1823. január 22-én Szatmárcsekén a magyarság egyik legnagyobb költője, Kölcsey Ferenc letette íróasztalán a tollat és csak annyit mondott: kész!
Nem tudhatta azonban, hogy ez az utolsó simítás, mely egy költemény sorait rendezte el, egy egész nemzet sorsára, küldetésére, lelkére lesz kihatással.
Nem tudhatta, hiszen ahhoz, hogy verséből a nemzet imája legyen, meg kellett születnie Erkel Ferencnek, aki 1844 februárja után megírta Himnusz zenéjét. A feljegyzések szerint az idős Erkel így emlékezik erre vissza: „Csend van. Ülök és gondolkodok: hát hogy is kellene ezt a himnuszt megcsinálni? Elém teszem a szöveget. Olvasom. Megint gondolkodok. És amint így elgondolkozom, eszembe jut az én első mesteremnek a szava, aki Pozsonyban tanított. Azt mondta: fiam, mikor valami szent zenét komponálsz, mindig a harangok szava jusson először eszedbe. És ott a szoba csöndességében megzendülnek az én fülemben a pozsonyi harangok. Áhítat száll meg. A kezemet a zongorára teszem, és hang hang után olvad. Egy óra sem telik belé, megvan a himnusz.” Valahogy így születnek a csodák a teremtő Isten embert megáldó tehetségének a csendjében és magányában.
A rendszerváltáskor, 1989-ben a magyar országvezetés a Himnusz születésnapját, január 22-ét a magyar kultúra napjává tette.
A Csemadok Országos Tanácsa 2008 januárjában, a Himnusz születésnapján, Galántán tartott ülésen úgy határozott, hogy az elkövetkezőkben országos ünnepség keretében ezen a napon adja át a Csemadok Életmű Díjat a hosszú évtizedeken keresztül a magyar népi, nemzeti kultúra őrzése, ápolása, fejlesztése, továbbadása terén önzetlen tevékenységet kifejtő személyeknek. Az elmúlt kilenc évfolyam során eddig negyvenhatan részesültek ebben az elismerésben és ez év január 21-én hozzájuk csatlakozik a következő hat személy: Csurilla Erzsébet Abaújszináról, Hahn Józsefné Duray Éva Losoncról, Mészáros Magdolna Felsőszeliből, Sebők Valéria Rimaszombatból, Tóth Sándor Rozsnyóról, Varsányi Borbála Félből.
Ez idén ötödször ennek az ünnepségnek a keretében vehetik át az arra érdemesek a Csemadok Közművelődési Díját. 2018-ban ebben a kitüntetésben részesül: Ágh Erzsébet Pozsonyeperjesről, Borka László Százdról, Csank Tímea Détéről, Gál Erzsébet Nyitragesztéről, Kusy Károly Udvardról, Renczés Nóra Deákiból.
A magyar kultúra napi országos ünnepségen adja át a Csemadok országos vezetése a Gyurcsó István-díjat is, melyet ez idén a Szlovákiai Magyar Művelődési Intézet igazgatója, Huszár László vehet át.
Menü |