Halálosan mérgező növények a kertben – amelyekről tudunk, és amelyek jól titkolják
Vannak növények, amelyeknek közismert a mérgező mivoltuk, messziről elkerüljük őket. Más fajok viszont nem kevésbé mérgezőek, mégis csak kevesen tudják róluk, hogy érintésük, elfogyasztásuk veszedelmes. Kisgyerekes házaknál fokozottan figyeljünk rá, hogy ezeket a növényeket ne ültessük, és a gyerekekben is tudatosítsuk, hogy ne egyenek úgy általában semmilyen ismeretlen bogyót, virágot, magot, levelet (sajnos minden évben előfordul, hogy ovisok dézsmálnak meg mérgező növényeket, amikor a szülő vagy az óvó néni éppen nem figyel.
Aranyeső (Laburnum anagyroides)
Először is tisztázzuk: az aranyeső nem azonos a koratavasszal nyíló aranyvesszővel (amit mindenki aranyesőnek nevez, tévesen). Az aranyeső egy májusban virágzó, pillangósvirágú növény, aranysárga, lecsüngő fürtjei vannak, az akáchoz hasonlít. Ennek a növénynek minden része, különösen a termese halálosan mérgező. A mérgezés tünetei: hányás, hasfájás, szívritmus zavarok, kábultság, mely akár eszméletlenséghez vezet.
Csattanó maszlag (Datura stramonium)
A Datura gyomnövény, de ma már dísznövényként is nevelik. Az éjszaka nyíló növény minden része alkaloidokat tartalmaz. Az atropintartalmú növényi részek fogyasztását követően az arc kipirosodása, a nyálkahártyák szárazsága, gyorsabb pulzus, bódultság, aluszékonyság és tág pupillák figyelhetőek meg. Gyermekek esetében különösen a mag jelent veszélyforrást, akár 15-20 mag elfogyasztása is halálos lehet. Nem véletlen, hogy Indiában kedvelt eszköze az ön- és szerelmi gyilkosságoknak.
Gyűszűvirág (Digitalis)
A kertek nagy kedvence a szépséges, harang alakú virágok füzérével díszítő gyűszűvirág. Legismertebbek a piros gyűszűvirág (Digitalis purpurea), és a gyapjas gyűszűvirág (Digitalis lanata), mindkettő minden része tartalmaz a gyógyászatban használt méreganyagot. Házilag nem alkalmazható, mert ha a növény bármely része a tápcsatornába kerülve mérgezést, hányást, hasmenést, szívritmuszavart okoz. Súlyos esetben szívelégtelenséget, légzésleállást, halált válthat ki.
Menü |