23.10.2017 15:23 | Gaál László, Deáki
Kedvenc témám: madarak meg bogarak
Kisgyerekkorom óta szeretek a természetben barangolni. Madárfüttyöt hallgatni, lepkéket, bogarakat megfigyelni. Fényképezni huszonegynéhány évesen, főiskolás koromban kezdtem. Mégis, valahogy úgy alakult, hogy ötven éves elmúltam, amikorra ezt a két hobbimat összekötöttem, és komolyabban kezdtem foglalkozni a természetfotózással.
Angliai vendégmunkásként jutottam el oda, hogy megengedhessek magamnak egy aránylag komolyabb fényképezőgépet és szabadidőm is annyi lett, hogy kedvemre barangolhattam a természetben. Ráadásul Angliában kitűnően kiépített turistaösvények meg bicikliutak, gyönyörűen rendben tartott és ingyenesen látogatható természeti rezervátumok vannak. A szabadnapjaimon, ha nem esett az eső, már húztam is fel a túracipőmet, akasztottam vállamra a fotógépet és irány valamelyik madárrezervátum. Fát, virágot, folyót, tavat, pirkadatot meg naplementét is fotóztam, de a kedvenceim a madarak meg a bogarak lettek. Rengeteg fotót készítettem, nem állítom, hogy mind jók, de minden túrán akadt egy-két felvétel, aminek különösen tudtam örülni. Feleségem mondta is, hogy akár kiállítást is rendezhetnék belőlük. Arra még nem került sor, de az alábbiakban bemutatnék néhányat a sikerültebb próbálkozásaimból.
- Sok hattyút fotóztam amint vízen úszik vagy fészkén ül, de egyetlen egyszer sikerült azt a pillanatot elkapnom, amikor a hattyúmama éppen megforgatja a maga alatt melengetett tojásokat. El is határoztam, hogy gyakran fogok kijárni ehhez a fészekhez és fotósorozatot készítek a hattyúfiókák növekedéséről. Sajnos nem sikerült, mert – amint azt egy helyi természetvédőtől megtudtam – a tojások „halottak” voltak, és ki kellett azokat szedni a fészekből.
- Ha nyitott szemmel jár az ember, nemcsak madarat láthat a madárrezervátumban, hanem mindenféle tücsköt, bogarat, vagy éppen párzó szitakötőt. Hát ilyet még rajzon sem láttam. Csodálatos, micsoda nyaktörő mutatványokra képesek ezek a kis légi akrobaták a létfenntartás érdekében.
- Ennek a fotónak ez lehetne a címe: Robin és robin. A vörösbegy angol neve ugyanis robin. A pillanatot pedig megrendezni sem lehetett volna jobban. A Shervoodi erdőben Robin Hood ércszobrát készültem lefényképezni, és éppen amikorra beélesítettem a gépemet a célra, egy robin szállt le Robin nyílvesszőjére.
- A bogárfotózáshoz nemcsak jó szem, hanem nagy türelem is kell. Ki kell várni, amíg a méhecske leszáll a virágra, aztán ki kell várni, amíg megszedi magát virágporral és aztán, ha szerencséje van az embernek, éppen akkor kapja lencsevégre, amikor kirepül a virágkehelyből. A magamfajta amatőrnek pedig többször is végig kell ezt csinálnia, amíg egy használható fotót produkál.
- Lepkét nem könnyű fotózni, mert nem szokta megvárni, hogy az ember olyan közel kerüljön hozzá, hogy éles fotót készíthessen róla. A chesteri állatkert lepkeházában azonban ez még nekem is sikerült. Nem tudom, annyira megszokták-e már az embereket az ottani pillangók, vagy a nektártól voltak úgy elbódulva, de néhányuk azt sem bánta, hogy a makroobjektívvel pár centiméteres távolságra megközelítsem.
- Egy szürkegém lehet akár koromfekete is. Elég, ha az ember esti szürkületben a sötétedő éggel szemben fotózza. Persze megrendezni ilyet sem lehet, de ha az ember sötétedéskor a madárrezervátumból hazafelé biciklizve is nyitva tartja a szemét, sok szép dolgot láthat.
- Az előbbi fotók mind Angliában készültek, de nem kell olyan messzire menni, hogy az ember szépet lásson. A legszebb szitakötőmet a Kis-Dunán, a jókai vízimalom mellett sikerült lencsevégre kapnom.