A rendszerváltáskor, 1989-ben a magyar országvezetés a Himnusz születésnapját, január 22-ét a magyar kultúra napjává tette.
2008. január 22-én Galántán megtartott ülésén a Csemadok Országos Tanácsa úgy határozott, hogy 2009-től kezdődően minden év január 22-én, a Himnusz születése napján, a magyar kultúra napján, országos szintű ünnepséget rendezzen, a kezdeti években Galántán. Az ünnepi megemlékezés műsorában az ország kiváló együtteseit és szólistáit léptesse fel és kerüljön átadásra a Csemadok legmagasabb kitüntetése a Csemadok Életmű Díj.
Az eddig megvalósított 16 évfolyam keretében a magyar kultúra napi országos ünnepségen 80 személy vehette át alapszervezeteink és területi választmányaink Országos Elnökségünk által jóváhagyott javaslatai alapján hosszú évtizedes eredményes tevékenységük elismeréseként Szövetségünk legmagasabb kitüntetését, a Csemadok Életmű Díjat. A kitüntetettek között találhatjuk régiónk, a Mátyusföld 13 jeles személyiségét.
A Csemadok Közművelődési Díját 2014-től 67 személy vehette át, akik között ott volt régiónk nyolc képviselője is.
2014-től a Csemadok Országos Elnöksége a Gyurcsó István-díjjal kívánja megköszönni egykori munkatársainak a hosszú évtizedeken keresztül folytatott kiemelkedő, Csemadokban végzett munkát. Példamutató tevékenységéért a Gyurcsó István-díjat eddig Szövetségünk 14 egykori munkatársa vehette át országos ünnepségünkön, Galántán.
Kulturális Szövetségünk Országos Elnöksége 2017. november 4-én tartott tanácskozásán döntött arról, hogy 2018-tól a Csemadok által létrehozott Fábry Zoltán-díjat a magyarság Kárpát-medencei összefogásáért dolgozó nem szlovákiai személy kaphatja és veheti át a magyar kultúra napjának felvidéki ünnepségén. Ezt a jeles kitüntetést eddig Dudás Károly, a Vajdasági Magyar Művelődési Szövetség tiszteletbeli elnöke, Bokor Béla, a pécsi székhelyű Határokon Túli Magyarságért Alapítvány alapító elnöke, Erdei Péter Érdemes és Kiváló Művész, Liszt- és Bartók-Pásztory díjas jeles karnagy, Muzsnay Árpád, az EMKE alelnöke, Kertész Attila, Liszt-díjas kiváló karnagy, a Magyar Kodály Társaság elnöke, Dupka György, a Kárpátaljai Magyar Művelődési Intézet igazgatója, a Szolyvai Emlékpark felelős titkára, a Magyar Tudományos Akadémia köztestületének a külső tagja, Szili Katalin, miniszterelnöki megbízott, a Magyar Országgyűlés volt elnöke, Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikai államtitkára és Czimbalmosné Molnár Éva, a Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkársága Felvidéki Főosztályának vezetője vehette át.
Tizenhetedik alkalommal sorra kerülő országos ünnepségünkön a Csemadok Életmű Díjjal kitüntetettek sora a következő négy személlyel bővül: Csörgő Árpád (Bős), Holec Ilona (Alsóbodok), Száraz Erzsébet (Nagyfödémes), Vojtek László (Szenc)
Az idei ünnepi rendezvényen tizenkettedik alkalommal kerül sor a Csemadok Közművelődési Díjának az átadására. 2025-ben ebben a kitüntetésben részesül: Balík Judit (Ipolynyék), Horváth Zsuzsanna (Rimaszombat), Moravek Iveta (Nagyabony), Száraz Erzsébet és Száraz László (Nagykér), Strešňák Gábor (Szenc), Üveges Róbert (Nagykapos), Végh Piroska (Felsőszeli)
A Gyurcsó István-díjat ebben az évben a Csemadok Országos Elnökségének a döntése alapján Czingel Magdolna (Pozsonypüspöki) a Csemadok KB gazdasági osztályának volt alkalmazottja kapja.
A Csemadok örökös díszelnökéről elnevezett Fábry Zoltán-díjat ebben az évben Göncz László (Lendva/Hosszúfalu), a Muravidéki Magyar Művelődési Intézet volt igazgatója veheti át.
A díjazottaknak ezúton is gratulálunk és további tevékenységükhöz sok sikert kívánunk!
Menü |