2016 elején az egyik munkaértekezleten Szabó Dénes, a község képviselő-testületének tagja (a helyi CSEMADOK alapszervezet elnöke) emlékeztetett arra, hogy 2017-ben lesz a község lakosai kitelepítésének és deportálásának 70. évfordulója, és javasolta, egy „emléknap” megszervezését ebből az alkalomból.
Mivel Hidaskürtön ezidáig nem volt sem emlékmű, sem másféle alkotás, melyet ennek a háború utáni szomorú eseménynek szenteltek volna, ezért a polgármester egy emlékmű elkészítésére és méltó helyen történő felállítására tett javaslatot. Szó szót követett, majd megkezdődtek az előkészítő munkálatok. A község képviselő-testülete a 2017-es évi költségvetésében elkülönített egy bizonyos összeget erre az eseményre. Szobrászokat, kőfaragókat, művészeket szólítottunk meg, hogy tegyék meg javaslatukat az emlékművet illetően. A nyolc megszólított alkotó közül a legjobb ajánlatot és tervezetet egy fiatal besztercebányai kőfaragó, Snopko Kamil úr nyújtott be. Írásban fordultunk azokhoz a magyarországi községekhez, ahova a lakosainkat kitelepítették, és együttműködésre kértük fel őket. Főleg adatgyűjtésről volt szó – a kitelepített családok nevét, adatait kértük. Elintéztük a szükséges jóváhagyásokat, engedélyeket, és 2017 elején elkezdődtek a munkák. A templom körül elvégeztük a járdák felújítását, felállítottuk az emlékművet és megszépítettük a környékét. Elkészült a műsortervezet, elküldtük a meghívókat, és igyekeztünk minél jobban előkészíteni az emléknapot – az emlékmű ünnepélyes leleplezését, amelyre 2017. május 27-énkerült sor.
A vendégek és az emlékezők közt volt Dr. Szili Katalin miniszterelnöki megbízott, Kiss Balázs, magyarország pozsonyi nagykövetségének titkára, Berényi József, Nagyszombat megye elnökhelyettese, Juhos Ferenc, a Galántai Járási Hivatal elöljárója, Cservenka Sándor János, a hidaskürti magán szakközépiskola alapítója, továbbá a környék településeinek polgármesterei, Bikal község polgármestere, a kitelepítést átélt élő személyek - élükön Galambos Dini – bácsival Bikalról.
A megemlékezés szentmisével kezdődött, melyet Dr. Szlávik Antal plébános úr celebrált a helyi római katolokus templombam. A szentmise után a jelenlévők átvonultak az emlékműhöz, ahol Cservenka Mária előadásában meghalgatták Lovag Erdős Anna Egy marék földet ímű versét. Ezt követően Hidaskürt polgármestere, Dr. Rózsár Tibor Galambos Dini – bácsival közösen leleplezték az emlékművet. A leleplezett emlékmű előtt Dr.Szili Katalin, Berényi József és Dr. Klabuzai Andrea mondtak ünnepi beszédet, majd az emlékezés koszorúit helyezték el a jelenlévők.
Az emlékműtől a vendégek átvonultak a helyi kultúrházba, ahol az alapiskola diákjai egy megtörtént kitelepített család történetét adták elő egy színpadi feldolgozás. A vendégeket, frissítővel és finomságokkal vártuk az előadás után. A megemlékezést vacsora zárta, amelyet a meghívott vendégek tiszteletére készítettek a helyi vendéglőben.
Menü |