A Nagyszombati Állami Levéltár Galántai Fióklevéltára, a vágsellyei 2004-ben csatlakozott a ma már hagyománnyá vált Levéltári Nyílt Napok kezdeményezéshez. A Nemzetközi Levéltári Napot az ICA, a Levéltárak Nemzetközi Tanácsa vezette be a Tanács 1948. évi megalapításának tiszteletére. A rendezvény a lakosság és a diákok körében egyaránt népszerű. A kétnapos rendezvényre ez év június 8-án és 9-én került sor.
A rendezvény idén A levéltárak, mint ismert – ismeretlen intézmények címet kapta.
Új kiállításunk célja a levéltár, mint szakintézmény bemutatása. A mai vágsellyei levéltár története a 17. század közepéig nyúlik vissza. Legrégebbi elődje a Somorjai Városi Levéltár. Továbbá fióklevéltárunk elődjei közé tartoznak a járási levéltárak is, amelyek az 1949. február 1-én elfogadott területi felosztás értelmében a Nagymegyeri, a Dunaszerdahelyi, a Galántai, a Szeredi és a Vágsellyei járásban alakultak meg.
A levéltár, mint szakintézmény, feladatkörét képezi a Vágsellyei, Galántai és a Dunaszerdahelyi járás területén található szervek, intézmények és hivatalok tevékenységéből származó dokumentumok őrzése, feldolgozása és közzététele. A legjelentősebb levéltári dokumentumok az állami hivatalok és önkormányzatok, valamint ezek jogelődjei tevékenységéből származnak.
A rendezvényen belül családfa formában levéltárunk elődjei és dolgozói is bemutatásra kerültek. A kutatóteremben az érdeklődők megtekinthették a levéltári iratok víz, tűz, illetve szennyezettség és a napsugarak általi károsulását. Az érdeklődők több adathordozóval és digitális megoldással is megismerkedhettek. Az intézmény történelméről és mindennapjairól rövid kisfilmet készítettünk a látogatók számára. Hagyományosan lehetőség nyílt a raktárak megtekintésére, valamint a középkori oklevelek bemutatására is sor került. Az érdeklődők megtekinthették a levéltár épületét. A Vágsellyén található levéltárnak a reneszánsz kastély falai adnak otthont. Az érdeklődők tárlatvezetés formájában megtekinthették a Segíteni, védeni és menteni!- című kiállítást, valamint megismerkedhettek a levéltár történetével, és betekintést nyerhettek az itt dolgozók mindennapi munkájába is. Minden érdeklődő korabeli tűzoltó-parancsnoki okmányt kapott a részvételért. Az oklevelet saját maguk tölthették ki lúdtollal, különböző sablonok is a rendelkezésükre álltak. Az oklevelét minden látogató maga pecsételhette le viaszpecséttel és tipáriummal, vagyis pecsétnyomóval. Az óvodások és a diákok számára ügyességi versennyel készültünk, amely a levéltári dobozok megfelelő összerakására irányult. A levéltári dobozok szükségességéről a raktárakban tudhattak meg bővebb információkat az érdeklődők. A legkisebbek számára memóriajátékkal és kirakós puzzle foglalkozással is készültünk.
A két nap alatt az óvodásoktól a szépkorúakig több mint 500 látogatót fogadott a levéltár. Az egyes intézmények munkatársai, az iskolák diákjai és a magánszemélyek sok új ismeretettel távoztak. Fióklevéltárunk egyike azoknak a levéltáraknak, ahol a nyilvános rendezvények hagyománya hosszú éveken át folyamatossá vált.
Mgr. Bugyinszky Klaudia
Nagyszombati Állami Levéltár
Galántai Fióklevéltára, Vágsellye
Menü |