ÉRTÉKEK, AMELYEK EMBERRÉ FORMÁLJÁK AZ EMBERT
A Csemadok Országos Tanácsa, Galántai Területi Választmánya és Deáki Alapszervezete, valamint Deáki Község Önkormányzata 2022. augusztus 20-án és 21-én rendezte meg a hagyományos ünnepséget.
A szombati rendezvényre a helyi művelődési ház nagytermében került sor. A helyiek nevében Jakócs Krisztina polgármester, a szervezők nevében pedig Görföl Jenő, a Csemadok országos titkára üdvözölte a megjelenteket. Az ünnepi eseményre érkezőket két nagyon szép kiállítás várta: az egyik a nádszegi magyarok életének tíz évét mutatta be 1938-tól 1948-ig. A kiállítás paneljein a Kettétört életek című helytörténeti munka egyes fejezetei, fotói voltak láthatók: a visszacsatolás napjai, a háborús évek, a fogság, a jogfosztottság és a meghurcoltatások eseményei. A kiállított anyag a megpróbáltatások bemutatása mellett az élniakarás erejét, a mozgalmas évtized örömeit is megjelenítette. A másik kiállítás a Csemadok Deáki Alapszervezetének 75 évét mutatta be. Krónikák, plakátok, emléktárgyak, könyvek, díjak, oklevelek, fotók és újságcikkek sokasága szólt az ország egyik legnagyobb alapszervezetének évtizedeiről.
Az immár 6. alkalommal megrendezett országos rendezvény iránt érdeklődők megszokták, hogy a szervezők mindig kiváló előadókat hívnak meg, mindig értékes előadásokat hallgathatnak. Görföl Jenő és Mézes Rudolf szervezésből most is kitűnőre vizsgáztak. Az előadások ugyanis ezúttal azokról az emberekről szóltak, közvetve vagy közvetlenül, akik a hallgatóságot alkották. Mindannyiunkról, elődeinkről, ismerőseinkről, a környékbeliekről beszéltek a könyvek szerzői, szerkesztői. Olyan eseményekről, történésekről, emberi értékekről, amelyeknek valamilyen módon minden jelenlévő a részese. Ez határozta meg a délután hangulatát, emelte egyszerűségében is nagyszerűvé az eseményt.
A szombati nap programját a két kiállítás megnyitója mellett három nemrégiben megjelent helytörténeti munka bemutatása alkotta. Szent István emlékezete a Mátyusföldöm címmel Bukovszky László történész, nemzetiségi kormánybiztos előadása nyitotta meg a sort, aki a Múlt és jelen címmel Galántai Városi Önkormányzat által kiadott fotóalbum kapcsán foglalta össze a galántai Szent István templom történetét, a középkori régi templomtól és kápolnáktól kezdődően a jelenlegi templom megépítéséig. Kitért a galántaiak templomépítő tevékenységére, a hitélet alakulására, a templom fenntartására, a mindenkori papi szolgálat bebiztosítására. Az album fotói a régi létező és a már lebontott galántai épületeket, utcákat, tereket mutatják be, beillesztve őket a mai városképbe, rövid ismertető szövegekkel ellátva, három nyelven. Az album Juraj Pekarovič és Keppert József közös munkája.
A nádszegi Bugár Andrea által összeállított, rengeteg adatot, fotót, korabeli újságcikket, dokumentumot, levélrészt tartalmazó gyönyörű helytörténeti kiadványt Nádszeg Község Önkormányzata adta ki. A könyv címe: Kettétört életek, Nádszeg 1938-48. A több mint kétszáz oldalas, vastagborítású dokumentumgyűjtemény 1500 példányban jelent meg, tehát minden nádszegi család könyvespolcát ékesíti. Beszéld el a fiadnak! - a címe az egyik fejezetnek, egy a különlegesen szép könyv legfontosabb üzenetei közül.
A harmadik kiadvány összeállítója és szerkesztője Renczés Nóra. A Csodát neked - című történet- gyűjtemény a múlt hónapban jelent meg, deákiakról szól deákiaknak, de minden jóérzésű, szülőföldjét szerető ember jó szívvel elolvashatja. A könyv alcíme, Deáki története és történetei. A magyar kultúrtörténetben előkelő szerepet és helyet betöltő ősi község története, a templom, templomok leírása, a falu neves szülöttje, Serédi Jusztinián hercegprímás élete, a helyi iskolák története után a falu legidősebbjeit kérdezték meg a szerzők. Élettörténeteikben kirajzolódik a mátyusföldi település élete, lakóinak sorsa, küzdelmes mindennapjaik, örömeik és ünnepeik. Nem szabad, hogy feledésbe menjenek olyan értékek, amik emberré formálják az embert! – vallja Merva Arnold, az egyik beszélgetőtárs. Sajnos, a 21 élettörténet főszereplői közül tízen már csak fentről vigyáznak ránk. A könyv ugyancsak a helyi önkormányzat gondozásában jelent meg.
A rendezvénysorozat másnap ünnepi ökumenikus istentisztelettel folytatódott a Nagyboldogasszony római katolikus templomban Mons. Tóth László kanonok, érseki helynök és Nt. Édes Ákos deáki református lelkipásztor szolgálatával. Tóth László példabeszédében a mai kor bizonytalanságairól szólt, s felhozta István királyunk példáját, aki arra tanít bennünket is, hogy ragaszkodjunk Istenhez és magyarságunkhoz. Nt. Édes Ákos Salamonhoz, Izrael nagy és bölcs királyához hasonlította István királyt, aki tudta, hogy nemcsak a földi jólétet kell biztosítania népének, hanem lelki békét is. Az ökumenikus istentiszteletet a Pátria Rádió egyenes adásban közvetítette. Az istentisztelet után Németh Imre és Méry Rebeka, a Gaudium régi zenei együttes szólistái adták elő műsorukat.
A zenei programot követően az ünnepség a falu főterén, az országalapító király emlékművénél folytatódott. Márai Sándor Halotti beszéd című versét Baros Dániel szavalta el. Ünnepi beszédet Bárdos Gyula, a Csemadok országos elnöke mondott. Beszédének fő gondolata a kapaszkodó fogalma volt. Szent István királyunk a fiára hagyott Intelmekkel olyan irányt szabott, amely ma, a 21. században is időszerű. Olyan kapaszkodók ezek, amelyek támpontot adnak cselekvéseinkben, fontos döntéseinkben. Az ünnepi beszédet követően a Csemadok vezetői, a helyi és a környékbeli települések önkormányzatainak és társadalmi szervezeteinek képviselői, egyházaink és politikai képviseletünk vezetői koszorúzták meg Nagy János szobrászművész templomalapító királyunk deáki emlékművét. A koszorúzás alatt a Csemadok Deáki Alapszervezetének Nefelejcs vegyeskara énekelt. Az országos rendezvény a Himnusz eléneklésével fejeződött be.
Menü |