Mi, a Szlovákiai Magyar Iskolák Országos Tanévnyitó Ünnepsége résztvevői a nádszegi Szent István király plébániatemplomból küldjük üdvözletünket és jókívánságainkat a felvidéki magyar óvodák és iskolák pedagógusainak, tanulóinak és azok szüleinek. Véget ért a vakáció, újra megnyílnak az iskolák kapui, zsongás, zsivaj, élet tölti meg a termeket. Örömmel nyugtázzuk, hogy a magyar közösség megmaradását és fejlődését szolgáló 670 oktatási-nevelési intézményünkben 50 000 gyermek és fiatal anyanyelvén folytatja tanulmányait.
Külön köszöntjük azokat az óvodásokat és kisiskolásokat, akik most lépik át először a magyar iskola kapuját. Isten hozott benneteket, vártunk Titeket, örülünk nektek! Jó helyen vagytok. Szüleitek megfontolt, bölcs döntést hoztak jövőtöket illetően. Lehettek mezőgazdász, építőmester, gyógyász, mérnök, programozó, tűzoltó, katona vagy vadakat terelő juhász… Elsősorban rajtatok múlik, hogy adottságaitok és képességeitek ismeretében milyen célokat tűztök magatok elé, s azok elérésére mennyi szorgalmat, kitartást, erőfeszítést, tartós munkát áldoztok. Példák sora bizonyítja, hogy a boldoguláshoz, az érvényesüléshez, a vágyott karrier eléréséhez a magyar iskola még kisebbségi sorban sem jelent akadályt, hátrányt, épp ellenkezőleg: anyanyelvünk, kultúránk, hagyományaink, az elődeinktől örökölt értékek és tapasztalatok nyújthatnak szilárd talajt e bizonytalanságokkal teli, rohamosan változó világban.
Kedves Szülők! Iskoláink pedagógusai tudatában vannak annak, hogy Önök a legféltettebb kincsük nevelését bízzák rájuk. Arra törekednek, hogy korszerű pedagógiai módszerekkel biztosítsák számukra a személyre szabott oktatást, és támogassák egyéni képességeik kibontakoztatását. A nevelés középpontjában egy olyan értékrend és viselkedéskultúra kialakítása áll, amely a gyermekek számára biztosítja a belső harmóniát, ugyanakkor felkészíti őket a közösségi életre, a szűkebb és tágabb környezetükhöz való kapcsolódásra és az együttműködésre. Ne feledjük, hogy a gyermekek és a fiatalok oktatása, nevelése és fejlesztése a család és az iskola együttes felelőssége és feladata: a közös értékrenden, párbeszéden és feladatmegosztáson alapuló együttnevelés biztosítja leginkább gyermekük harmonikus fejlődését, s ezáltal az Önök elégedettségét is.
Tisztelt Pedagógusok! Az iskolákkal szemben évszázadok óta természetes elvárás, hogy növendékeiket „készítsék fel az életre” – mindeközben nyomasztó teherként, szinte megoldhatatlan feladványként nehezedik az oktatás világára, hogy csak sejtelmes elképzeléseink vannak arról a jövőről, amelyben a ma iskolapadokban ülő gyerekeknek 20-30 év múlva boldogulniuk kell. A szűkebb és tágabb környezetből érkező elvárásoknak, igényeknek és kényszereknek megfelelni igyekvő iskolákban pedagógiai innovációk és oktatási reformok váltják egymást, folytonossá vált a válaszkeresés a „Milyen a jó iskola?” kérdésre. Ősztől közel félezer iskola a tartalmi reform jegyében indul el egy új úton, az oktatási miniszter pedig néhány nappal ezelőtt a közoktatási törvények olyan mértékű és mélységű változásáról tájékoztatott, hogy az előttünk álló időszakot az oktatásügy „bársonyos forradalmának” minősítette. Mi lehet az Önök szerepe és feladata egy ennyire beláthatatlan és bizonytalan korszakban? Igyekezzenek szakmai hozzáértéssel, bölcsességgel és megfontoltsággal rendet, nyugalmat, biztonságot hozni intézményeink életébe. Erősítsék meg növendékeiket identitásukban, alakítsák, formálják értékrendjüket, segítsék önmaguk megismerését – mint a fát megtartó és éltető gyökerek, ezek a kapaszkodók, bármilyen helyzetben. Szerettessék meg velük a tanulást, ösztönözzék őket, hogy legyenek kíváncsiak, nyitottak a körülöttük lévő világra. Tanítsák meg őket kritikusan gondolkodni, egyedül vagy másokkal együttműködve válaszokat, megoldásokat keresni, felelősséget vállalni döntéseikért és cselekedeteikért – mint fának a törzse, ezek lesznek fejlődésük tartóoszlopai. Ha ennyit megtesznek, a gyümölcs is beérik, legyen bármilyen is ez a most még bizonytalan, beláthatatlan jövő.
Örömteli, izgalmas, kihívásokban bőséges, eredményekben és sikerekben gazdag tanévet kívánunk!
Nádszeg, 2024. augusztus 31.
Menü |