Iskolánk mindig igyekezett lépést tartani a változó világgal. Az oktatási és nevelési folyamat nemcsak a tanítási órákon zajlik, történhet más színtereken is. Egyre nagyobb szerepet kapnak a tanítási óráktól időtartamban, strukturáltságban eltérő, de lényegében a tanítási órákat helyettesítő szervezeti formák is, mint például a tanulmányi kirándulás, mely az ismeretszerzésre és az ismeretek alkalmazására ad lehetőséget.
2017. október 11-én Budapestre látogatottunk el. Szakképzett idegenvezetőinknek és Lanz Roland úrnak köszönhetően, aki a kirándulást szponzorálta, megismerkedhettünk a magyar zsidóság kultúrájának legfontosabb fejezeteivel és történelmével. Először a Dohány utcai Zsinagógát néztük meg, amely Európa legnagyobb zsidó temploma. Elhaladtunk a Mártírok temetője mellett, ahol több ezer ember talált végső nyughelyre a második világháború ideje alatt és után. A Zsidó Múzeumban idegenvezető segítségével megtekinthettük a zsidó vallás szakrális és mindennapi tárgyainak egyedülálló gyűjteményét. A múzeumból kijövet megálltunk az Élet Fájánál, mely emléket állít mindazon magyar zsidóknak, akik a második világháborúban vesztették életüket.
Miután elhagytuk a Zsinagóga területét, meglátogattuk a Holokauszt Emlékközpontot, ahol „a múlt a jövőnek üzen“, és amely a magyarországi zsidó holokauszt eseményeit dolgozza fel és állítja ki. Túránk utolsó állomása a Cipők a Duna-parton -holokauszt-emlékegyüttes volt, mely a Dunába lőtt ártatlan magyar zsidóknak állít maradandó emléket. Az általában tömegesen végrehajtott kivégzések során az áldozatokat arra kényszerítették, hogy sorba rendeződve álljanak a Duna partján, majd (jobb esetben tarkólövéssel) a Dunába lőtték őket. Elrettentő látvány volt ez számunkra.
Iskolánkon az idegen nyelvek oktatásának is nagy figyelmet szentelünk. Tanulóinkkal nemcsak magát a nyelvet tanítjuk, hanem az idegen nyelvet beszélő országok történelmével és kultúrájával is szeretnénk őket megismertetni. Az angol nyelv mellett nem hanyagoljuk el a német nyelvet sem, hiszen a munkapiac ezt igényli, de nem utolsó sorban figyelembe vessszük azt a tényt is, hogy Diószegen a német nyelvnek 160 éves hagyománya van (1786 - 62 német család betelepítése).
Minden évben tanulmányutat szervezünk Bécsbe, melynek során diákjaink szüleikkel együtt megtekinthetik a város nevezetességeit. A legutóbbi ilyen kirándulásra 2017. december 1- jén került sor. Mivel a 2017-es év német – magyar vonatkozásban Mária Terézia, Sissi és Ferenc József éve volt, azzal, hogy meglátogattuk a császári palotát, betekintést nyertünk az életükbe. A Hofburg több mint 600 éven át a Habsburg-dinasztia rezidenciájaként működött. A császári háztartás kincseit az Udvari Ezüsttárban csodálhattuk meg.
A Sisi Múzeum hat helyiségében Sissi életét térképezhettük föl. Az önmaga elől is menekülő, nyughatatlan császárnét végigkísérhettük utazásain, egészen 1898-ig, a genfi merényletig. Ferenc József császár és Erzsébet császárné tizenkilenc hivatali és lakóhelyiségében is jártunk.
Ezek az élmények diákjaink diákjaink fejlődését szolgálják.
Mgr. Halás Mária,
a Petőfi Sándor Alapiskola és Óvoda igazgatónője
Menü |