A film a rendező szülőfalujában, Pereden is, osztatlan sikert aratott
Bár a filmbemutató sorozatban Pered a negyvenedik helyszín volt, a film rendezőjének, Laczkó Sándornak a hazai környezet fokozott érzelmi helyzetet, hatványozott felelősségtudatot teremtett. A jóakarás, a film-élmény utáni boldog tekintetek, a fel-felzúgó viharos taps és érdeklődő kérdések megválaszolása után a végkifejlet világos volt: Laczkó Sándort, mint filmrendezőt, alkotó embert lelkesen fogadták és szívükbe zárták földiek.
Hancsovszky – a lázadó
A film alapötlete jó öt évvel ezelőtt a Fórum Kisebbségkutató Intézetben született. A több mint egyórás „Hancsovszky” teljes mértékben hazai szlovákiai magyar film, magyar színészekkel. Az alkotásban a domináló játékfilm-elemeket, magyarázó dokumentum-filmrészek egészítik ki. Bizonyítva, hogy a főhős, Hancsovszky Béla, létező személy és a nevéhez fűződő tiltakozó tett, valódi történelmi esemény. Cselekménye 1945 nyarán, Tornalján zajlik, ahol, akárcsak az egész Felvidéken, a jogfosztottság árnya, a kollektív bűnösség terhe nehezül a magyar lakosságra. Ahol a magyar-ellenes intézkedések egyre gyakoribbak, s egyre durvábbak.
Hancsovszkyt, jelleméből, műveltségéből, igazságérzetéből adódóan mélyebben érinti ez a tűrhetetlenné vált légkör. Képtelen megbékélni a nyomasztó helyzettel és egy éjszaka, mindezek ellen tiltakozva, forradalmi módon ekrazit-robbanószert dob a tornaljai csendőrség épületébe. Személyi sérülés nem történik, az épület viszont lakhatatlanná válik. Válaszul a csendőrök a város 16 és 22 év közötti fiataljait a helyi börtönbe zárják, mindaddig, amíg a tettes nem jelentkezik. Honfitársai védelmében Hancsovszky önként feladja magát. Elrettentő példát statuálva, a fiút a népbíróság még a tárgyalás első napján halálra ítéli. Hancsovszkynak sikerül a börtönből megszöknie és Magyarországra menekülnie. Később Franciaországban él, majd ismét visszatér Magyarországra. Sorsának további alakulását homály fedi. A film egyik zárójelenetében egykori szerelmének barátnője, véletlen találkozás alkalmával még felismeri őt, de a férfi kategorikusan megtagadja az ismeretséget.
Törpe költségvetés, lázadó siker
A film rendezője szerint, egy átlagos játékfilm költségvetése ma Szlovákiában akár egy millió euró körül is mozoghat, a „Hancsovszky” azonban csak egy törpe költségvetésből 12 forgatási nap alatt készült el.
- Már az is siker, hogy ilyen sokan nevüket adták a filmhez. Fontos az is, hogy nemcsak a nagyobb intézmények támogatását sikerült elnyernünk, hanem a közösségi finanszírozásban, a hétköznapi emberek, köztük sok peredi is, támogattak minket. Sok kétség és bizonytalanság volt bennünk, sokszor tűnt úgy, hogy nem tudjuk befejezni a filmet. Hála és alázat, még most is nehéz elhinnem, hogy ennyien mögénk álltak, hogy ennyien jegyet váltanak a filmre, s nézik meg a mozikban.
A film vetítése már két hónapja megállás nélkül folyik, túl vagyunk a negyvenedik bemutatón. „Hancsovszky” az én rendezői premierem, egyben az én lázadásom is – vallotta a rendező a vetítés utáni beszélgetésen.
Laczkó Sándor, filmrendező, fiatal, szerény ember, aki reálisan néz a világra. Képes tudatosan harcolni a célért, aminek megvalósításában hisz. Tud társakat, barátokat, kisebb-nagyobb közösségeket megmozgatni az ügy érdekében. Így tudott a „Hancsovszky” dokumentumfilm megalkotásával filmrendezőként, szinte ismeretlenül, egy óriási fegyvertényt véghez vinni. Nevezhetjük ezt akár a gyermekcipőben járó szlovákiai magyar filmművészet olyan jótékony hatású robbantásának, amely Hancsovszkyhoz viszonyítva nem hagy maga után romhalmazt, hanem elnémítja a kishitűeket, s felemeli az álmok valóra váltóit.
Menü |