Restár Jánossal, Farkasd község polgármesterével beszélgettünk.
A kulcsrázós forradalmat követő új csehszlovák demokrácia hajnalán kezdő polgármestereink, képviselőtestületeink tagjai úgy hitték, hogy a községi nagy beruházások, a gáz-, a víz bevezetése, a szennyvízelvezető rendszer és a villanyhálózat kiépítése után kész van a településük. A még ma is sok helyen betonnal bekerített parkok, a játszhatatlan játszóterek kérdése, a szép falukép csak a margón szerepelt, majd valahogy megoldódik – gondolták az akkori elöljárók. Az, hogy a turisztika vagy a kerékpározás robbanásszerű fejlődése milyen igényeket hoz a felszínre, arra nem nagyon gondolhattak azokban az időkben, mert ki merte volna remélni a mai igényeket és életszínvonalat?
Ma már tudjuk, hogy az óhaj, hogy majd valahogy minden kialakul, nem vált valósággá. A közterületek, ártézi kutak átalakítása és karbantartása, a középületek, közvilágítás korszerűsítése, a járdák, játszóterek, parkok létesítése manapság közel akkora összegekbe kerül, mint harminc évvel ezelőtt a teljes infrastruktúra bevezetése. Úgy vélem, a területrendezés, parkosítás mai körülményeiről, és hát a mai árakról Restár János, Farkasd község polgármestere tud a legtöbbet mondani.
A szerkesztő úr kérdésfelvetése pontos és érdekes. Személy szerint ott voltam az 1989 után néhány hónapra kijelölt képviselők között, majd tagja voltam az első szabadon választott önkormányzatnak is. A magamfajta új és naiv képviselők igyekeztünk ötleteket adni, de nem volt áttekintésünk a lehetőségeket illetően. Honnét tudhattuk volna minden tapasztalat nélkül, hogy merre van egy településen az előre. Ma sem tudom, hogy akkor hogyan állt össze a költségvetésünk, milyen forrásokhoz jutott hozzá az akkori polgármester. Azóta eltelt több mint 30 év, egy generációnyi idő. Folyamatosan változott a világ, a lakosság összetétele, minden és mindenki, az emberek értékrendje, a politikai helyzet. Akárhogy volt, örülni kell mindennek, ami elkészült, ami megújult, ami sikerült akkor és azóta is. Az előző polgármestereket tisztelet és köszönet illeti a részemről. Hogy 2018 - tól mi mit tettünk? A meglévő ingatlanjainkat - egy-két kivételtől eltekintve – igyekeztünk felújítani. A fájó kivétel az iskola épülete, amire már sokat költöttünk, de nem eleget. Az iskola homlokzatának a felújítása meghaladja az erőnket és lehetőségeinket. Pályázunk, ahová csak lehet. Változtatni szeretnénk még a stadion, a kultúrház, a halottasház és a temető állapotán. Mindezekre már van tervdokumentációnk. Igaz lassan, de haladunk. Ami a tereinket illeti, szerénytelenség nélkül elmondhatom, hogy szépek lettek. A változtatás szándékát szakszerű tervezés, pályáztatás és kivitelezés követte A közeli középületeinkről az esővizet, illetve az ártézi kút elfolyó vizét felfogjuk, s abból öntözzük a központi parkot a két világháborús emlékművel a katolikus templom előtt. A másik szakszerűen kivitelezett tér a községháza előtt van. Az esővíz helyben tartását és annak felhasználását itt is megoldottuk. Ezekkel a munkákkal egyidőben kialakítottuk, azaz visszahoztuk a régi helyére a piacteret, és felújítottuk a tűzoltó szertár előtti parkolót a posta előtti járdákkal együtt. Ez összesen 306 021.44 Euróba került. Ebből az államtól már megkaptunk 204 430,10 Eurót, és várunk 37 537,00 Euróra. Részünkről - saját költségvetésből - minden ki van az utolsó fillérig fizetve. A parkosítást tovább folytatjuk a 900-as emlékmű körül, valamint a Cigány utca és a református lelkészi hivatal közötti részen. Ha sikerül, egy modern játszóteret is tervezünk oda. Hosszan folytathatnám az új fejlesztéseink sorát, de talán még a buszmegállóinkat említeném itt meg. A szép negyedi buszmegállók mintájára épültek, hogy így is látszódjon szoros kapcsolatunk e szomszédos (iker-) testvértelepülésünkkel.
Virágos Európa projekttel Farkasd község az országban elsőként és egyedüliként kapcsolódott be egy sikeres nemzetközi együttműködésbe, amely a tiszta, fenntartható, egészséges életkörnyezet javítását, a természettel való harmonikus kapcsolat kialakítását tűzte ki célul. Természetesen ehhez kellett a lehetőség, és az azt kihasználni akaró faluvezetés. Mi is pontosan ez a szervezet, hogyan kerültek ebbe a projektbe és hol tart jelenleg ez a folyamat?
