A deáki Cserge Miklós hobbija dísztojások készítése
Hosszú évekig rendszerint a mesterembert keresők kopogtattak be hozzá, a villanyszerelői munkát 49 éven keresztül végző Cserge Miklóshoz. A nyugdíjba vonulása óta eltelt hat évet se karba tett kézzel töltötte, házkörüli szorgoskodásának eredményeit az udvaron és a házban is megcsodálhatja a látogató. Húsvét közeledtével mi nem a villanyszerelőt, hanem a dísztojások készítőjét kerestük azért, hogy erről a foglalatosságáról érdeklődjünk.
Hogyan jut el egy villamossági szakember a húsvéti tojás készítéséig?
Az alaposság, a türelem, a koncentráció a villanyszerelő legfontosabb jellemzői. És ha ehhez még akarat és kitartás is társul, akkor egyéb kézügyességet, fantáziát igénylő tevékenységekben is eredményes lehet az ember. A nyugdíjba vonulással nem áll meg az élet, ahogy attól sokan tartanak, mert elfoglaltságot mindenki talál magának, már aki keresi. Erre talán az én esetem is példa lehet. A mindenkori házkörüli teendők mellett volt és van időm másra is: Fotók fára átvitelével, keretezésével, madáretetők, hasznos udvari dísztárgyak készítésével kezdtem, majd az egyik sellyei vásáron akadt meg a szemem a dísztojásokon. Érdekes, különleges tevékenységnek találtam, egy újabb kihívásnak. Mindez néhány évvel ezelőtt történt.
Milyen alapanyagokkal, milyen eszközökkel dolgozik, illetve milyen egy díszített tojás elkészítésének a folyamata?
A tojáshéj áttörésének módszerét alkalmazom. Csak fehéreket készítek, nem tartom fontosnak festeni őket, hiszen a libatojások önmagukban is gyönyörű fehérek. A libatojást először Pöstyénből rendeltem, ma már Bártfáról hozatom. Kifújt, tisztított, fertőtlenített, több hónapig szárított tojást használok. Dolgoztam már tyúk-, kacsa- és fürjtojásokkal is, de túlnyomórészt lúdtojásból készítek díszeket – ékszertartókat, megvilágított tojásokat, húsvéti díszítésre szánt darabokat, készleteket. A közeljövőben a strucctojás megmunkálását is szeretném kipróbálni, ami egy újabb kihívást jelent majd számomra.
Mikro-csiszolókészletem eszközeivel dolgozom, de az elektromos manikűrkészlet is segítségemre van. A munkát a motívumok felrajzolásával kezdem, ezt követi a kivágás és a csiszolás, amely a minta nehézségétől, igényességétől függően akár négy-öt órát is igénybe vesz. A kifúrt, kivágott, lecsiszolt tojásokat legalább 10-15 percnyi időre Szavóba helyezem, hogy a száraz hártyát lemarja. Ezután vízfürdőben lemosom róla a tisztítószert, majd fehér viasszal bevonom a tojás felületét.
Édesanyám régi kiskonyháját neveztem ki alkotóműhelynek. Jó itt dolgozni, a helyiség minden egyes munkafolyamatnak megfelel, emellett sok-sok régi emlékeket is felidéz.
A tojásrajzok motívumai ötletszerűek vagy kötődnek valamilyen hagyományos mintázatokhoz, stílusokhoz?
Kezdetben a technikai kivitelezés érdekelt leginkább, eredeti szakmámból kifolyólag is, és csak később kezdtem el érdeklődni a hagyományos népi és modern mintázatok iránt. A világháló ebben nagy segítségemre van. De készült már tojás horgolt terítő mintái alapján, különböző virágmotívumokkal, és egyéni kérések alapján is. Számomra minden ötlet új kihívást jelent, de általában megoldom a problémás eseteket is. Ha nem, a tojás bánja, de tízből kilenc mindig sikerül.
Mi a sorsuk az elkészült kis alkotásoknak?
Szinte mindegyiket elajándékozzuk. Családtagnak, ismerősnek, a bennünket segítőknek. Az első darabokat és azokat, amelyek nagyon a szívünkhöz nőttek, megőrizzük. Néhányuk a lakást díszíti, jó részük pedig a legféltettebb tárgyaink között pihennek, biztonságos csomagolásban. Erről a feleségem gondoskodik, aki ebben az új tevékenységemben is mindig a segítségemre van.
Mivel csak rövid ideje foglalkozom dísztojások készítésével, csak a családtagok, barátok és közeli ismerősök tudnak róla. De a hír terjed, nemrégiben például a helyi nyugdíjasok klubja húsvétváró családi rendezvényén mutatták be a legszebbeket, az éppen elkészültek közül. Bízok benne, hogy ha az egészségem engedi, folytatni tudom ezt a munkát, és még nagyon sok embernek tudok örömöt szerezni velük!
Ha Cserge Miklós hobbija felkeltette olvasóink érdeklődését, a következő telefonszámon léphetnek vele kapcsolatba: 0910/525 891
Menü |