Kedves Főzőcskézők!
Beszéljünk egy kicsit a krumpliról, vagy hogy választékosabb legyek, a burgonyáról. Szerintem nincs is a Jóisten ege alatt ennyire sokoldalú zöldség, mint a „csúnyácska” krumpli, ami bizony a történelem során sokszor az éhezéstől is megmentette az emberfiát.
Én és a családom nagyon szeretjük a krumpliból, illetve a krumplival készült ételeket, köretként is ott van a terített asztalon - főzve, törve, sütve. Most három nagy kedvencemet kínálom a főzőcskéző asszonytársaimnak.
Krumplikása
Ősrégi recept, én az édesanyámtól tanultam, ő az övétől és így szépen fokozatosan eljutunk a déd- vagy a szépmamámhoz. Téli étel, zimankóban, jeges, hideg szélben egy tányér forró, ropogós, töpörtyűs, sülthagymás, tejfölös (fokozzam még?) krumplikása többet ér mindennél. Biztos vagyok abban, hogy a korábban születetteknek nem kell a krumplikását bemutatni, de én most a fiatalabb korosztályt céloznám meg. Próbálják ki ezt a finomságot, nem fognak csalódni.
Hozzávalók: 1,5 kg jó lisztes krumpli, só, bors, 20 dkg liszt, a feltéthez jó ropogós töpörtyű, ha nincs akkor szalonna is jó, 3-4 fej vöröshagyma, tejföl.
Elkészítése: A sós vízben puhára főzött krumplit a főzőlevében botmixerrel pürésítjük, sózzuk, borsozzuk. A tűzhelyen, habverővel kevergetve a liszttel besűrítjük a kását, amelyet azután egy jól kizsírozott kb. 30x24 cm tepsibe öntünk. Szépen elegyengetjük, tetejét gazdagon megszórjuk töpörtyűvel vagy sült szalonnával. Forró sütőbe tolva, 200 fokon ropogós, aranybarnára sütjük. Kicsit hűlni hagyjuk, hogy szépen összeálljon, kockákra vágva sült hagymával és tejföllel kínáljuk.
Jacket potato – sült krumpli
Ez egy zseniális recept, Angliában tanultam, ahol nagyon közkedvelt. A gyors ételek sztárja. Nem kell hozzá más, csak fejenként egy-egy nagyobb krumpli és a különféle feltétek, szószok. Én három szósz receptjét kínálom a kedves olvasóknak, de nagyon finom a legegyszerűbb változat is, ami nem más, mint egy nagy adag vaj, só és reszelt sajt. Úgy tálaljuk, hogy a forró, egészben sült krumplit egy mélyebb tálacskába tesszük, kereszt alakba bevágjuk és nyakon öntjük a szósszal.
Elkészítése: az alaposan megmosott egész krumplikat (nem hámozzuk) picit megszurkáljuk majd a sütőben, rácsra téve puhára sütjük. Ez egy órába is beletelik, addig elkészíthetjük a szószt
A kéksajtos szószhoz kell egy kisebb hagyma, bors, 20 dkg fagyasztott zöldborsó, egy nagyobb darab sárgarépa,1 doboz tejszín, 10 deka kéksajt.
Elkészítése: a hagymát és a répát apróra vágjuk. Kevés olajon megfuttatjuk, hozzáadjuk a cukorborsót, borsozzuk. Fedő alatt pár perc alatt puhára pároljuk. Ráöntjük a tejszínt, rámorzsoljuk a sajtot és közepes sűrűségűre beforraljuk.
A paradicsomos szószhoz kell 1 db hagyma, 15-20 dkg sonka, 1doboz babkonzerv, 1 doboz paradicsomszósz, 2-3 gerezd fokhagyma, szárított bazsalikom, chili, ha csípősre szeretnénk.
Elkészítése: az apróra vágott hagymát megfonnyasztjuk, majd jöhet a szintén kis kockákra vágott sonka. Lepirítjuk, majd ráöntjük a paradicsomkonzervet. Felforraljuk, ízesítjük bazsalikommal, fokhagymával, cukorral esetleg sóval. Végül a lecsepegtetett konzervbabot keverjük a szószba, amelyet már nem kell főzni, elég, ha csak átmelegedik.
A gombás szósz hozzávalói: 1 doboz konzerv gomba, 3 gerezd fokhagyma, egy kisebb vöröshagyma, 1 doboz tejszín és 1db krémsajt (Karička, Bambino).
Elkészítése: a megfonnyasztott hagymára öntjük a gombát, levével együtt. Puhára pároljuk, majd felöntjük a tejszínnel, bele rakjuk a krémsajtot. Beforraljuk, és a végén a zúzott fokhagymát, hogy ütős legyen.
Rongyos
A nádszegi rongyos a világ egyik legjobb krumplis étele, megjegyzem, savanyú levessel karöltve. Van vele macera, de megéri. Annyit még elmondanék, ha úgy döntenek, hogy rongyost csinálnak, úgy időzítsék, hogy az frissen, melegen az igazi.
Hozzávalók: 1 kg főtt krumpli, kb. 30 dkg féldercés liszt, só, zsír.
Elkészítése: a főtt krumplit összetörjük és teljesen kihűtjük. Ezek után jól megsózzuk és összedolgozzuk annyi liszttel, amennyit felvesz a tészta. Kisodorjuk, megkenjük hideg sertészsírral és feltekerjük, mint a mákos kalácsot. Pihentetjük kb. 15-20 percet, majd újra kisodorjuk kb. egy centisre. A tészta tetejét éles késsel bekockázzuk, mint a pogácsát, majd az egészet szép nagy kockákra vágjuk. Palacsintasütőben, zsíron vagy olajon gyönyörű piros, ropogósra sütjük.
Menü |