A rugonfalvi felirat
A székelyföldi Rugonfalva rovásfelirata a 13. században épült templomban van, ugyanekkor festették faliképeit is. Ezeket lemeszelték, amikor a templom a 17. században a reformátusok birtokába került. Felül a Királyok imádása még látható, az alsó festménysorból csak egy-két apró részlet maradt fenn.
A felirat vakolatba karcolt, valószínűleg 17. századi. A templom belsejében található, a karzatról elérhető. Mérete: 16 x 2,5 cm.
Benkő Elek régész fedezte fel 1981-ben. Megfejtése: IT (járt) JEGYI (JEDDI) MIKLÓS, azaz, itt járt Jegyi vagy Jedi Miklós. A megfejtést valószínűsíti, hogy Jeddi vezetéknevű lakosa ma is van Rugonfalvának.
Ferenczi Géza történész, aki Székelyudvarhelyen volt múzeumigazgató, szintén közölt egy rajzot a feliratról, két jellel kiegészítve. A két jel valóban ott van, többször megtekintettük. Egy szintén kibontott falszakaszon Szakács Gábor a szakirodalomban eddig le nem írt új betűket vett észre: rovás CS, alatta jobbról balra rovás T, LY, Ö, alatta 1234, (a 2 –es nem látszik biztosan.) A T betű 5 cm.
A templom bejáratánál lévő fatáblán rovásírással készült nevet fedeztem fel: GÁTA vagy GATA ALBERT.
2009-ben Szakács Gábor, aki már több rovásírásos helységnévtábla állítást szervezett, rábeszélte szállásadónkat, az ügyeskezű Vári Dénest, hogy készítsen településtáblát régi írásunkkal Rugonfalvának. A szép tábla elkészült, még abban az évben a helyiek által szervezett gyönyörű ünnepségen fel is avattuk. Vári Dénes apósa, Bokor Imre költő meg is verselte, a helyi iskola tanulói pedig népviseletben, énekkel, néptánccal színesítették az avatást.
Menü |