Kedves Főzőcskézők!
Bevallom, minden évben gondot okoz nekem, hogy mi kerüljön a decemberi Főzőcske rovatba, mert nagyon nehéz kitalálnom, milyen finom étkeről is írjak. Elvégre december egy különleges hónap, tele ünnepekkel, tehát a finomságoknak is ezt az időszakot kell tükröznie. Idén úgy döntöttem, hogy szóljon ez a szám olyan vendégváró ételekről, amelyekkel sok embert megetethetünk. Előre elkészíthetők, nem igénylik a sok törődést és így, mi is aktív résztvevői lehetünk a családi nagy találkozásoknak. Nincs is annál rosszabb, mint amikor a sok kirittyentett ember között ziláltan, leizzadva, idegesen futkározik az ember lánya a konyha és az étkező között.
Kocsonya
Sose felejtem el, egyszer testvéreimmel (három lány vagyunk) nézegettük a családi fotókat, és szakadtunk meg a nevetéstől… hát igen, ezek vagyunk mi. Ugyanis különböző években, a télen készült konyhai fotók hátterében szinte mindig kocsonyával teli tányérok sorakoztak a konyhapulton. Szeretjük a kocsonyát, lilahagymával, pirospaprikával, ecettel. Halleluja!
A kocsonya receptjét mindenki ismeri. Vitatkozhatunk persze arról, legyen-e benne zöldség, csak füstölt húsból, illetve vegyesből készüljön? A jó kocsonya titka a jó alapanyag, jó sok fokhagyma, elegendő főzés. Továbbá a bőrös, porcos sertéshús: „füle, farka, csülke, körme”. Nagy társaság esetében ideális ez az étel, mivel ebből nem lehet keveset főzni. Tehát a kezdő háziasszonyok, akik próbálkozni szeretnének a kocsonyával, azzal kezdjék, hogy beszereznek egy jó nagy fazekat. Az én adagom 12 literes fazékban készült a következő hozzávalókból.
Hozzávalók: 1 db füstölt- és 1 db friss sertéscsülök, 1 szép nagy sertésbőr, 2 db füstölt disznófarok, 1 friss köröm, 4 db nagy vöröshagyma egészben, 2 fej fokhagyma gerezdekre bontva, de nem megtisztítva, szemesbors, úgy egy teáskanálnyi és só.
Elkészítése: a megtisztított, megmosott húsokat belerakjuk a fazékba, felöntjük hideg vízzel és felforraljuk. Lehabozzuk, mint a húslevest, belerakjuk a fűszereket, majd nagyon alacsony lángon addig gyöngyöztetjük, amíg vajpuha lesz a hús. A kocsonya a kollagénektől válik jó állagúvá, aminek a kifőzéséhez idő kell. Én ezt az adagot 6 órán keresztül főztem. Ezután a hús kiszedjük, kicsontozzuk, és szépen szétrakosgatjuk különböző tálakba, tányérokba. A levet leszűrjük, hidegre tesszük, hogy a tetején összeálljon a zsír. Ha megköt szépen, leszedjük, majd újra felmelegítjük, és már forrón rámerjük a husikra. Lehűtve hidegre, hűtőbe tesszük, hogy megaludjon.
Kolbászgolyók
Hozzávalók: 0,5 kg darált sertéshús, só, ½ mk darált köménymag, 1ek pirospaprika, és 3 gerezd zúzott fokhagyma. A hozzávalók mennyiségét a vendéget száma szerint növeljük, ebből az adagból 20 db golyó lett.
Elkészítése: Mindent szépen összedolgozunk, igazi kolbászhúst gyúrunk. Két tenyerünk között szép egyforma labdácskákat gyártunk. Akkorák legyenek, hogy egy falással beférjen a szánkba. Sütőpapírral kibélelt tepsibe rakjuk, és 180 fokon szép pirosra sütjük. Hidegen kínáljuk. Nagyon jó kis vendégváró, mert finom és sok van belőle.
Mákos pogácsa
Ezt a pogit már csak azért is meg kell sütni az év végére, hogy jövőre „sok” pénzünk legyen, hiszen tudjátok, hogy szilveszterre apróságokból kell főzni, sütni. A mák meg igazán ici-pici, tehát jövőre talán bevonz nekünk az univerzumból valami ici-pici pénzecskét.
Hozzávalók: 40 dkg darált mák, 40 dkg porcukor, 25 dkg Hera margarin, 70 dkg kenyérliszt, 2 dcl langyos tej, 3 dkg élesztő, 1 kiskanál szódabikarbóna, 1 csomag vaníliás cukor.
Elkészítése: Kevés cukros tejben felfuttatjuk az élesztőt. A többi hozzávalót összekeverjük egy tálban, hozzáadjuk az élesztőt. Szép simára kidolgozzuk a tésztát, majd letakarva 2 órán keresztül kelesztjük. Ha kész 1 cm vastagságúra sodorjuk, tetejét bekockázzuk és pogácsaszaggatóval kiszaggatjuk. Akinek kedve van, nagyon apróra is kiszaggathatja, mi a nagy kerek pogikat szeretjük. 170 fokos sütőben készre sütjük.
Kedves olvasóim, áldott karácsonyi ünnepeket és egészségben gazdag új évet kívánok mindenkinek, hogy még sokáig örülhessünk egymásnak!
Menü |