Zupkó Tamást, Vezekény község polgármesterét kérdeztük
Milyen eredményeket hozott a 2020-as esztendő a faluban, milyen kilátásokkal, esélyekkel várják a következőt?
A járvány begyűrűzése ellenére is sikerült néhány fontos tervünket megvalósítani. Hozzáépítettünk, illetve felújítottuk a tűzoltószertárunkat, a bérlakásoknál pedig a szennyvíz elvezetésére új átemelő állomást építettünk ki. A Magyar Kormány hozzájárulásával felújítottuk, modernizáltuk az óvodakonyhát, és új hangtechnikát vásároltunk a kultúrházba. Nagyszombat megye támogatásának köszönhetően a COVID-19 elleni küzdelemben fontos fertőtlenítőszereket, maszkokat, kesztyűket, ózonos fertőtlenítőket vettünk, Berényi József közvetítésével pedig minden kisiskolás diákunknak táblagépet tudtunk adni a távoktatás biztosításához.
Összességében viszont a járványhelyzet alakulása miatt számos fejlesztést, rendezvényt a későbbi évekre kellett halasztanunk. Bízunk benne, hogy mielőbb kilábalunk ebből a helyzetből, és a gazdasági visszaesés nem fogja túl nagy mértékben hátráltatni a következő évi tevékenységünket. 2021-ben elsősorban pályázati támogatásokból szeretnénk megvalósítani terveinket, járdák, utak és középületeket felújítását, építését tervezzük.
Az helyi szintű egyéni és közösségi kezdeményezések jelentőségéről, a demokratikus faluvezetés előnyeiről kérem a véleményét.
Az ilyen helyi-, egyéni- és közösségi kezdeményezéseknek óriási szerepe van ezekben a nehéz időkben, községünkben idén is számtalan jó példát említhetnék. Ilyen kezdeményezés volt 20 év után újraindítani a helyi asztalitenisz csapa tevékenységét. Önkéntes tűzoltóink számos alkalommal segítik a lakosságot. A Csemadok helyi szervezetének tagjai folyamatosan bekapcsolódnak a közösségépítő és kultúraszervező tevékenységekbe, önkéntes színjátszóink a hétköznapi problémáinkat feledtetik fergeteges előadásaikkal, műsoraikkal, és külön említést érdemelnek.
A vezekényi „Ringatós” anyukák közösségépítő tevékenysége közül kiemelkedik az Ádventi ablakok elnevezésű kezdeményezés, melynek során a decemberi hónapban 48 vezekényi ablak került kidíszítésre, s öröm volt látni, ahogy a kisgyermekes családok este sétáltak a faluban, és keresték az újonnan kidíszített ablakokat.
A demokratikus faluvezetési forma egyik kiváló példája községünk. Remek az együttműködés az önkormányzati képviselők, az egyes intézmények és a civil társulások vezetői között, ami nagyon eredményes az egyes helyi rendezvények megvalósításánál, a testvértelepülési kapcsolattartásnál, de leginkább a nyári fesztiválunk szervezésénél.
Az MKP járási elnökeként hogyan látja nemzetrészünk jövőjét, kulturális és társadalmi fejlődésünk lehetőségeit, és nézete szerint a magyar pártok összefogásával mi változhat szűkebb régiónkban?
A helyi magyar közösségek megerősödése, a helyi kulturális élet fellendítése és támogatása nélkül, illetve a helyi közösségi kezdeményezések felkarolása nélkül nemzetrészünk jövője, fejlődése nehezen képzelhető el. A helyi magyar óvodák és iskolák fenntartása, fejlesztése szintén nagyon fontos eleme nemzetrészünk fejlődésének. Itt szeretném kiemelni a Cseperedő programok jelentőségét, mert megmutatkozik, hogy azon községekben, ahol rendszeresek a Ringató-foglalkozások, ott többnyire javul a magyar iskolába íratott gyermekek aránya is.
Társadalmi fejlődésünk további fontos eleme az egyes helyi kezdeményezések összehangolása, kölcsönös támogatása, mert megmaradásunk érdekében kellenek olyan programok is, amikor pl. a kismácsédi, kosúti, feketenyéki magyar családok közösen túráznak, amikor a vezekényi és felsőszeli színjátszók közösen mennek a fellépésekre, amikor régiónk magyar csoportjai, önkéntesei, szervezői egymást támogatva dolgoznak megmaradásunkért, fejlődésünkért.
A magyar pártok képviselőinek együttműködése régiónkban már korábban elkezdődött, hiszen a Galántai járásból bejutott magyar megyei képviselők már több mint egy éve közösen egy frakcióban dolgoznak Nagyszombatban. Viszont az országos egység kialakítása nélkül jelentősebb eredményeket nem fogunk tudni elérni regionális szinten sem. Ahhoz, hogy mátyusföldi településeinket magyar polgármesterek és önkormányzati képviselők irányítsák elengedhetetlen, hogy a magyar pártok és szervezetek közösen megegyezve állítsanak majd jelölteket. Ugyanez érvényes a megyei választásokra is, ebben az esetben is meg kell egyeznünk, ki lesz az a 7 magyar jelölt a Galántai járásból, akit mindannyian támogatunk.
Mit üzen a népszámlálási ívet kitöltő mátyusföldieknek?
Vállaljuk büszkén magyarságunkat, anyanyelvünket. Ne tagadjuk meg szüleinket, nagyszüleinket, akik bátran vállalták magyar nemzetiségüket az évszázad során. Vállaljuk magyar anyanyelvünket is, hiszen édesanyánk ezen a nyelven beszélt hozzánk, dalolt nekünk. Az embernek egy nemzetisége, egy anyanyelve van, legyünk erre büszkék, ne feledjük a népszámlálási ív kitöltése során sem. A népszámlálás eredményei az elkövetkező 10 évben nagyban befolyásolják majd a közösségünk fejlődésére szánt támogatások nagyságát, nemzetrészünk erejét.
Mindenki arra biztatok, vállaljuk magyar nemzetiségünket, magyar anyanyelvünket.
Menü |