A kanyaró (morbilli) fertőző vírusbetegség, leggyakrabban gyermekbetegség, de ha valaki gyermekkorában nem vészelte át, felnőtt korban is megfertőződhet. Általában szövődménymentesen zajlik le, de amennyiben szövődmény lép fel, ez akár életveszélyes is lehet. A legveszélyesebb szövődmény az agyvelőgyulladás, de tüdőgyulladással, kötőhártya-gyulladással és középfülgyulladással is járhat.
A védőoltások fontossága
„Senki nem tudja megjósolni előre, hogy a betegség lefolyása során alakul -e ki szövődmény vagy nem. A tüdőgyulladás esetében gyakori a sztafilokokkusz-fertőzés, mivel a szervezet immunrendszere a kanyaró miatt legyengül. Ezért is lehetnek szövődmények, amelyek életveszélyesek tudnak lenni. A legjobb esetben egy-két ezrelékes az elhalálozási arány, de ez magasabb is lehet, mikor már eleve egy legyengült szervezetben jelentkezik ez a betegség. A kanyaró a védőoltások bevezetése után már nem jelent meg járványszerűen. Viszont, ha megjelenik egy olyan populáció, amely nem lett immunizálva a védőoltások révén ezzel a betegséggel szemben, akkor ismét fel tudja ütni a fejét a kanyaró. A védőoltások védelmet biztosítanak a szervezetnek az adott fertőzéssel szemben. Tehát, ha betegséget kiváltó kórokozó nem is tűnik el a környezetünkből, létezik, de a védőoltásoknak köszönhetően nincs erre fogékony szervezet, ezért nem tud járványszerűen betegséget okozni.
A védőoltás lényege:
A védőoltással lényegében immunválaszként memóriasejtek jönnek létre az emberi szervezetben, ezek a T-limfociták, amelyek érzékenyek az adott vírussal, jelen esetben a kanyaró vírusával fertőzött sejtekkel szemben. Ezek a memória T-limfociták magukhoz láncolják ezzel a vírussal fertőzött sejteket, azokat elpusztítják, és így megakadályozzák, hogy a szervezetben a vírus szaporodjon, és betegséget váltson ki-ez az oltásnak a lényege. Tehát, amikor egy ilyen immunizált/védőoltást megkapott/ szervezet találkozik azzal a vírussal, akkor ezek a memóriasejtek elszaporodnak, és így le tudják küzdeni a vírusokat olyan formában, hogy az illető szervezetében a vírusok nem okoznak megbetegedést.
A betegség lefolyása:
A kanyaró vírussal fertőződött beteg kezdetben lázas, fizikailag gyengeség jelentkezik, majd megjelennek a kanyaróra jellemző kiütések. Ezek nem pontszerűek, hanem egymással összefolyó folt formájában jelentkező kiütések. Először a fejen, majd a törzsön jelennek meg. A kanyaró vírusára ható szer nincs, tüneti kezelést lehet alkalmazni: lázcsillapítás, megfelelő folyadékbevitel, megfelelő táplálkozással és pihenéssel biztosíthatjuk, hogy a szervezet jobban le tudja küzdeni ezt a betegséget. Igyekszünk olyan feltételeket teremteni, amelyek hozzájárulnak a beteg gyógyulásához. Hogy lesznek-e szövődmények, azt előre nem látjuk, de fontos, hogy ilyenkor el kell különíteni a betegeket, óvni kell egyéb fertőzésektől, amelyek aztán súlyos kórképet alakíthatnak ki. A gyereket a közösségből ki kell venni, igyekezzünk elkülöníteni, hogy ne találkozzon más beteggel, mert a kanyaró miatt a szervezet immunrendszere gyengül és egyéb fertőzésekre fogékonyabb. Amennyiben a kanyaró szövődménymentes, a lefolyási ideje 7-10 nap, a lappangási ideje pedig 1 és 3 hét között lehet, de átlagban 10 nap. A beteg a lappangási idő utolsó szakaszában már fertőz. A fertőzés könnyen, cseppfertőzés útján terjed, ezért is veszélyes.
Romániában a kanyaró elleni oltást 1981-től vezették be. Ennek köszönhetően járványszerűen a 2016 év végéig nem ütötte fel a fejét. A 2016 -os év végétől 2017. április 14-ig, főleg Románia nyugati területén járványszerűen terjed, de mára már Románia 38 megyéjét érinti, de továbbra is a Nyugat-Romániai Krassó-Szörény, Temes és Arad megyékben tartják nyilván a legtöbb beteget. A román közegészségügyi hatóság 2017. április 14-i közlése szerint eddig 4793 beteget tartottak nyilván a hatóságok, ebből 21-en meghaltak.
A járványszakértők a jelenséget összefüggésbe hozták, hogy a kanyarójárvány azt követően jelent meg, hogy a szülők tömegesen kezdték megtagadni a betegség elleni vakcína beadatását gyermekeiknek. Ezért, ezekben a napokban a román egészségügyi minisztérium társadalmi vitára bocsátott egy oltástörvény- tervezetet, amely eddig nem létezett, és ezáltal is felelősebbé akarják tenni a szülőket, hogy ne mulasszák el a vakcína beadatását gyermekeiknek.
A megelőzésben szívleljük meg ezt a szomorú tanulságot a szomszédban.
Menü |