Kérdéseinkre JUDr. Selmecziová Henrieta, Negyed község polgármestere válaszolt.
Hosszú hónapok után visszaköltöztek a teljesen felújított községháza épületébe. Elegáns, világos épületbe lép be az ügyes-bajos dolgait intéző polgár. Ennek mi a története?
A 19. század első felében épült községháza felújítását 2019 szeptemberében kezdtük el. Egy, a középületek energiatakarékosságosabbá tételétre kiírt sikeres EU-s pályázat eredményeképpen 145 ezer Eurót költhettünk rá. Az épület alsó és külső szigetelését, festését, az ablakok cseréjét, a tetőszerkezet felújítását, új fűtés- és szellőzőrendszer beépítését végeztük el a támogatásból. A belső munkálatokat – belső átalakítások, új parketta, csempe, vizes falak kezelése, festés – már saját költségből oldottuk meg. A felújított községházát szeptember elején adtuk át. Az épület előtti tér parkosítását az őszi hónapokban szeretnénk befejezni.
Ahogy szerte az országban, Negyeden is számos hagyományos és várt közösségi rendezvény maradt el a járvány következtében. Hogyan telt el a tavasz és a nyár, hogyan viseli a lakosság a korlátozásokat, milyen megoldások születtek az együttlétre, a közös tevékenységekre?
A járvány kezdetétől fogva az emberek egészségének megóvása volt a célunk. Minden egyes lakosunknak már a járvány elején házhoz tudtuk szállítani az önkéntesek által megvarrt maszkokat. Mindeddig 1 pozitív esetet tartunk nyilván, amit nagy eredménynek tartunk. A hagyományos nagyszabású közösségi rendezvényeink sorban elmaradtak. Elmaradt a falunap, elmarad a szüreti felvonulás, és minden eddig hagyományosan nagy részvétellel megrendezett tervezett kulturális- és sportesemény. Több kisebb jellegű, kevesebb embert megmozgató rendezvényt azonban megtartottunk. Például az iskolások focitornáját, betartva az egészségügyi előírásokat. Bízunk benne, hogy polgáraink továbbra is fegyelmezetten betartják a járvány miatt hozott korlátozásokat, és egymásra vigyázva elkerülnek bennünket a tragédiák!
Decemberben lesz két esztendeje annak, hogy a községet új polgármester és képviselőtestület irányítja. Milyen falufejlesztési projekteket sikerült az utóbbi időszakban megvalósítaniuk, és milyen terveik vannak a közeljövőben?
Az új önkormányzat első feladata a hulladékkal való gazdálkodás terén évek óta húzódó problémák megoldása volt. Pontosabban a háztartásokban keletkezett és egyéb hulladék osztályozására, gyűjtésére, elhelyezésére hozott határozatok betartatása a lakosok rendszeres tájékoztatásával, az osztályozás és elhelyezés gyakori ellenőrzésével. Lassan javult a helyzet, ma már csak ritkán találni a konténerek mellett szemétrakásokat, a polgárok betartják a gyűjtés időrendjét és tudatosítják a szelekció fontosságát. Ezen kívül megkezdtük a temetők tisztítását, kitakarítását, járdákat újítottunk fel.
Legnagyobb vállalkozásunk azonban az óvoda teljes felújítása, amelyet a napokban fejezünk be. Szintén pályázat útján, EU-s projektből újítottuk fel szinte teljes egészében az 1981-ben épült óvoda valamennyi pavilonját. Valójában csak a falak maradtak meg. Az épületegyüttes új tetőszerkezetet, fűtés-és szellőzőrendszert, új berendezést kapott. Teljesen megújult a konyha is, amelyet modern, új berendezéssekkel, eszközökkel szereltünk fel. Jelenleg a járdák építése zajlik, illetve a parkosítás feladata vár még ránk. Ennek egy részét brigádmunkával szeretnénk megoldani. Elsősorban a szülőkre számítunk. A felújított óvoda összértéke 1 millió Euró. A nyertes pályázat önrészét és a beruházott anyagiak egy részét a falu kölcsönből és saját forrásból fedezi. Az óvodát még az ősszel szeretnénk átadni, legkisebbjeink az egészséges, szép környezetben bizonyosan jól érzik majd magukat.
Hogyan tudja a két falu, Negyed és Farkasd, lakosaik számának nagyságából adódóan is, közös igényeit érvényesíteni? Mert a közös múlt, a közös értékek mellett gyakran a gondok is kapcsot jelentenek, az egymásrautaltság összeköti a két települést.
Farkasdi kollégám, Restár János polgármester ötletével, miszerint a Farkasd és Negyed között már évszázadok óta létező kapcsolatot írásban, hivatalosan is rögzítenünk kellene, a legutóbbi testületi ülésen foglalkoztunk. Gondolkodunk rajta, hiszen egy természetes folyamat betetőzése lenne. Az egymásrautaltság hosszú évszázadok során alakult ki, a régi időkben is szorosan együttműködtek településeink, mára már szinte összenőtt a két falu. Az elmúlt évtizedekben is sok közös beruházás valósult meg. A felmerülő gondok megoldásában is egymásra vagyunk utalva, a jó megoldások keresése is könnyebb együtt. A Farkasdtól nem messze, a Vág folyó jobb partján, a sókszelőcei kataszterben tervezett szemétégető megépítése elleni közös harcunkat említem elsőként. Környékünk valamennyi települése tiltakozik ellene, egyrészt a levegő további szennyezettségének növekedését látjuk benne, másrészt közutaink további romlásától tartunk. Számunkra mindenképpen káros egy ilyen, Európában eddig mindenhol csődöt mondott technológiával ellátott szemétégető megépítése és üzemeltetése.
Ennél szebb és mindannyiunk számára elfogadhatóbb az a terv, amelyről néhány héttel ezelőtt az érintett települések vezetői tárgyaltak. Ez a Vág folyó jobb partjának töltésén kiépítendő kerékpárút projektje, amely Vágsellyét kötné össze Gútával, és a későbbiekben Komárommal. Bízunk benne, hogy közös akarattal sikerülni fog.
Eddigi tapasztalataim alapján úgy látom, hogy kitartó munkával, a lakosok igényeire és véleményére figyelve és velük együttműködve, még a jelenlegi nehéz helyzetben is kezelhetők és megoldhatók a problémák. Összefogással pedig a régió jövőjét is jó irányba alakíthatjuk.
Menü |