Az énlakai unitárius templom felirata 2. rész
1. Nemes Ödön rajza
2. A vitatott szó
Nemes Ödön, marosvásárhelyi tanár 1882-ben szintén alulról felfelé olvasta a feliratot: GEORGYIUS MUSNAI DEÁK EGY AZ ISTEN Deut. VI.
Ferenczi Sándor erdélyi régész egy egész könyvet szentelt az Énlakai Felirat-nak (1936). Oklevelekben talált egy Dakó családot Muzsnán, ebből következtetett arra, hogy a felirat készítő családneve DAKÓ.
Forrai Sándor tanár, rovásírás kutató olvasata a vitatott szóról szintén DIAKON. A pont az ON után a rövidítést jelzi. Az 1994-ben megjelent, Az ősi magyar rovásírás az ókortól napjainkig c. könyvéből megtudjuk, hogy Muzsnai László budapesti gépészmérnök felkereste Forrait és elmondta, hogy őse valóban papsegéd volt Énlakán. Jómagam Forrai Sándor véleményével értek egyet, tehát a DIAKON-szóval.
Az énlakai templomot övező temetőben 2010-ben útitársunk, Csuka Katalin olyan sírkövet fényképezett le, amelyről feltételezhető, hogy rovásfeliratot véstek le róla, szerencsére meglehetős hanyagsággal.
A külső fal mellett egy szintén levésett faragott követ találtunk. A templom gondnoka, Szabó Vencel, aki mindig hozzáértően ismertette a templom történetét, megerősítette, hogy az írást „lecsákányolták” róla. Ez ugyan római kőnek látszik, de a perem alatt rovásjelek maradványai vehetők észre, ezekről fényképet készítettem.
A kapu közelében is egy rovásjeles kő áll: Valószínűleg T.B., T.I., vagy T.D. névjelű, a templom építésén, javításán dolgozó mester keze munkája.
3. Friedrich Klára rajza
Mialatt a szakértők vitatkoztak, a szú – bogarak nagy munkába kezdtek a szép kazettás mennyezetben. Több levelet, felhívást írtam a rovásfelirat megmentése érdekében. Pl. a Székely Újságba, 2012. októberében, de a Magyar Pen Klubnak is.
Végül minden jó, ha vége jó, 2016-ban elkezdődött a felújítás, melyet a magyar kormány is támogatott 2.7 millió forinttal. A rovásfelirat kazettája is felújításra került.
Menü |