Az ősz beköszöntével a nők többsége aggódni kezd azon, hogyan öltöztesse fel csemetéjét illetve milyen lábbelivel lássa el, nehogy fázzon. Gyakran viszont az egyetlen oka az aggodalomnak, hogy egyszerűen csak édesanyák vagyunk. Hiszen minden anyuka szereti a gyermekét. Vágjunk is bele és ismételjük át, amit régen tudunk, de az aggódás közepette szinte elfelejtettük. Szerencsére csak három fő szabályról van szó.
Ha néhány órás szabadidős tevékenységre készülünk, például kerékpározásra, érdemes a gyerek lábára termozoknit húzni. Az iskolába menet és haza megteszi a pamutzokni is. Továbbá nagyon fontos, hogy a gyerek cipő megfelelő legyen - a lábnak szellőznie kell, hogy ne izzadjon meg és száraz maradjon. A hétköznapi gyerekcipők esetében, a szellőzés, nedvszívóképesség és alkalmazkodás szempontjából legalkalmasabb továbbra is a bőrcipő. Ha nem lenne nyirkos az ősz, azt is mondhatnánk, hogy a textil is megfelelő. Ebben az időszakban nem megfelelő a vászoncipő, pl. a textil tornacipő sem.
A változékony őszi időjárásban a réteges öltözködést kell előnyben részesíteni, mivel a reggelek még hűvösek és délután már napfényes idő van, így szükség szerint egy réteget le illetve fel tudunk venni. Ha tehát legközelebb a kisiskolásnak a ruháját szeretnénk előkészíteni, egy meleg pulóver helyett inkább válasszunk két vékonyabb felsőt. Kocsiban ülő babára ajánlatos egy réteggel több ruhát adni a szabadban, mint saját magunkra, mivel a kisgyerekek hőszabályozása még nem teljesen fejlett.
Speciális tulajdonságai vannak a funkciós- vagy thermöltözetnek. A thermo alsó trikó az első réteg, amely nagyon jól elvezeti az izzadságot, hőáteresztő, így a gyermek nem fog izzadni . A kisbabáknál általában megfelelő a merinoból készült hosszúujjú vagy rövidujjú body és legins. A második réteget képezi a melegítő felső. Legjobb választás a fleece gyerek melegítő felső, amelynek hőizolációs tulajdonságai vannak. A kötött termékekkel ellentétben a fleece ruhaneműk mosása és szárítása könnyebb illetve az élettartamuk is hosszabb. Az utolsó réteget képezik a vízálló softshell kabátok és nadrágok membránnal vagy anélkül.
A nagyobb gyerekeknél nem szükséges ősszel sapkát viselni, elég a kapucnis kabát, amit szükség esetén felhúzhatnak. A kisebb gyerekeknek jobb egy kukla hidegebb idő esetén, amely helyettesíti a sálat vagy a kendőt, amely megvéd a széltől.
Amíg mi a padon üldögélünk, a csemeténk valószínűleg nem marad egy helyen és az egész kosárlabdapályát körberohangálja majd a rollerével, esetleg a mászókán vagy a környező fákon mászkál (itt fontos megjegyezni, hogy ha a gyermek szívesen mászik fára, fontos hogy jó minőségű cipőt viseljen, pl. dd step vagy hasonló márkák). Mint ismeretes a mozgás hőt termel, ezért ha Ön fázik, ne kényszerítse a kis örökmozgót is arra, hogy felvegye a kabátját. Ha a kabát nem eléggé páraátteresztő és szellőzős, egy kis idő múlva a gyereknek melege lesz és megizzad. Nagyobb a valószínűsége, hogy megbetegszik, ha ezek után leveszi a kabátját és az izzadt hátát megcsapja a hideg. Az állandó hőmérsékletnek köszönhetően, még ha alacsonyabb is, szívósabb lesz a gyerek. Természetesen ha esik és kellemetlen szél fúj, ne engedjünk a gyerekhisztinek. Olyan időjárásban viszont valószínűleg otthon maradunk vagy csak az ajánlott napi fél órát töltjük a szabadban.
Menü |