A múltból egy írás erejéig ugorjunk a jelenbe. Elkészült a Nemzeti Alaptanterv új tervezete, mely sok vitát vált ki. Ami a rovásírást illeti, a 2012-es tantervben a Hon és Népismeret tantárgyon belül lehetett oktatni.
Sajnos a 2018-as tervezetből kikerült a fontos Hon és népismeret, mely a Kárpát-medence egészét tárgyalta néprajzi szempontból. Mivel lehetett véleményezni a tantervet, néhány részlet javaslatomból:
A székely-magyar rovásírás művelődéstörténetünk fontos része, egyúttal a hagyományőrzés nemes formája. Ezért javaslom oktatását a Magyar nyelv és Irodalom tantárgyon belül az 5. osztályban.
Rovásírásunkról krónikásaink és történetíróink is megemlékeztek: többek között Kézai Simon, Kálti Márk, Thuróczy János, Antonio Bonfini, Benczédi Székely István… Mátyás király idejében is használták.
A rovásírás könnyen elsajátítható. 4. osztálytól szoktam oktatni, amikor a latin betűs olvasás-írás-helyesírás-szövegértés már megszilárdult. A NAT-ban megfelelőbb lenne az 5. osztálytól. A Unicode-ban szereplő szabvány rovás betűsor kitűnően alkalmas az oktatásra. Ennek szabványszáma:
MSZ ISO/IEC 10646:2018. szabvány
A tudomásunk szerinti első tankönyv már 420 évvel ezelőtt, 1598-ban megjelent, készítője Thelegdi János, későbbi katolikus püspök. Ehhez a 16 oldalas kis kérdés-felelet tankönyvhöz írta ajánlóként Baranyai Decsi János, a Marosvásárhelyi Főiskola tudós tanára az előszót 1598. március ötödikén:
„Ezen betűket nem csak arra tartom érdemesnek, hogy minden iskolában tanítsák, és a gyermekekbe csepegtessék, hanem arra is, hogy minden rendű honfitársaink, gyermekek, öregek, férfiak, asszonyok, nemesek és parasztok, egyszóval mindazok, kik azt akarják, hogy magyarnak neveztessenek, tanulják meg…”
A teljes javaslat megjelent a www.citizengo.org/hu petíciói között a
https://www.citizengo.org/hu/signit/166979/view elérhetőségen. Kérem, hogy aki egyet ért a rovásírás iskolai oktatásával, írja alá.
Menü |