A 2017. novemberi önkormányzati választásokat követően jelentősen megváltozott összetételű képviselőtestület jött létre Nyitra Megyében, minek köszönhetően az ellenzékben politizáló Magyar Közösség Pártja, illetve annak megyei frakciója mintegy a mérleg nyelveként kulcshelyzetbe került, s így az érdekérvényesítő képessége jelentős mértékben emelkedett. Ennek is köszönhető, hogy 2005-öt követően, 12 év után először magyar politikusok is kulcspozíciókat tölthetnek be a megye végrehajtó szerveiben. Ennek legmarkánsabb megnyilvánulása, hogy a három megyei alelnöki pozíció közül az egyiket Csenger Tibor, az MKP zselízi politikusa tölti be. Egyik legfontosabb feladata koordinálni a megye déli felének felzárkóztatását, elsősorban a közúthálózat, a régiófejlesztés, az idegenforgalom területén, valamint kapcsolattartás az intézményekkel, a régiókkal és községekkel, s ezek igényeinek feltérképezése.
Elősegítendő a fentieket, Csenger Tibor meghívásomra a Csángó kistérségbe látogatott február 20-án. A Deáki, Pered, Zsigárd, Farkasd és Negyed polgármestereinek részvételével Zsigárdon megtartott találkozón Nyitra Megye alelnöke tájékoztatta térségünk községeinek elöljáróit az előttünk álló időszak terveiről, illetve a tervek megvalósításának menetéről.
A megbeszélés egyik fókuszába először a megyei fenntartású (azaz a másod- és harmadosztályú) közúthálózat került. A Csángó régión, a falvaink úthálózatára közvetlenül kapcsolódva egy másodosztályú szakasz halad át, az 573-as számú, Vágsellyét Komárommal összekötő, Farkasdon és Negyeden áthaladó út. Mivel a jelenleg is zajló hétéves Európai Uniós költségvetési időszakban jelentős források állnak rendelkezésre a másodosztályú úthálózat fejlesztésére, Nyitra Megye képviselőtestülete még az előző választási időszak folyamán elfogadta annak a tizenöt útszakasznak a listáját, amelyek felújítására ebből a keretből pályázni fog. Fontos megemlíteni, hogy az Uniós forrásból történő felújítás nem a költségkímélés, hanem a minőség és alaposság szempontjait veszi elsősorban figyelembe, hogy a felújított utak hosszú ideig megőrizzék jó állapotukat. A pályázás három fázisra osztva valósul meg, Jelenleg az első fázisba sorolt útszakaszoknál már a munkálatok megvalósítása is kezdetét vette (ebben is érintett a Vágsellyei járás, a Vágtornócot Nyitrával összekötő útszakasz révén). A második fázisba sorolt szakaszok jelenleg a pályázási folyamat közepén tartanak, míg a harmadik fázis megpályázására 2021-ben kerül sor. Mivel a már említett tizenöt útszakasz közül éppen a Vágsellye és Komárom közti a leghosszabb, mintegy 50 kilométeres, a harmadik fázisba került besorolásra. Csenger Tibor szerint viszont így is jó esély van arra, hogy a pályázat eredményes legyen, figyelembe véve a pályázati rendszerben rendelkezésre álló keret eddigi merítését. A megvalósításra 2022-ben vagy 2023-ban kerülhet sor.
Ami a további megyei, azaz a harmadosztályú utakat illeti, polgármestereink elsősorban térségünk lakosai szempontjából az 1366-os út felújítását szorgalmazták, mely Vágsellyéről indulva felfűzi Deákit, Peredet és Zsigárdot, majd Szomola előtt az 573-as másodosztályú útba torkollik. Ezen kívül még két további, a Deákitól Taksony kataszteréig (azaz a megyehatárig), valamint a Zsigárd központjától a királyrévi kataszterig (úgyszintén a megyehatárig) húzódó, az utóbbi időben nem felújított szakaszok szelik át régiónkat. Ezek felújításával kapcsolatban polgármestereink ígéretet kaptak, hogy a jelenleg is zajló választási időszakban, azaz 2022-ig nagyon jelentős hányadban sor kerül a munkálatokra, a megye saját forrásainak igénybe vételével.
Politikusaink a találkozón kitértek a hiányzó kerékpárutak kérdésére is. A megye ezen a téren elsősorban a nemzetközi hálózat részét képező szakaszok megvalósítására fókuszál, a többi bicikliút esetében jelenleg csupán a koordinációt tudta vállalni. EU-s forrásokból kistérségi fejlesztési szervezetek megvalósították többek közt a Komárom és Gúta közti bicikliutat, mely a nemzetközi, Duna mellett haladó hálózatra is kapcsolódik. A jelenleg Gútáig húzódó szakaszra szeretne rákapcsolódni a Csángó kistérség is. A tervezett megyei kerékpárút hálózat részét képezi kiemelt fontosságú szakaszként a Vág mentén észak felé haladó nyomvonal. Ennek leágazásaként, nagyjából az 1366-os közút nyomvonalát követve, megvalósítható térségünk összes településének rákapcsolása az országos és nemzetközi hálózatra, amire azonban jelenleg konkrét tervek nem léteznek. A megyevezető ennek kapcsán az önkormányzatok és a civil szervezetek együttműködésére ösztönözte a jelenlevőket.
Csenger Tibor ismertetőjében foglalkozott a különböző pályázati forrásokból megvalósítható régiófejlesztési programokkal, melyben a községeknek, illetve a Leader - program lebonyolítására létrehozott Alsó Vágmente Helyi Akciócsoportnak kell tevékeny szerepet vállalnia. A megyei alelnök ezt követően tájékoztatott a megyei pályázati források várható idei merítéséről – amit megígért, a megye ezúttal sem lesz fukar a térségünk pályázóival szemben.
Mivel a résztvevők kölcsönösen hasznosnak ítélték meg a zsigárdi tanácskozást, annak befejeztével megállapodtak, hogy rendszeresítik találkozóikat, melyekre a jővőben évente két alkalommal sort kerítenek. A jó hangulatú megbeszélést politikusaink a zsigárdi magyar alapiskola megtekintésével és az ott elfogyasztott ebéddel zárták.
Menü |