Elvesztette állását vagy éppen befejezte tanulmányait? Nem tudja, mit tegyen? Jelentkeznie kell a munkaügyi hivatalnál? Segítünk! Alábbi cikkünkben pár hasznos tudnivalót ismertetünk meg Önnel, amikkel érdemes tisztában lennie, ha a munkaügyi hivatalnál szükséges jelentkeznie.
Amennyiben Ön elvesztette állását, jelentkezhet a munkaügyi hivatalnál, ahol nyilvántartásba veszik Önt. Ugyanígy járhat el a végzős diák is, aki befejezte tanulmányait, letette záróvizsgáit, viszont az iskola befejezése után nem kapott azonnal munkát. A középiskolai és egyetemi tanulmányok befejeztével sokféle élethelyzet alakulhat ki: van, akinek azonnal sikerül elhelyezkednie, van olyan is, aki vállalkozásba kezd, vagy külföldre utazik, de akad olyan is, aki tovább folytatja tanulmányait.
Az önkéntes munkanélküli
Aki befejezi a tanulmányait, megszűnik az eltartott gyermek státusza, és már az állam sem téríti meg helyette az egészségbiztosítási járulékokat. Az állam csupán azoknak fizeti tovább, akik bejelentkeznek a munkanélküli-nyilvántartásba. Aki a tanulmányai befejezése után nem talál azonnal munkát, annak a lehető legrövidebb időn belül fel kell keresnie az illetékes munkaügyi hivatalt. Ha ezt a lépést nem teszi meg, vagyis nem akarja regisztráltatni magát, és nem sikerül azonnal elhelyezkednie sem, önkéntes munkanélkülivé válik, viszont így magának kell fizetnie majd a kötelező egészségbiztosítást.
Ugyanúgy, ahogy a végzős diákok esetében is, a munkaügyi hivatalon való bejelentkezés nem kötelező, tehát önkéntes alapon működik. Amennyiben viszont a munkanélküli személy úgy dönt, hogy nem jelentkezik be a munkaügyi hivatalban, ez esetben szintén önkéntes munkanélkülivé válik, így magának kell fizetnie majd a kötelező egészségbiztosítást.
Mikor kell jelentkezni az illetékes munkaügyi hivatalnál?
Aki befejezte középiskolás tanulmányait, az utolsó nyári szünet végéig, vagyis augusztus 31-ig még diáknak számít, és szeptember 7-ig jelentkezhet még a munkaügyi hivatalnál, amennyiben addig nem talál munkát. Aki a határidőig jelentkezik, annak folyamatos lesz az egészségbiztosítási járulék fizetése. Aki szeretné, természetesen már korábban, azaz szeptember 7-e előtt is regisztráltathatja magát a munkaügyi hivatalnál. A leérettségizett diák szülei azonban csak az iskolai szünet végéig, azaz augusztus 31-ig jogosultak a családi pótlék folyósítására.
Ami a főiskolásokat illeti, akkor ők az utolsó államvizsga után szűnnek meg diáknak lenni. Akinek nincs munkája, és szeretné magát bejegyeztetni a munkaügyi hivatalban, annak ezt a záróvizsgától számított 10 napon belül kell megtennie. Aki viszont később jelentkezik, az a bejelentkezéséig önkéntes munkanélkülinek számít. Viszont ez alatt magának kell fizetnie a kötelező egészségbiztosítást. A diákok azonban a főiskola befejezése után nem jogosultak a munkanélküli segélyre.
Ha az állampolgár elveszti munkáját, akkor a munkaviszony megszűnését követő 10 naptári napon belül jelentkezhet a munkaügyi hivatalnál, ill. benyújthatja kérvényét. Az álláskeresők nyilvántartásába való felvétel iránti kérelmet csak az olyan állampolgár nyújthatja be, akinek megszűnt a munkaviszonya, és aki nem ideiglenesen munkaképtelen.
Dolgozhat-e valaki abban az esetben, ha már bejelentkezett a munkaügyi hivatalnál?
Amennyiben Ön már regisztráltatta magát a munkaügyi hivatalban, csupán munkavégzési megállapodás vagy megbízási szerződés alapján dolgozhat. Az ilyen megállapodás időtartama azonban nem haladhatja meg a 40 naptári napot egy évben. A munkavégzési megállapodás vagy a megbízási szerződés másolatát legkésőbb az érvénybe lépésük előtt egy nappal le kell adni az illetékes munkaügyi hivatalnál, ahol Önt nyilvántartásba helyezték.
Itt viszont figyelmeztetnünk kell Önt arra, hogy az előző munkáltatójával, akinél a hivatalnál való bejelentkezése előtt dolgozott (akivel korábban munkaviszonyban állt), nem köthet ilyen jellegű szerződést, megállapodást.
Szeretne kijelentkezni a munkaügyi hivatalból?
Bármikor ki lehet jelentkezni a munkaügyi hivatal nyilvántartásából. Ám ügyelni kell arra, hogy amennyiben mégis meggondolná magát és szeretne újra visszajelentkezni, 3 hónapot kell várnia majd, az azonnali visszajelentkezés tehát nem lehetséges.
Jogosult-e a munkanélküli segélyre, ha nincs bejelentkezve a munkaügyi hivatalnál?
Munkanélküli segélyre csupán akkor jogosult, ha a munkaügyi hivatal nyilvántartásában szerepel. Tehát feltétel, hogy a munkanélküli segély folyósításakor a munkaügyi hivatal nyilvántartásában szerepeljen. Amennyiben kiteszik a nyilvántartásból (vagy Önként kijelentkezik), Ön többé nem jogosult a munkanélküli segély folyósítására.
Tanácstalan, nem tudja, mit tegyen?
Amennyiben elvesztette állását vagy épp befejezte tanulmányait és még nem talált új munkahelyet, mindenekelőtt regisztráljon az illetékes munkaügyi hivatalnál, majd kérjen tőlük tanácsot, érdeklődjön bátran afelől, hogy akadna-e az Ön számára ilyen-olyan munkalehetőség, biztosan segítenek majd Önnek mindenben.
Ha viszont ok nélkül veszítette el állását, a munkaviszony megszüntetése jogellenesen történt, a munkáltató jogszerűtlenül mondott fel, jogszerűtlenül szüntette meg azonnali hatállyal vagy próbaidőn belül a munkaviszonyt, vagy a munkáltató nem fizette ki Önnek a végkielégítést, nyugdíjjogosultság okán esedékes végkielégítést, akkor ne habozzon felkeresni egy ügyvédet vagy ügyvédi irodát, aki segít Önnek tanácsot adni, kidolgozni a szükséges dokumentumokat, vagy képviselni Önt a bírósági per során.
JUDr. Bános Róbert
Menü |