Igazi fesztiváli hangulat az esztrádcsoportok területi seregszemléjén
Színházillat, izgalom és a világot jelentő deszkák csillogása jellemezte a mátyusföldi amatőr színjátszócsoportok területi seregszemléjét Nagyfödémesen. Volt ott minden: Rejtő Jenő, kabaré, hagyományőrzés és a régi értékek újraépítése.
Évente egyszer gyűlnek össze a máytusföldi régió aktív amatőr színjátszócsoportjai, hogy területi seregszemlét tartsanak. A hangulat az idén is kiváló volt, érezni lehetett, hogy az eseményen résztvevő csapatok tisztelik és elismerik egymás munkásságát, nem annyira versenyhelyzetnek ítélik meg a seregszemlét, mint inkább szakmai okulási és barátkozási lehetőségnek. A kulisszák mögött ilyenkor gőzölög a jó kávé, csurran a jó magyar házipálinka, nagyokat kacagnak az egyszerű emberből lett, a mindennapi mókuskerékből kiszakadó színészek, és persze nem marad el a kellemes hangulatú csipkelődés sem. Vajon ki lesz az idei fesztivál fődíjasa, illetve ki viheti haza a fesztivál vándorserlegét. Aki szereplőként érkezik ide, mindenki hű a szentgyörgyi miklósi – gondolathoz: Nevetni a halálon, és meghalni a nevetéstől.
Metzner Zoltán, Réte polgármestere, az idei seregszemle egyik zsűritagja nagyon jól megfogalmazta ennek a rendezvénynek a lényegét. Három pontot szedett össze: küldetés, értékközvetítés és üzenet. Ezek a csapatok egyértelműen küldetést teljesítenek azzal, hogy magyarságukat vállalva, minőségi darabokkal „tájolnak”, járják a Felvidék településeit és szórakoztatják a nagyérdemű publikumot. Ezzel közvetítik és üzenik, igenis van még szufla ebben a régióban, van még érték és hagyomány, amelyet érdemes művelni és védeni. Metzner Zoltán mellett a zsűri elnökeként a Petőfi ösztöndíjas Kaszás Kornél szerepelt, akinek munkáját a nagyfödémesi Csemadok aktív tagja, Száraz Erzsébet, a rádiós műsorvezető Bodri Eleonóra és Tončko Mária, nyugalmazott pedagógus, egykori amatőr színjátszó segítette.
Az idei területi seregszemlén az idén három csapat vett részt. A tavalyi győztes, a Vezekényi Görbe Tükör Színtársulat ezúttal versenyen kívül érkezett egy rövid esztrádműsorral. Hobot Énekes Erika, a Csemadok vezekényi elnöke, a csapat vezetője elárulta, az idén nem merték nagyobb fába vágni a csapat fejszéjét és „újragörbítani” a teret egy új darabbal, mivel a tavalyi szerzői színházuk, a nívó díjas Mi lesz veled? című darab állandóan műsoron van a Mátyusföld és a Csallóköz falvaiban. A színtársulat tagjai amellett, hogy szinte minden hétvégéjüket tájolással töltik, nem tudtak érdemben felkészülni egy új, saját maguk által megírt darab előadására. Esztrádműsorukban hagyományőrző, humoros kukoricajelenetet, operettslágereket és férfias „fűszoknyás” táncot adtak elő. Még versenyen kívül is sikerült díjakat hazavinniük.
A fesztivál fődíját idén a rétei Révisz Vidám Színpad nyerte el teljesítményével. A réteiek előadása mindig pontos, összeszedett, szép díszletek és korhű jelmezek színesítik a palettát. Ezúttal Rejtő Jenő estet hoztak el a világot jelentő deszkákra, összefogott, jól megkomponált jeleneteik lepipálták még a tévéből ismert régi kabaréestek hangulatát is. – Körülbelül egy évvel ezelőtt jött ez a szövegkönyv, az ötlet. Olvastam Rejtő naplóját, utánanéztem munkásságának, életének, majd gondolkodtam, milyen jeleneteket, kabarékat tudnék összeállítani, ami a színészeinknek is megfelelő. Próbáltuk magunkat beleélni a harmincas – negyvenes évek hangulatába, ezt leginkább zenei hatással értük el. A cél egy összefogott kabaré, színházi előadás volt – mesél Gyurcsi Pomichal Mária rendező. Autentikus előadást hoztak össze, amelyben megszemélyesítik magát Rejtő Jenőt is, egyfajta közjátékként a kabaréjelenetek között. Marika nagyon büszke a csapatra, beneveztek a Jókai Napokra is, és készülnek Szepsibe, az országos színjátszóversenyre. A Rejtő darab rétei bemutatója is várat még magára.
A területi seregszemle vándorserlegét egy olyan csapat nyerte el, akik újnak, de egyben „réginek” is számítanak a színjátszói palettán. Újra megalakult ugyanis egy amatőr színjátszókör Nagyfödémesen. A Kórtalan Színtársulat így most hazai terepen szerepelt. Roppant tehetséges és elhivatott közösséget ismerhetünk meg bennük. A Macska-jaj című fergeteges műsorban nem csak új szereplők villantják meg amatőr színpadi tudásukat, hanem a régi színjátszócsoport, a Mákvirágok néhány tagja is. A darab a klasszikus kabaré elemeit használja, a humoros jelenetek feszültségét vidám dalok enyhítik. Mindhárom csapat meghívást nyert a színjátszócsoportok országos versenyére, a kelet-szlovákiai Szepsibe, amelyre majd késő ősszel kerül sor.
Menü |