2020. novemberében a Deáki Magyar Tanítási Nyelvű Óvodában egy szép eseménysorozatra került sor „Így éltek eleink...“ – néphagyományőrzés hete az óvodában címmel. Az óvoda mellett működő szülői szövetség a Magyar Kormány által meghirdetett pályázaton, a Bethlen Gábor Alapból, 470 000 Forint támogatást kapott az eseménysorozat megvalósítására. Az egyhetes program keretében kiállítás-megnyitóra, bábelőadásra, régi mesterségek bemutatására és több más, érdekes programra került sor.
Szalóci Annamária, az óvoda igazgatónője színvonalas interaktív előadással mutatta be a gyermekeknek a hagyományos disznóölést, tollfosztást és kukoricamorzsolást, amely régen minden családban szokás volt. Az előadás után a gyerekek kipróbálhatták a toll fosztását és a kukorica morzsolását is, amelyet nagy odaadással és végtelen örömmel végeztek kis kezecskéikkel. Futó Róbert íjászatról szóló előadása iránt is nagy volt az érdeklődés, aki régi íjászöltözetben jelent meg. A gyerekek ámulva csodálták az általa bemutatott íjakat, kardot, süveget, a tegezt az íjvesszőkkel együtt és egyéb tárgyakat. Az előadás után az óvoda udvarán íjászbemutatóra került sor a gyermekek közreműködésével.
Écsi Gyöngyi „Szőlőszem Kálmán“ bábelőadása a szigorú higiéniai előírások betartása mellett megvalósulhatott, de a hagyományos, immáron „15. Generációk találkozója“ már rendhagyó módon valósult meg. A világjárvány miatti korlátozások nem tették lehetővé a nagyszülők megjelenését ezen a találkozón, de egy nagyszülők-unokák fényképkiállítás megszervezése pótolta ezt az eseményt is. A gyerekek büszkén nézegették a képeket, meséltek, beszélgettek róluk a tanító nénikkel és egymás közt is.
Pénteken „Ki, mit tud?“-dal záródott a hét, amikor is találós kérdések hangzottak el a népmesékből és képzőművészeti alkotásokkal fejezték ki a héten átélt élményeiket.
Ez a szép eseménysorozat a Magyar Kormány támogatásával valósulhatott meg.
Menü |