Iskolánk tanulói az SZMPSZ szervezésében a Határtalanul program keretén belül erdélyi tanulmányúton vettek részt. Első napunk utazással telt. A legelső megálló bővelkedett látnivalókban. Megálltunk a Király-hágónál, Erdély kapujánál. Csodálatos kilátás nyílt a környező tájra. Miután Kolozsvárra érkeztünk, megtekintettük Szent György szobrát, majd a főtérre mentünk, ahol gyönyörködtünk a Szent Mihály templomban. Este nyolckor értünk Nyikómalomfalvára, ahol a vacsora után elfoglaltuk a szállást.
A másnapi programunk első állomása Tamási Áron szülőházának megtekintése volt. Farkaslaka a székely nép legnagyobb írójának, Tamási Áronnak szülőhelye. A falu a Nyikó- patak felső folyásának partján helyezkedik el, 540-580 méteres tengerszint feletti magasságban. Itt található az író emlékháza. Korondon sóvágáson vettünk részt, majd a sófeldolgozást láthattuk élőben. Parajdra érve utunk a sóbányába vezetett. Itt gyógyító sós levegőt szívtunk magunkba.
Visszafelé újra Korondon álltunk meg, ahol a vásárban mindenki kedvére válogathatott a kézműves termékek között. Ezután Józsa János műhelyébe látogattunk, ahol a fazekasságról tartott előadást a mester. Ezután Szejkefürdőre mentünk, ahol Orbán Balázs síremlékét néztük meg. Utunk keresztülvezetett a székelykapukon. Csodálatos érzés volt. A nap utolsó állomása a Mini Erdély Park volt, ahol megcsodálhattuk Erdély történelmi épületeinek valósághű, kicsinyített mását.
A következő napon meghódítottuk a székelyek szent hegyét, a Madarasi Hargitát. Máréfalván 125 db székelykaput számoltunk meg. Ezután érkeztünk meg Szentegyházára. Innen indultunk fel a Madarasi Hargita csúcsára. A látvány minden fáradtságért kárpótolta a lelkes társaságot. Megcsodáltuk a Turul-szobrot, majd elhelyeztük iskolánk emlékszalagját. Ezután egy hatalmas kopjafarengetegben találtuk magunkat. Miután leértünk, újra buszra szálltunk, és Székelyszentlélek volt az uticélunk. Megnéztük a Jézus szíve kilátót, amely 22,5 méter. Egy élmény volt felmenni a tetejéig. Innen gyönyörű kilátás tárult elénk. Úgy éreztük magunkat, mintha tündérországban lennénk.
A tanulmányút utolsó napján Székelykeresztúrra látogattunk. A Gyárfás kúria kertjében található Petőfi körtefáját tekintettük meg. Ide érkezett meg Bem tábornok kíséretében a fehéregyházi csatában hősi halált halt Zeyk Domokos társaságában Petőfi Sándor, aki 1849. július 30-ról 31-re virradó éjszakán a ház akkori gazdájának, Varga Zsigmondnak a vendége volt. A körtefa alatt a legenda szerint elszavalta az Egy gondolat bánt engemet című költeményét.
Utunk utolsó állomásaként Segesvárat néztük meg. Erdély legfestőibb középkori várnegyedét a Világörökség részét képező segesvári vár falain belül találjuk. A ház, amelyet csak “Vlad Drakula” Házaként emlegetnek a legrégebbi civil épület a várban, amely máig fennmaradt. Névadója II. Vlad, más néven az „Dracul”, a Sárkány rendjének lovagja. A Segesváron töltött idő alatt megalapított egy pénzverdét, ahol saját érméket készíttetett és ezek az érmék Erdély-szerte forgalomba jöttek.
Itt született meg 1431-ben fia, Vlad Tepes”, akit tulajdonképpen a híres Drakulként ismernek.
Menü |