A múlt év tavaszán megszólítottak bennünket, hogy nevezzünk be a Virágos Magyarország versenybe. Ott a felújított tereinkkel a külhoni magyar települések között (5000 lélekszám alatt) az elsők lettünk. Az ünnepélyes díjátadás a budapesti Eifel teremben volt. Meglepődve, de nagy örömmel vettem át a pénzjutalommal járó díjat. Azt gondolom, hogy ez a díj hívta fel ránk a figyelmet, hogy a brüsszeli székhelyű Association Européenne pour le Fleurissement et le Paysage (AEFP) által szervezett Entente Florale Europa versenybe is meghívást kaptunk. A fél éves előkészület alatt döbbentünk rá, mit is vállaltunk fel. A szervezet ír származású elnöke és titkára a zsűrizés napjának minden percét és a falu bejárásának útvonalát méterre pontosan megterveztették velünk. Őket csak részben érdekelték a virágzó terek. A hangsúly a település élhetőségén volt. Ebbe sok minden beletartozik. A múltunkra, jelenünkre és a jövőt illető elképzeléseinkre is kíváncsiak voltak a bíráló bizottság tagjai július 5-én. Egy-egy ír, német, cseh és magyar tagja volt a zsűrinek. A könyvtárban zajlott az első bemutatkozásunk, a terek voltak a másik helyszínen bemutatva, a református óvoda volt a következő állomás, majd a Révkertbe mentünk. Meg-megálltunk a templomainkban, az Öreg – Vág parton, ahol csónakáztunk, a Platán épületében, a készülő parkoknál, a Vág folyó partján. A Laposon láthattak a zsűri tagjai egy odúból kivett, pelyhes búbos banka fiókát. Teljesen véletlenül még a nagyszerű tűzoltóink gyakorlását is megnézhették a Lapos és a focipálya közötti füves téren. Este egy ünnepi vacsorával zártuk a napot. A zsűrinek, annak német elnökének tetszettek a látottak. Érezték, láthatták és hallhatták, hogy igyekszünk megtenni minden tőlünk telhetőt a falu jelene és jövője érdekében. Értékelték a tényt, hogy a falu lakosainak egy jelentős része megértette, hogy arra a napra rendet kéne tenni a házaik előtt. Ez minden örömünket felülírt, már ezért is megérte indulni a versenyen. A rendcsináláshoz nagyban hozzájárultak a horgászegyesületünk tagjai és a helyi tűzoltók, akikre mindig számíthatunk. Ezt a rendet értékelték a zsűri tagjai. Itt köszönném meg nagy tisztelettel mindenkinek, aki segített. Az ünnepélyes eredményhirdetés Székesfehérváron lesz szeptember 7-én, este 18.oo órakor. Egyébként egy másik versenybe is beneveztünk Szlováka legszebb parkja címért. A verseny zsűrije már járt itt, várjuk az eredményt.
Az utóbbi évek farkasdi vásárai már egyre kevésbé szólnak a kereskedésről. Annál inkább a közösségi rendezvények, elsősorban a kulturális- és sportesemények, valamint a gasztronómia játszák a főszerepet. Folytatják-e tovább ezt az utat, a kulturális napokká kiteljesedett őszi vásár programját? Ebben az évben mire helyezik a hangsúlyt, milyen új dolgokkal lepik meg a falu polgárait és a vidékről érkezőket?
Az újkori farkasdi vásárok helyszíne az első 30 évben a mai községi hivatal előtti téren volt. Ezt a teret parkosítottuk, a nyári mozi és annak általunk kiépített környéke pedig adta magát erre a célra. Tavaly már ott rendeztük meg a vásárt. Kultúrált környezetben, tiszta illemhelyekkel, öltözőkkel, jól felszerelt büfével és konyhával, új parkolókkal vártuk az előadókat, az eladókat, vásározókat és minden kilátogatót. Az idén is fejlesztettünk. Építettünk egy másik teraszt. A programot úgy állítottuk össze, hogy benne a Matica slovenská kérte és kapta meg a szlovák nyelvű fellépők kiválasztásának lehetőségét. Ezt egy gesztusnak szántuk, újításnak számít. Szeptember 13-án, péntek délután a megnyitót követően lesz az 1. farkasdi pálinkaverseny eredményhirdetése. Mindenkit bíztatok, vegyen részt a versenyen, ha van pálinkája. A résztvevőket testreszabott tanácsokkal látják el a bíráló bizottság tagjai. A legjobbak díjakat kapnak, de minden minta értékelve lesz. Ami még újdonságnak számít, az a vásár megnevezése. Igaz, csak 2025-től lesz érvényben hivatalosan a Farkasdi Őszi Vásár és Falunap megnevezés, de már önkormányzati határozat van róla. A megnyitó után átadásra kerül egy Polgármesteri díj is. Egész hétvégén megéri kilátogatni a vásárra. Mindenkit szeretettel várunk!
-szf
Fotó: községi archívum
Menü |