A Felsőszeliben található Bibliotheca Pro Patria magánkönyvtár lényegében Oros Lászlót is jelképezi. Ez a két név ugyanis elválaszthatatlan egymástól. Jelentésük nem más, mint a Felvidék legnagyobb dedikált könyveket tartalmazó magánkönyvtára. Ezt az egyedülálló gyűjteményt, ritkaságot és kincset látogattam meg Perleczky Krisztián vágai és Szabó László nagyfödémesi helytörténészek társaságában.
De mit is jelent a Bibliotheca Pro Patria elnevezés – kérdezhetnénk.
Az elnevezés II. Rákóczi Ferenc fejedelmünk jelmondatából indul ki, amely így hangzik: „Cum Deo pro Patria et libertate!” (Istennel a hazáért és a szabadságért!). Nos, innen vettem aztán kölcsön a Pro Patria szavakat és kötöttem össze a szintén latin eredetű bibliotheca (könyvtár) szóval. Így kapta hát könyvtáram a Bibliotheca Pro Patria nevet – mesélte a tulajdonos.
Ez a gyűjtemény tehát olyan felvidéki magánkönyvtár, amely elsősorban az itt megjelent magyar nyelvű kiadványainkat igyekszik begyűjteni 1918-tól napjainkig. Persze van azért ott jónéhány kötet az 1700-as évekből és a reformkorból is. Meg persze kinevezési okiratok – mondjuk I. Lipót császár aláírásával 1658-ból –, amelyet akármelyik múzeum megirigyelne.
Egyébként Oros László munkásságát Ipolyi Arnold idézetével lehetne leginkább jellemezni: „Őrizzük emlékeinket, gyűjtsük össze töredékeinket, nehogy végleg elvesszenek, s ezáltal is üresebb legyen a múlt, szegényebb a jelen, s kevesebb a jövő”.
Nos, ez a Bibliotheca ma már több mint kilencezer könyvet, folyóiratot, kéziratot tartalmaz. A dedikált anyag mennyisége is túllépi a hétezret. A könyvtár pedig előzetes egyeztetés után látogatható. Kapacitása ugyan nem nagy, hisz egyszerre legfeljebb húsz érdeklődőt tud fogadni. A környék iskolái, diákjai ki is használják ezt a lehetőséget, hiszen márciusban, a könyv hónapja alkalmából el is mennek oda a tanáraik kíséretével.
A hosszúra nyúlt beszélgetésünk során mi is megtudtuk például a kandallón elhelyezett koponyák, illetve a Dubček-féle levél történetét, meg egyéb érdekes, életírta eseményeket.
De valójában ki is ez az ember, aki ennyire szereti a könyveket és a magyar múltunkat?
Íme, hát néhány adat Oros László életéből: 1952-ben született Felsőszeliben, itt járt a magyar tanítási nyelvű alapiskolába, majd folytatva tanulmányit, 1971-ben leérettségizett a komáromi Gépipari Szakközépiskolában. 1977-ben a turócszentmártoni (Martin) Katonai Főiskolán mérnöki oklevelet, illetve a Brünni (Brno) akadémián teljes felsőfokú katonai képesítést szerzett. Az 1970–1980-as években különböző helyőrségekben szolgált. 1990-ben alezredes lett, majd 1993-ban nyugállományba vonult.
Arra a kérdésünkre pedig, hogy mikor kezdte gyűjteni ezt a rengeteg kincset, elmondta: hosszú évekkel ezelőtt, még 1977 nyarán Dobos László író látogatta meg a felsőszeli otthonában. Akkor dedikálta azt a könyvét, amely alapja lett a majdani gyűjteménynek. És ő bíztatta arra is, hogy folytassa a könyvek beszerzését és katalogizálását.
A gyűjtemény értékes darabjait aztán két válogatás kötetben be is mutatta, sőt a könyvhétre megjelent Felvidéki portrék és történetek című munkájában irodalomtörténeti alapossággal adta közre az itteni irodalmunk jeles alkotóit, legyen szó az 1918 előtti vagy utáni időszakról.
Beszélgetésünk során azt is megállapítottuk, hogy mióta a Madách Kiadó megszűnt, azóta egy-egy szlovákiai magyar kiadó legfeljebb odáig jut el, hogy megjelentessen egy számára érdekes könyvet, amelyet vagy a szerzője terjeszt, vagy ott porosodnak a kiadó raktárában. A számtalan régi értékről pedig egyszerűen nem vesznek tudomást, pedig ahogy a vendéglátónk megjegyezte, „nem egy ma is megnyerné az olvasók szívét, ha hozzáférhető lenne”. De sajnos nem az.
Mint már említettem, Oros László nem csupán könyvgyűjtő, hisz faluja helytörténészeként maga is tíz könyvet tett már le az érdeklődők asztalára. Feldolgozta többek között a helyi evangélikus egyház történetét, majd a három generáción át ott lelkészkedő Endreffyek múltját, illetve Leskó Mihály esperes életét.
Tagja néhány szakmai társaságnak, például a Szlovákiai Magyar Írók Társaságának (2016), a budapesti székhelyű Magyar Újságírók Közösségének (2018), vagy a Magyar Nemzeti Írószövetségnek (2020). Munkássága elismeréséül pedig Patria-díjjal (2016) tüntették ki.
Befejezésül talán még annyit, hogy rendkívül nagy öröm volt számunkra ez a találkozás, a beszélgetés és a könyvtár megismerésének lehetősége. Aki tehát szereti a szépet, az értéket, aki tiszteli a magyar múltunkat és a hagyományainkat, az látogassa meg ezt a nem mindennapi gyűjteményt.
Életének kerek évfordulója alkalmából is további sikeres gyűjtőmunkát és jó egészséget kívánunk a magánykönyvtár házigazdájának, Oros Lászlónak!
Menü |