A rovásírás terjesztésének úttörői a Felvidéken
Dr. Patassy Sándor (1965) dunaszerdahelyi tanár, grafikus, honlapszerkesztő, rovásírás-oktató. A rovásírást a kétezres évek derekától kezdve használja munkáiban, a közterületeken is megjelenítve a rovást térkövekből kirakott feliraton, cégtáblákon, étlapokon, díszítéseken, autófeliratokon, plakátokon, óriásplakátokon, egyéb nyomdai termékeken, emléktáblákon, stb. 2012-től foglalkozik a rovásírás oktatásával, tanítványai rendszeres résztvevői a felvidéki vetélkedőknek. Fenntartója, egyik alapítója és szerkesztője a 2016-ban indult Felvidéki Rovók honlapnak, mely a www.felvidekirovok.hu, ill. a www.felvidekirovok.sk hivatkozásokon érhető el.
Dr. Salgó Gabriella (1984) érsekújvári tanárnő, rovásírás oktató. A Nyitrai Konstantin Filozófus Egyetem végzős hallgatójaként, a legelső szakdolgozatot ő készítette a rovásírásról: Rovásírás a szabadidős tevékenységben címmel. A Szakács Gábor által szervezett Kárpát-medencei Rovásírás Versenyekre jól felkészített, sikeres tanítványokat hozott a Felvidékről. 2018-ban a Budapesti Versenyen is a legjobb eredményt érték el. Forrai Sándor rovásírás kiállítását több helyszínen is (Udvard, Naszvad, Szímő, Nyitra) bemutatta. Ötletes játékot tervezett fakockákból nemzeti írásunk gyakorlására.
Reviczky Társulás: A felvidéki magyar műveltség megőrzésében nagy szerepe van az 1997-ben alapított lévai Reviczky Társulásnak, ezen belül a Léva és vidéke Helytörténeti Szakosztálynak. Értékes és nagy kutatómunkát igénylő történelmi előadássorozatuk csaknem elérte a 100. előadást. A Reviczky Társulás elnöke Wirth Jenő mérnök, a társuláson belül a Léva és vidéke Helytörténeti Szakosztály vezetője Müller Péter mérnök. Előadóik között gyakran szerepel Novák Margaréta régész-történész, a lévai Barsi Múzeum köztiszteletben álló munkatársa.
Menü |