méter vastag földtakarójával és több kilométer hosszú földalatti folyosórendszerével, amelynek bizonyos szakaszain elemlámpával világítva haladtunk keresztül. Megismerkedtünk a szekeresgazdák történetével is.
Fáradtan bár, de annál több élménnyel érkeztünk kirándulásunk utolsó megállójához, a gútai vízimalomhoz. A malomban székel a Vízimalom Múzeum, ahol kiállítás keretén belül a vízimolnárok mindennapi életébe szerezhettünk betekintést.
A tanulmányi kirándulás költségeit pályázati pénzből fedeztük. Bízunk benne, hogy a tanulmányi út során diákjaink új élményekkel gazdagodtak és a szerzett információkat a jövőben is kamatoztatni tudják majd.
Menü |