Nagyon szép, kettős ünnepet tartott a Csemadok Kosúti Alapszervezete 2017. október 22-én a helyi kultúrházban, mégpedig az alapszervezet megalakulásának 60., és az éneklőcsoport létrejöttének 40. évfordulójára emlékezve.
Az ünnepséget jelenlétével megtisztelte Berényi József, Nagyszombat megye alelnöke, Győrffy Józsefné, a Nőszirom énekkar vezetője és Rábai Károly Székesfehérvárról, Száraz Erzsébet, a Csemadok Galántai TV alelnöke, Pék Éva, a Csemadok Galántai TV tagja, Óvári Mária, a vízkeleti Harmónia éneklőcsoport vezetője és Mačicová Zdenka, községünk polgármesterasszonya.
Az ünnepség a kultúrház falán elhelyezett Csemadok - mléktábla megkoszorúzásával kezdődött, majd a nagyteremben folytatódott. Récsei Noémi gyönyörű szavalata és Fekula Zsuzsanna gitárszólója után Botló Péter, az alapszervezetünk elnöke köszöntötte a kedves vendégeket és a megjelent tagságot.
A Csemadok alapszervezetének 60 éves, a magyar kultúra területén végzett nagyon értékes és jelentős munkájáról, valamint az éneklőcsoport 40 éves érdemdús tevékenységéről Macsicza Éva tartott beszámolót. Beszédében kiemelte az alapszervezet sokrétű tevékenységét: a sikeres író-olvasó találkozókat, a színjátszó csoport különösen gazdag tevékenységét, a női éneklőcsoportnak az itteni országos versenyeken és határon túl is elért sikereit, a több mint három évtizeden keresztül mindig megrendezett, nagyon közkedvelt István-bált, és az itthon és külföldön is ismert, nagyon sikeres Berkenye Néptáncegyüttest, amely mint gyermek néptáncegyüttes 2001-ben kezdte el tevékenységét.
A beszámoló második részében részletesen szólt a jubiláló női éneklőcsoport tevékenységéről. Éneklőcsoportunk 1977-ben alakult meg, kezdetben csak helyi rendezvényeken szerepelt, később már a községen kívül is. Srejner Anna vezetésével minden alkalommal benevezett a Tavaszi szél vizet áraszt című népdalversenybe, amelyen mindig sikeresen szerepelt. De kimagasló eredményeket ért el a járási, területi és országos versenyeken is. Tevékenységüket több alkalommal is bronz-, ezüst- és aranyminősítéssel értékelték, többször szerepeltek Magyarországon is.
A csoport 1999-ben újjáalakult, vezetője a mai napig Modrovics Etelka. Ez az újjáalakult csoport azóta is szorgalmasan dolgozik, végzi a nagyon sikeres elődök nemes és önzetlen kulturális tevékenységét, elsődleges céljaként tartva a magyar népdal megőrzését és terjesztését. 2011-től Gyöngykaláris éneklőcsoport néven tevékenykedik. Több ízben szerepelt Magyarországon, 2015-ben a Bíborpiros szép rózsa népdal- és folklórverseny dunaszerdahelyi döntőjében ezüstminősítésben részesült. Ezen az ünnepségen gyönyörű új ruhákban léptek fel a csoport tagjai, amely a községi hivatal anyagi hozzájárulásának volt köszönhető.
A beszámoló után az emléklapok és ajándékok átadása következett. Botló Péter a 60. évforduló alkalmából az alapszervezet volt elnökeinek és legaktívabb tagjainak elismerő oklevelet és virágot adott át. A Gyöngykaláris éneklőcsoport - sikeres tevékenységének elismeréseként megkapta Tibor Mikuš, Nagyszombat megye elnökének Emlékérmét, melyet saját ajándékával együtt Berényi József, Nagyszombat megye alelnöke adott át Modrovics Etelkának.
Száraz Erzsébet, a Csemadok Galántai TV elismerő oklevelét adta át a megalakulás 40. évfordulója alkalmából, a székesfehérvári vendégek pedig a Fejér megyei Honvéd Nyugállományúak Székesfehévári Klubja Nőszirom Énekkarának Emléklapját. Pék Éva és Óvári Mária a vízkeleti Harmónia éneklőcsoport nevében köszöntöttek, Mačicová Zdenka pedig községünk részéről adott át Emléklapot egy virágcsokor és egy hatalmas torta kíséretében. Az ünnepség első részének befejezéseképpen a Gyöngykaláris fellépése következett.
A szünetben a jelenlevők az alapszervezet 60 éves tevékenységéről képkiállítást tekinthettek meg az előcsarnokban, melyet Molnár Gabriella készített. Itt, Botló László zenekarának köszönhetően kitűnő hangulat alakult ki, mindenki jól érezte magát. Az ünnepség második részében vendégszereplőink léptek fel. A zsérei hagyományőrző csoport előadásában egy gyönyörű lakodalmast láthattunk, amelyet a nagyfödémesi énekesek szebbnél szebb dalokat tartalmazó kitűnő műsora követett.
A nagyon szép és ünnepség valamennyiünk emlékezetében sokáig megmarad.
Végezetül szeretném idézni a beszámoló egyik fejezését: " Több ezer éves kultúrájú nép fiának lenni nagy szerencse, úgy érzem. Nekem megadatott, magyarnak születtem." írta Urbán Aladár. Nekünk, mindannyiunknak is megadatott: magyarnak születtünk. Legyünk erre büszkék, őrizzük vigyázva szüleink és nagyszüleink örökségét, és tevékenységünkkel emeljük magasra a Csemadok-fáklyát!
Menü |