Az Európai Unió egyes tagállamaiban még mindig eltérő a szociális rendszer és nem harmonizálnak az egyes államok családtámogatási ellátási formái sem. Szlovákián ma elég sokrétű a családtámogatások rendszere, a különböző élethelyzetekben más és más az igénybe vehető támogatások köre. Ezért fontos, hogy a kismama még a várandósság alatt gyűjtse össze a lehető legtöbb információt az egyes támogatásokról és azok kérvényezéséről.
Január 1-től ismét változtak a szociális juttatások összegei Szlovákiában. Többek között emelkedett a gyereknevelési támogatás és az anyasági díj. Lássuk viszont a legfontosabb változásokat, melyek a várandós kismamákra és az újdonsült anyukákra vonatkoznak! Milyen juttatásokra és támogatásokra jogosultak?
Az anyasági támogatás
A Pénzügyminisztérium mellett működő Pénzügypolitikai Intézet által közzétett információk szerint a szlovákiai anyasági támogatásra vonatkozó feltételek a legkedvezőbbek a világon a férfiak számára. A törvényből kifolyólag az anyasági támogatás összege a kivetési alap 75%-a. Jelenleg az anyasági legmagasabb összege 30 napos hónap esetében 1 791,70 euró, 31 napos hónapban pedig 1 851,40 euró.
A statisztikai kimutatások alapján az egyéni vállalkozó férfiak az átlagnál nagyobb arányban használják ki a törvény által kínált lehetőséget, tehát nagyobb arányban maradnak otthon gyermekükkel az édesanya helyett, ill. a felsőfokú végzettség nélküli férfiak körében jóval kisebb az aránya azoknak, akik otthon maradnak. Ennek oka valószínűleg az, hogy az átlaghoz viszonyítva alacsonyabb a bérük.
A tavalyi év november 1-jétől a szülést követő első hat hét alatt két hétig az apukák is otthon maradhatnak újszülött gyermekükkel ún. apasági szabadságon, és ez alatt nem a munkaadójuktól kapnak bérpótlékot, hanem a Szociális Biztosító folyósít apasági támogatást. Az apasági szabadság feltételeiről és részleteiről bővebben az egyik korábbi cikkünkben olvashatnak, melynek címe „Férfiak új szerepben, avagy az apasági szabadság intézményének bevezetése“. Az édesapák tehát összesen 28 hétig lehetnek „apasági-anyasági” szabadságon, viszont ebből csupán 2 hetet vehetnek ki a kisbaba megszületésétől számított első 6 hétben, a többit a gyermek 3 éves koráig.
Terhességi támogatás
Bár nem számít újdonságnak a terhességi támogatás, mégis kevesen tudnak erről a plusz juttatásról, illetve még mindig akadnak olyan várandós nők is, akik annak ellenére, hogy teljesítik a terhességi támogatás feltételeit, mégsem igénylik azt.
Terhességi támogatásban részesülhetnek a kismamák a terhességük 13. hetétől egészen a szülésig. A terhességi segélyre tehát jogosult minden dolgozó, várandós nő, aki a várható szülési időpont előtti 27. hetet megelőző két évben legalább 270 napig fizette a betegsegélyzőt – rendelkezett biztosítással. A terhességi segélyre azok a várandós nők is jogosultak, akik anyasági szabadságukat töltik, ahogyan azok az egyéni vállalkozó, várandós nők is, akik épp nem működtetik vállalkozásukat a szülői támogatásra való jogosultság miatt. A terhességi támogatást tehát nem veszítik el azok a nők sem, akik nem sokkal idősebb gyermekük születése után esnek teherbe.
A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy a kismama a terhesség 3. hónapjától kaphatja meg ezt a támogatást, melyet a Szociális Biztosító folyósít. A juttatás a napi kivetési alap 15%-a, miközben nem lehet alacsonyabb a maximális napi kivetési alap 10%-ánál. Jelenleg az egynapi támogatás maximális összege 11,944 euró, vagyis egy 30 napot számláló hónapban legfeljebb 358,40 eurót, egy 31 napos hónapban pedig legfeljebb 370,30 eurót fizet a Szociális Biztosító. A terhességi támogatás elsődleges célja, hogy segítséget nyújtson a várandós kismamáknak a terhesség miatti megnövekedett kiadásaik fedezésére.
Terhességi ösztöndíj
Terhességi ösztöndíjra jogosultak azok a középiskolás vagy főiskolás várandós diáklányok, akik állandó lakhellyel rendelkeznek Szlovákia területén és nem kapják a terhességi támogatást. A terhességi ösztöndíjat ugyanúgy a szülés várható időpontját megelőző 27. héttől, tehát gyakorlatilag a terhesség 13. hetétől lehet kérvényezni. A terhességi ösztöndíj összege jelenleg 200 euró havonta. A terhességi ösztöndíj odaítélése a diák írásos kérvénye alapján történik, illetve mellékletként szükséges hozzácsatolni az orvosi igazolást, valamint a Szociális Biztosító igazolását, hogy a diáklány egyidejűleg nem jogosult a terhességi támogatás folyósítására. A terhességi ösztöndíj odaítéléséről főiskolás, várandós diáklány esetében az egyetem rektora (esetleg a kar dékánja) dönt. Középiskolás, várandós diáklány esetében pedig az iskolaigazgató dönt a stipendium odaítéléséről.
A születési támogatás
A születési támogatás egyszeri támogatás, juttatás, amit az édesanyáknak a szülés után fizet az illetékes Munkaügyi, Szociális és Családügyi Hivatal a jogosult személy kérelme alapján. Az állam ezzel a juttatással az újszülött szükségleteivel kapcsolatos kiadások fedezéséhez járul hozzá. A támogatásra jogosult személy elsősorban az édesanya, aki megszülte gyermekét, másodsorban a gyermek édesapja, ha a gyermek édesanyja elhunyt, vagy keresést hirdettek utána, vagy ha a gyermeket jogerős bírósági döntés alapján az édesapa személyes gondozására bízták. Ez év májusától a törvénymódosítás következtében az első négy szülés esetében a támogatás összege 829,86 euró minden gyermek után, az ötödik és minden további szülés esetében 151,37 euró. Ha egyszerre több gyermek születik (ikrek), a születési támogatás összege gyermekenként 75,69 euróval emelkedik.
A gyermekvállalás nagy felelősséggel jár és nem kis költségekkel
A fentiekre való tekintettel a kismamának érdemes alaposan átrágni a lehetséges juttatásokat, anyagi támogatásokat, hogy tisztában legyen jogaival és lehetőségeivel. A lényeg, hogy éljen a lehetőségekkel, hiszen az állam segítő kezet próbál nyújtani minden várandós kismamának és újdonsült édesanyának. Ha Ön vagy ismerőse problémába ütközik az egyes juttatásokkal kapcsolatban, segítséget nyújthat az illetékes Szociális Biztosító vagy Munkaügyi, Szociális és Családügyi Hivatal. Végül, de nem utolsó sorban tanácsos felkeresni akár egy ügyvédet vagy ügyvédi irodát is, aki otthonosan mozog a szociális ügyek terén.
JUDr. Bános Róbert
Menü |