Tizenötödik alkalommal került megrendezésre az Európa Jövője Egyesület főszervezésében június 30. és július 7. között a XV. Európa Jövője Nemzetközi Gyermek- és Ifjúsági Találkozó, ismertebb nevén a Csiperó fesztivál Kecskeméten. Mézes Rudolfnak, a CSEMADOK alelnökének köszönhetően felvidéki pedagógusok is részt vehettek a nagy múltú fesztiválon, és a határon túli óvónők Csillagszemű szakmai táborában.
Az idei fesztiválra 20 ország 30 településéről érkeztek gyermek- és ifjúsági csoportok, mintegy hatszáz külföldi gyermeket láttak vendégül a kecskeméti és környékbeli fogadócsaládok.A legtávolabbi csoport Kecskemét egyik testvérvárosából, a Japán Aomoriból érkezett. Európán kívülről az indiai csoportot, Újdelhiből már másodszorra üdvözölhetik a csiperósokKecskeméten. Van, aki már állandó csiperósnak számít, a rodostói gyerekek, vagy az ausztriai fiatalok, a határon túlról is egyre több település csatlakozik a fesztiválhoz.
A gyermektalálkozóra érkező külföldi csoportok nyelvi nehézségek nélkül átadható ajándékot, zenét, táncot, olyan műsort hoztak magukkal, amely megismerteti kultúrájukat másokkal. Műsorukkal a fesztivál ideje alatt minden nap felléptek a főtéri színpadon.
A határon túli magyar óvónők Csillagszemű szakmai táborát a Csiperóhoz szorosan kötődő, de azon belül mégis önálló találkozóját 1993. óta immár 13. alkalommal rendezték meg Kecskeméten. Évről-évre egyre nagyobbá és összetartóbbá válik a határon túli óvónők csapata, ahová elsősorban Erdélyből, a Felvidékről, a Vajdaságból érkeznek óvónők. A Felvidéket a Királyrévi Alapiskola és Óvoda pedagógusai: Papp Zsuzsanna, Erdélyi Katalin és óvópedagógusai: Faragó Eleonóra és Mucska Anikó képviselték, valamint kis csoportunkat bővítette a Nagyszombati Tanügyi Hivatal munkatársa Benkő Ibolya, aki szintén, mint óvó - és alsó tagozatos pedagógus volt jelen a rendezvényen.A tanító nénik a találkozó ideje alatt speciális, összetett programokon vehettek részt. Délelőttönként a Ferenczy Ida Óvoda árpádvárositagintézményében,a Csigabiga Óvodában az óvópedagógia gyakorlati módszertani kérdéseivel ismerkedhettek, bemutató foglalkozásokat tekinthettek meg, majd közösen értékelték a tapasztalatokat, elsajátíthatták a foglalkozások során használt szemléltetőeszközök készítésének fortélyait. Délutánonként a Szórakaténusz Játékmúzeum műhelyében a hagyományokra, és a jeles napok szokásaira épülő kézműves foglalkozásokon munkájuk során is hasznosítható ismeretekre tettek szert. Esténként a gyermektalálkozó kulturális programjai felejthetetlen élménnyel gazdagították az ott töltött napokat, lehetőséget nyújtva a kialakult új barátságok elmélyítésére és kötetlen szakmai tapasztalatcserére.
Reméljük, két év múlva ismét alkalma nyílik egy kis csapatnak, hogy képviselje a szlovákiai magyarokat a következő,XVI. Európa Jövője Nemzetközi Gyermektalálkozón!
Menü |