Szikura Ferenc mérnököt, a királyrévi Agrostaar KB mezőgazdasági üzem igazgatóját kérdeztük
A világjárvány alaposan felforgatta a régi világot, új körülményeket teremtett, elbizonytalanodást eredményezett minden téren. Egy mezőgazdasági üzem életében mindez hogyan mutatkozott meg, milyen utakat, módszereket találtak a folyamatos munka biztosítására a várható károk elkerülése érdekében?
Nem volt ez könnyű időszak számunkra sem. Elsősorban az állattenyésztésben jelentett új feladatokat. Az állat rendszeres ellátást igényel, a máshol bevezetett úgynevezett távmunka a mi esetükben nem lehetséges megoldás. Az állatgondozókat és a vágóhídon dolgozókat napi, majd heti rendszerességgel teszteltük, a munkát egymást váltó csoportokban végezték. A higiéniai előírások, a járvánnyal kapcsolatos egészségügy intézkedések betartásával, a rendszeres teszteléssel és a műszakok bevezetésével elértük, hogy minden nagyobb gond nélkül átvészeltük a járvány legveszélyesebb időszakát. Csak néhány dolgozónk fertőződött meg, számukra a karantént a telepen oldottuk meg. A növénytermesztési részlegen dolgozók esetében könnyebb helyzetben voltunk, hiszen a határi munkát általában egyedül, géppel végzik. Sajnos, egy dolgozónk áldozatává vált a kórnak. A zárt térben, az igazgatósági épületben dolgozók szinte valamennyien átestek a betegségen, két hétig mindannyian karanténban voltunk.
A munka megszervezése, az állandó tesztelés, a védőfelszerelés és a fertőtlenítőszerek bebiztosítása időigényes feladatok voltak, és nem várt anyagi terhet is jelentettek. Üzemünkben külön tesztelő-csoport dolgozott, áldozatos és kitartó munkájukat ezúttal is nagyon köszönöm.
Az idei év időjárása milyen hatással volt és van a vállalat eredményeire, milyen mértékben befolyásolja a gazdálkodás eredményeit? Hol tartanak most, milyenek az idei év részeredményei?
A tavaszi vizek, a hideg május és a nyár eleji 30-40 napos száraz időszak növényt és embert egyaránt próbára tett. De a természet csodákra képes: A júniusi meleg esők hatására jó közepes-, egyes kultúrnövények esetében pedig átlag fölötti termést takaríthattunk be. Árpából 7, búzából 7, 5 tonnás terméshozamot értünk el hektáronként. Egyedül a repce hozama maradt áltag alatti. Összegzésképpen elmondható, hogy elegendő mennyiségben, közepes minőségű termést tudtunk ebben az évben betakarítani. A kukorica szépnek mutatkozik, reméljük, hogy a kalászok is megtelnek majd. Sajnos, a műtrágyák árának nagyarányú emelkedése a remélt haszon jó részét elviszi. Gyümölcsösünkben a tavaszi fagyok jelentettek veszélyt. Füstöléssel, tüzek gyújtásával mérsékeltük a kedvezőtlen időjárási hatásokat. Őszibarackból közepes termésünk volt, almából is erre számítunk.
Csirkeállományunk számára két évvel ezelőtt új istállókat is építettünk, ezáltal az eddig 90 ezres egyszeri évi darabszámot 110 ezerre tudtuk emelni, ez éves mennyiségben 660 ezer darab csirke tenyésztését jelenti. Kacsa alapállományunk 1000 darab, ez 60 ezer kacsa nevelését biztosítja évente. Napos-kacsaként és pecsenyekacsaként, egészben vagy feldolgozott állapotban értékesítjük. A kitenyésztett szárnyasok nagy részét feldolgozó üzemeknek adjuk el, egy részét pedig saját vágóhídunkon dolgozzuk fel. Egészben vagy daraboltan csomagolva, fagyasztott és hűtött állapotban értékesítjük a Farmfoods hazai élelmiszerlánc mintegy 50 üzletében. Saját, királyrévi üzletünkben is mindig friss árut talál a vásárló.
A királyrévi Alma- és Kacsafesztivál vidékünk különleges és vonzó rendezvénysorozata, amelynek - a szórakoztatás és közösségi együttlét mellett - fő célja az üzem gazdálkodásának propagálása. Alkalom az üzleti kapcsolatok fejlesztésére, a vállalat minőségi termékei piacának bővítésére. Milyen egyéb célok miatt tették hagyománnyá ezt a napot, ezt a rendezvényt?
A fesztivált azzal a céllal szerveztük meg hét évvel ezelőtt először, hogy Dél-Szlovákia mezőgazdasági üzemei, termelői és értékesítői számára bemutatkozási lehetőséget teremtsünk. A rendezvénysorozat jó alkalom üzleti megbeszélgetések lebonyolítására, termékek, termények bemutatására, kóstolására. Bemutatkozási lehetőséget nyújt vidékünk művészeti csoportjai számára, de több más szórakozási lehetőséget is kínál. Tehát gazdasági, kulturális és közösségalakító esemény. Célunk, hogy az érdeklődők figyelmét a hazai terményekre és termékekre irányítsuk, a vidékünkön megtermelt, minőségi és friss árura. A fesztivál minden egyes alkalommal többszáz érdeklődőt vonzott. Rajtuk kívül állami vezetők, gazdasági szakemberek is minden alkalommal ellátogattak hozzánk.
A fesztivált tavaly, a járvány miatt, nem tudtuk megrendezni. Talán felelőtlenség is lett volna tőlünk. Úgy látom, most jobb a helyzet: Egyrészt kültéri rendezvényről van szó, másrészt a megelőzés és a járvány kezelése terén szerzett tapasztalatok, illetve az egészségügyi előírások betartása elegendő garancia a baj megelőzésére. Bízok abban is, hogy az egészségügyi helyzet nem változik, nem romlik olyan gyorsan, és az idelátogatók biztonságban érzik majd magukat és családjukat. Az idei rendezvény főszervezői a helyi önkormányzat és az Agrostaar Kft.
A VI. Alma- és Kacsafesztiválra minden érdeklődőt szeretettel várunk!
Menü |