Június havában az egyre több lelket számláló és nagyobb régiót átölelő csapatunk Baranyába vette az irányt. Fő úticélunk Pécs volt, de az út során igyekeztünk színessé és gazdagabbá tenni a megállóinkat, ezért útja ejtettük a királyi várost, Székesfehérvárt is, ahol tettünk egy könnyű kis sétát a városközpontban, kinyújtottunk meggémberedett tagjainkat, majd egy kis felfrissülés után folytattuk utunkat.
Pécs gyönyörű, mediterrán hangulatú városközpontjával szakavatott helyi idegenvezetőnk vezetésével ismerkedtünk, aki érdekes anekdoták segítségével szerettette meg velünk a várost, valamint megtaníttatta velünk a pécsi dzsámi nevét: Gázi Kászim pasa dzsámija. Hazánk legnagyobb törökkori emléke, Pécs városának egyik jelképe, a város központjában, a Széchenyi téren helyezkedik el. Mérete hosszában és szélességében száz lépés. Ma egyedülállóan katolikus templomként működik, kiváló akusztikával, amit egy kis közös énekléssel le is teszteltünk.
A szerelmesek lakatfala mellett megálltunk egy pillanatra, hogy a házasságuk 50 éves évfordulóját ünneplő nagymácsédi pár is felhelyezze a saját monogramjukkal ellátott lakatját, csókkal megpecsételve azt, a többi szépkorú nagy tetszésére. Ritka és megható az ilyen pillanat.
Megtekintettük a Szent Péter – Szent Pál Bazilikát is, amely magas tornyaival uralja az egész teret. A dóm megőrizte a középkori katedrális varázsát. II. János Pál pápa pécsi látogatásakor Basilica Minor rangra emelte a különleges épületet, ezért joggal nevezhetjük bazilikának is.
A Cella Septichora Látogatóközpont, a késő római temetőkápolna, az Ókeresztény Mauzóleum mind a IV. századi késő-római kori ókeresztény kultúra emlékei, és 2000 óta az UNESCO világörökség részét képezik. Ezek a családi sírkamrák, temetkezési helyek, közösségi sírboltok a pécsi székesegyház környékén találhatók. Felbecsülhetetlen értékű régészeti leletek, ahová a város ókeresztény lakói temetkeztek.
A nagy hőségben kellemesen megpihentünk a kisvonatos városnézés alatt, majd finom vacsoránkat elfogyasztva még jólesett egy kicsit megpihenni a Széchenyi – téren, ami mindenkit maradásra bír. Olyan tágas, olyan hívogató és olyan elegáns, hogy legszívesebben az egész napot itt töltenénk. Üldögélnénk a lépcsőkön, arcunkat süttetnénk a nappal, ebédelnénk a kiülős teraszokon, bort kortyolnánk a naplementében.
Másnap még délebbre utaztunk, a híres Tenkes kapitány nyomában, meglátogattuk a Siklósi várat, ahol korhű öltözetben üdvözöltek minket, és a pletykás asszonyainkat még a szégyenketrecbe is bezárták. A Tenkes csárdában étellel, itallal megerősödve a harkányi fürdőben töltöttük a délután.
Az utolsó napunk délelőttjét a Zsolnay negyedben töltöttük, megcsodálva a porcelánból készült remekműveket, megismerkedtünk a család történetével, majd a kézműves cukorműhelyben belestünk a cukorka készítés színfalai mögé.
Orfűn megálltunk egy finom ebéd erejéig, majd egy rövid siófoki séta után az esti órákban tértünk haza otthonainkba, kellemes élményekkel gazdagodva.
Júliusban Morvaországba vesszük az irányt: Luhačovice és Kroměříž látnivalóit fogjuk felfedezni. Ha kedvük tartja, tartsanak velünk!
A nyári hónapokban galántai irodánk nyitvatartási ideje lerövidül, kérjük, hogy a látogatás előtt érdeklődjenek telefonon: Fodor Szilvia – 0905 30 38 60, Horváth Judit - 0915 464 510.
Kellemes, élményekben gazdag nyarat kívánunk mindenkinek!
Menü |