A Dálnoki Felirat
Dálnok Székelyföldön, Kovászna megyében található. Dózsa György szülőfaluja. A XIV. században épült református templomában található az a rovásemlék, amely az 1977-es földrengésnek „köszönhető”. A templom fala több helyen szétnyílt, a mennyezet leszakadt. A templomot valaha külső és belső várfal vette körül, ez utóbbi hét méter magas, két méter széles volt.
1. ábra: A Dálnoki Felirat (Fénykép: Friedrich Klára)
Részben a lehulló vakolat alól, részben a helyreállítás során hét nagyméretű felirat tűnt elő, amelyek közül egy rovásírásos, 6 pedig latin betűs, latin nyelvű és 1526-ból származnak. A feliratokat Mike Bálint helybéli református lelkész fedezte fel, majd Kósa Ferenc nyelvtörténész, Kónya Ádám tanár, múzeumigazgató és Benkő Elek régész számolt be róla elsőként.
2. ábra: A Dálnoki Felirat rajza Forrai Sándor könyvéből (1994)
A feliratok 4,6 m magasan helyezkednek el. A rovásfelirat a kórusról jól tanulmányozható, de nem jól olvasható, mivel a rozetta (Napjelkép?) alatti soron habarcspöttyök vannak. A betűk nagyméretűek, 20 és 23 centiméter közöttiek.
Három csoportba oszthatjuk őket: vannak, amelyek nincsenek bekarcolva, csak festettek, vannak, amelyek csak karcoltak és vannak, amelyeket a vakolatba karcolás után ki is festettek okkersárga festékkel.
Néhány megfejtési próbálkozás:
Menü |