A népdal – hagyomány, nemzeti emlékezet
A Covid-19 világjárvány árnyékában ugyan, de fokozott járványvédelmi intézkedések mellett a november 13-án második alkalommal megrendezett seregszemlén az életet erősítő népzene, a dal, a közös éneklés élménye kaphatott szabad teret. A rendezvény küldetését felvázoló gondolatok hangsúlyozták: a népdalnak, mint hagyománynak, mint szellemi értéknek kibernetikai világunkban is pótolhatatlan helye van, mert gyökereinkkel, történelmi emlékezetünkkel köt össze bennünket.
A házigazda Peredi Férfi Daloskör meghívását végül a Nagyölvedi Dalárda Nagy Csomor István népi zenekara kíséretében, a Tardoskeddi Férfikar, illetve a hazai Csillag Citerazenekar és a Peredi Nyugdíjasklub Énekkara fogadhatta el. A vírusjárvány miatt a Nádszegi Nádos Néptáncsoport egy nappal a seregszemle előtt volt kénytelen lemondani részvételüket, és a Tardoskeddi Fehér Akác Asszonykórus is hasonló okok miatt nem vállalhatta a szereplést.
Mindezen zavaró körülmények ellenére a Népdalkörök II. Peredi Fesztiválja szépszámú érdeklődő hazai közönséget is vonzott és szívélyesen kellemes, hálás légkörrel jutalmazta a szereplő csoportok színvonalas műsorát.
Barczi Tivadar, a vendéglátó Peredi Férfi Daloskör vezetője nem titkolta a dalkör határozott szándékát: regionális szintű hagyománnyá emelni, folyamatosan növekvő szakmai színvonalat és rangot kölcsönözni a peredi népdalköri fesztiváloknak. Azzal a céllal, hogy erős hátterű seregszemlévé, a szélesebb régiót megszólító és egyben mozgósító népzenei fórummá váljanak. A világjárvány szűkítette-korlátozta lehetőségek ellenére is ezt a szándékot igazolta a vendégszereplő csoportok szakmai minősítése is, hiszen a Nagyölvedi Dalárda és a Tardoskeddi Férfikar már korábban a legmagasabb fokú Kárpát-Medence-i népzenei elismerést szerzett, de a Peredi Csillag Citerazenekar is a hazai citerazene csúcsminőségét képviseli és több nemzetközi szintű elismerésben is részesült.
A tardoskeddi férfiak lokálpatriótákhoz méltón a nagyközséghez kötődő régi népdalforrásokból merítve szépen csengő, csiszolt énekléssel nép- és katonadalok „csokrát” nyújtották át a közönségnek. A Nagyölvedi Dalárdát fiatalokkal tűzdelt, kiváló zenészekből álló népi zenekar kísérte. A csárdában szomorkodó-virtuskodó férfiak ajkáról együtt és szólóban is csengőn-szépen, kifejezőn és könnyedén szólaltak meg az Ipoly menti régió sajátosan változatos népdalai, nótái. A Peredi Csillag Citerazenekar bővülő zenei eszköztárral élve repertoárját is bővítve férfi duóban énekelve csodálatos népi ballada előadásával is megjutalmazta a közönséget. Pered kulturális életének hagyományos szereplőjeként a Peredi Nyugdíjasklub Énekkara is hangulatos népdalcsokorral gazdagította a fesztiváli műsort.
A vendéglátó Peredi Férfi Daloskör, akik egy héttel korábban Budapesten a „Hagyományos régiók – régiók hagyománya” Kárpát-medencei Vass Lajos Népzenei versenyen a legmagasabb elismerést, a Vass Lajos-díjat nyerték el, bordalokkal és Bartók Béla által a Csallóközben gyűjtött népdalcsokorral járultak hozzá a fesztivál sikeréhez.
A Peredi Férfi Daloskör a résztvevő csoportok közös éneklése előtt köszönetet mondott a sikeres felkészítő munkáért karmesterüknek, a Csemadok Életmű-díjjal kitüntetett Jónás Katalin zenetanárnőnek. Az erkölcsi és az elengedhetetlen anyagi támogató háttér megteremtéséért elismerésüket fejezték ki Pered polgármester asszonyának, Mgr. Agócs-Kőrösi Ildikónak, és a község önkormányzatának.
A népdalkörök seregszemléjén felhangzó népzene varázsa, a felvonultatott népdalkincs színes kavalkádja egy felszabadult élményteli estét, lelki húrokat érintő közös szép éneklést jelentett. Ebben nyilvánult meg a fesztivál küldetése és eszmei értéke.
Menü |