Az anyaság és a várandósság védelme jelen van a társadalomban, a jogviszonyokban és a nők jogainak, egészségi állapotának és gazdasági biztonságának biztosítására irányuló fokozott védelmet rögzítő jogszabályokban. Az anyaság és a terhesség védelmének a célja az anya és az újszülött egészségének megőrzése, illetve azok anyagi biztonságának a biztosítása a terhesség és a gyermekgondozás ideje alatt fellépő jövedelemhiány esetén. Az anyasági támogatás egyike azoknak a juttatásoknak, melynek célja, hogy a törvényileg meghatározott ellátás összegével pótolni tudja az anya jövedelmének a hiányát és biztosítsa a gyermek megfelelő szintű ellátását.
A 2024. január 1-jétől hatályos társadalombiztosítási törvénymódosítás szintén ezt a célt szolgálja azzal, hogy bővíti az anyasági támogatásra jogosult nők körét, különös hangsúlyt fektetve a középiskolai tanulmány befejezése vagy egyetemi diploma megszerzése után közvetlenül gyermeket vállaló nőkre. A törvénymódosítás további célja a fiatal nők ösztönzése arra, hogy a középiskolai vagy a főiskolai tanulmányaik befejezése után anyává váljanak.
Anyasági juttatás a középiskolát és egyetemet végzettek számára
A 2023. december 31-ig hatályban lévő társadalombiztosítási törvény szerint az anyasági támogatásra jogosult volt minden várandós vagy újszülöttet gondozó biztosított nő, aki a szülést megelőző két évben legalább 270 napig fizette a betegsegélyzőt – rendelkezett biztosítással.
Az eddig hatályban levő társadalombiztosítási törvény szerint azok a nők, akik középiskolai vagy egyetemi tanulmányaik befejezése után azonnal teherbe estek vagy gyermeket vállaltak, nem voltak jogosultak az anyasági támogatásra, mert nem feleltek meg a törvény szerinti feltételeknek.
A módosított társadalombiztosítási törvény szerint a várandós vagy újszülött gyermeket gondozó biztosított nő akkor jogosult az anyasági támogatásra, ha a szülést megelőző két évben legalább 270 napig biztosított volt. Ebbe az időszakba beletartozik a szakmára való folyamatos felkészülésnek minősülő középiskolai vagy egyetemi tanulmányi idő, ha a biztosított nő e tanulmánya során megszerezte a megfelelő iskolai végzettséget.
Ahhoz, hogy az anya jogosult legyen az anyasági támogatásra, az alábbi 3 feltételnek egyidejűleg meg kell felelnie:
Biztosított státusz
Az anyasági segély igényléséhez a várandós nőnek biztosítottnak vagy volt biztosítottnak kell lennie. Ez azt jelenti, hogy a módosított társadalombiztosítási törvény szerint nem elegendő kizárólag a középiskolai, illetve egyetemi tanulmány befejezte annak ellenére, hogy ez az időszak beleszámítódik a kötelező 270 napos időszakba. A középiskolai tanulónak vagy egyetemi hallgatónak ugyanis nincs biztosított státusza – ezt önmagában nem középiskolai vagy egyetemi tanulmányaival kapja meg. A várandós vagy a gyermeket gondozó nőnek biztosítottnak kell lennie, azaz munkaviszonyban kell állnia, vagy önkéntes biztosítást kell fizetnie.
270 nap betegség esetére vonatkozó biztosítás
A második feltétel, melyet a várandós vagy a gyermeket gondozó nőnek teljesítenie kell, az az, hogy 270 napig tartó betegség esetére vonatkozó biztosítással kell rendelkeznie a megfigyelt időszakban, ami a szülés előtti utolsó két év. A megfigyelt 270 napos időszakba beleszámítódik az a középiskolai, egyetemi tanulmányi idő, amely a törvény szerint a szakmára való folyamatos felkészülésnek minősül. A szakmára való folyamatos felkészülés a törvény szerint a tankötelezettség teljesítése utáni középiskolai tanulmány vagy a másodfokú egyetemi végzettség megszerzéséig tartó egyetemi tanulmány.
Tanulmány elvégzése
Jelen törvénymódosítás hatálybalépése után a módosított társadalombiztosítási törvény szerint a középiskolai vagy egyetemi tanulmányi idő akkor számít bele a 270 napos biztosítási időszakba, ha a biztosított nő tanulmányai során megfelelő iskolai végzettséget szerzett. A várandós vagy a gyermeket gondozó nőnek el kell érnie a megfelelő iskolai végzettséget, vagyis, ha egy nő a középiskola elvégzése előtt ad életet gyermekének, nem lesz jogosult az anyasági támogatásra, mert nem érte el az előírt szintet.
A törvény szerint tehát nem elegendő maga a tanulmányi időszak ahhoz, hogy a nő jogosult legyen az anyasági támogatásra.
Mindhárom feltétel egyidejű teljesülésével a várandós nő vagy a gyermeket gondozó nő anyasági támogatásra jogosult.
A gyermekvállalás nagy felelősséggel jár
Az anyaság és a terhesség olyan társadalmi események, amelyek bekövetkezése és a törvényben meghatározott feltételek teljesítése esetén a társadalombiztosítási jog területén keletkező jogviszonyokhoz kapcsolódnak. Az anyaság és a várandósság során az anya szembesül e társadalmi események gazdasági és társadalmi következményeivel. Ezek enyhítésére szolgálnak a különböző pénzbeli juttatások, melyek célja az anya és gyermeke jóllétének a biztosítása.
A gyermekvállalás anyagi és időbeli terhei miatt érdemes tisztában lenni a lehetséges juttatásokkal, anyagi támogatásokkal, hogy tudatában legyen a törvény nyújtotta jogaival és lehetőségeivel. A lényeg, hogy éljen a lehetőségekkel, hiszen a törvény segítő kezet próbál nyújtani minden várandós kismamának és újdonsült édesanyának. Ha Ön vagy ismerőse problémába ütközik az egyes juttatásokkal kapcsolatban, segítséget nyújthat az illetékes Szociális Biztosító vagy Munkaügyi, Szociális és Családügyi Hivatal. Végül, de nem utolsó sorban tanácsos felkeresni akár egy ügyvédet vagy ügyvédi irodát is, aki otthonosan mozog a szociális ügyek terén.
JUDr. Bános Róbert
Menü |