Manapság fénykorát éli a szociális médián keresztüli véleménynyilvánítás. Az effajta arctalanság és anonimitás megfelelő teret biztosít az internetes zaklatók számára. A legutóbbi felmérések szerint az internetes zaklatás egyre nagyobb méreteket ölt és egyre komolyabb gondokat okoz a társadalomban, különösen nagy veszélyt jelent a gyermekekre és kamaszokra nézve.
De mi is az a cyberbullying, avagy kiberzaklatás?
A cyberbullying, vagyis a kiberzaklatás, elektronikus zaklatás nem más, mint egy szándékos, agresszív zaklatásfolyamat, amikoris a támadó: elsősorban távközlési úton mobiltelefonon, interneten, közösségi portálokon vagy más elektronikus eszközökön keresztül zaklatja áldozatát. A kiberzaklatásnak mára már többféle típusa is ismert és elterjedt, mint pl. a Denigration (befeketítés), Exclusion (kiközösítés), Cyberthreats (online fenyegetések), Outing (kibeszélés) stb.
A különböző internetes oldalak kedvelt platformnak számítanak, hiszen ezeken gátlások nélkül bárki bármit állíthat vagy véleményezhet. Az elmúlt időszak eseményei, gondolunk itt főként a pandémiára, azt eredményezték, hogy hova tovább egyre több ember húzódik meg a maga kis online világában, ahol az olvasótáborával napi szinten megossza magánéleti és munkahelyi aktivitásait. A demokrácia fogalma sokak számára egyenlő a korlátok nélküli szólásszabadsággal, ami annyit takar, hogy egyesek bárhol és bármikor határtalanul kimondják vagy leírják véleményüket, gyakorta a másokat megszégyenítő, lealacsonyító vagy épp megfélemlítő módon. A szájhősök számítógépeik mögé bújva hangoztatják jogaikat, a szabad véleménynyilvánítás elvébe kapaszkodva, egy szemernyi felelősségvállalás nélkül. Ez a mértéktelen és kendőzetlen szólásszabadság viszont nem minden esetben marad megtorolhatatlanul. Úgy tűnik, leáldozóban van az effajta internetes hősködéseknek, gyűlöletkeltő kritikáknak, félelmet keltő üzeneteknek, zaklatásoknak, melyek az elmúlt időszakban nagy népszerűségnek örvendtek.
Az elektronikus zaklatást is komolyan kell venni
Ahogyan azt mostanra már számos tanulmány megerősítette, a verbális erőszak hatása nem sokban különbözik a fizikai erőszakétól. 2021. július 1-től az egyre gyakoribb kibertámadások, zaklatások következményeképpen újabb bűncselekménnyel bővült a szlovák Büntető törvénykönyv, mely a „veszélyes elektronikus zaklatás“ nevet kapta. A Büntető törvénykönyv 360.b §-a szerint három évig terjedő szabadságvesztés fenyegeti azt, aki embertársát elektronikus kommunikációs eszközökön, weboldalakon vagy alkalmazásokon keresztül huzamosabb ideig lealacsonyítja, megfélemlíti, zaklatja, és ezzel a sértett személy életkörülményeit rosszabra fordítja. Továbbá szintén három évig terjedő szabadságvesztés fenyegeti azt, aki lejáratás céljából a sértettről eredetileg személyes használatra szánt kép-, hang-, vagy videófelvételt tesz közzé a nyilvánosság előtt.
A törvény több súlyosbító körülménnyel is számol, mégpedig ha a bűncselekményt védett személy (pl. gyermek, nyugdíjas) ellen követik el, vagy különös indítékból, a kiszabott szabadságvesztés ilyen esetben egytől akár négy évig terjedhet. Továbbá súlyosbító körülménynek számít, ha a bűncselekmény elkövetése jelentős kárt okoz, ha a lejáratás azért történik, hogy másnak abból előnye származzon, illetve ha valaki két éven belül két ilyen bűncselekményt is elkövet.
A törvényalkotó szerint veszélyes elektronikus zaklatásnak minősül, ha valaki folytatólagosan üzenetekkel vagy a sértettről készült felvételekkel, azok közzétételével háborgatja áldozatát. A vulgáris, sértő, fenyegető szöveges üzenetek (SMS), névtelen hívások - akár csak a csörgetések - is ide tartoznak. Elektronikus zaklatásnak számít az is, ha valaki a sértettről készült bármilyen magánjellegű felvételt az áldozat befeketítése, lealacsonyítása, nevetségessé tétele céljából publikál.
Hogyan jelezzük, ha zaklatás áldozatává válunk ?
A folyamatos megfélemlítés megkeseríti a sértett és környezete életét is. Ha semmit sem tesznek, az ugyanúgy következményeket von maga után. A cyberbullying ellen nem jelenthet megoldást, ha kikapcsoljuk elektronikus eszközeinket. Ezért nagyon fontos, hogy még időben kérjen segítséget. Ne hagyja, hogy a félelem megbénítsa, ugyanis van megoldás. Fontos, hogy a zaklatásról a lehető legtöbb bizonyítékot gyűjtsük össze, szöveges üzenetek, képernyőmentés, bármi, ami segíthet leleplezni a zaklatót. Megfelelő ügyvéd és ügyvédi iroda segítségével, gondosan begyűjtött bizonyítékokkal mindez sikerülhet. Ha a zaklatás már fenyegetéssel is párosul, ne habozzon, azonnal forduljon a hatóságokhoz !
JUDr. Bános Róbert
Menü |