Kedves főzőcskézők!
Szeretem a karajt vesepecsenyével vásárolni. A húsos csontok a levesbe kerülnek, a karajból rántott hús lesz, a vesepecsenyével viszont gondom van. Az az igazság, hogy nem tudok jó vesepecsenyét sütni. Tudom, nem szabad nagyon megsütni, de ha rózsaszín a belseje egyszerűen képtelen vagyok megenni. Nekem a rozéra sült hús nyers. Ha pedig tovább sütöm, akkor meg rágós és ízetlen. Hiába vagyok működő konyhatündér, a vesepecsenye kifog rajtam… a mélyhűtőmben meg már egy ideje fagyoskodott 2 db vesepecsenye. Közeledett egy nagylétszámú családi hétvége, gondoltam egyet, nosza rákerestem a You tube-on, és találtam egy „fonatos” vesepecsenyés receptet. Összejött a család apraja-nagyja, a vesepecsenye mellé volt még gombaszósz, ezzel a szósszal tálaltam a sajtos-húsos fasírtgolyókat is. Desszertnek egy isteni sajttortát kreáltam. Sütés nélkül készült, pikk-pakk össze lehet dobni és nagyon finom.
Fonatos szűzsült
Hozzávalók: 1 vagy több db lehártyázott, megtisztított vesepecsenye,1 csomag bacon szalonna, só, bors, mustár, fokhagymapor, olaj.
Elkészítése: A húst éles késsel hosszában ketté vágjuk, majd a kapott fél húsokat, szintén hosszában 3-3 csíkra vágjuk úgy, hogy a keskenyebb végét nem vágjuk át. Sózzuk, borsozzuk. Mindegyik csíkocskára terítünk egy bacon szeletet és összefonjuk, mint a copfot. A végét fogpiszkálóval vagy hústűvel összetűzzük. Egy tálacskában összekeverünk 2 ek olajat egy kiskanál mustárral és szárított fokhagymával. A keveréket ráecseteljük a húsfonatokra és így pácoljuk pár órát, esetleg egy éjszakát. Olajat forrósítunk egy serpenyőben, és nagy lángon előpirítjuk az összefont vesepecsenyét, oldalanként 3-3 percig. Aláöntünk 1 dcl vizet, majd lefedve, előmelegített sütőben, 200 fokon 15-20 percig sütjük.
Kapros krumplipürével és gombaszósszal tálaltam.
Fasírtgolyók gombaszósszal
Hozzávalók: 35 dkg darált sertéshús, 15-20 dkg reszelt sajt, 1 kisebb vöröshagyma, 2 gerezd fokhagyma, 2 kisebb tojás és 2 db beáztatott kifli vagy kenyérszelet. Só, bors, 1-1 kiskanál mustár és ketchup. A gombaszószhoz egy doboz gomba, kevés olaj, vaj, tejszín, szárított gomba fűszer.
Elkészítése: Mint a fasírtnál, az alapanyagokat jól összedolgozzuk, beízesítjük a fűszerekkel. Vizes kézzel golyókat formázunk, meghempergetjük zsemlemorzsában és forró olajban kisütjük. A gomba szószhoz egy csepp olajon és egy jó kanálnyi vajon megpirítjuk a felnegyedelt csiperkét. Sózzuk, borsozzuk, felöntjük 2 dcl vízzel, és addig főzzük, amíg a gomba megpuhul. Hozzáadjuk a tejszínt, amelybe 1 jó kanál lisztet keverünk és megszórjuk szárított gombaporral. Beforraljuk, végül pár csepp citromlével ízesítjük.
Csokis sajttorta
Hozzávalók: 20 dkg kakaós keksz, 8 dkg vaj, 1 doboz tejszín (2dl), 2 doboz mascarpone (500 g), 10 dkg étcsoki, 10 dkg porcukor. A ganázshoz: 10 dkg étcsokoládé és 1 dl tejszín.
Elkészítése: A kekszet ledaráljuk, a vajat olvasszuk fel és keverjük el a darált keksszel. Egy csatos tortaforma alját béleljük ki sütőpapírral és nyomkodjuk bele a kekszes keveréket. Tegyük a hűtőbe pihenni egy órára. A mascarponét keverjük össze a porcukorral és az olvasztott étcsokival. A tejszínt verjük kemény habbá, majd azt is forgassuk óvatosan a csokis keverékbe. Ezt a krémet öntjük a kekszes alapra, majd legalább 4 órára a hűtőbe tesszük. A tetejére ganázst készítünk, ami abból áll, hogy a felmelegített tejszínt ráöntjük a csokira, és szép simára kikeverjük. Amikor már selymes a csoki, ráöntjük a sajttortára. Jól kihűtve, gyümölccsel vagy csokiforgáccsal díszítve tálaljuk.
Menü |