A reggeli mindenki számára fontos étkezés kellene, hogy legyen. Sajnos sok esetben még sincs így. A felnőttek rohannak, legtöbbször egy kávé az, ami nem marad el. Sokan pedig, akik gyermekeiket nem akarják üres gyomorral elengedni, gabonapelyhekkel látják el őket, rosszabb esetben egy darab gyorsan befalt édes vagy sós süteménnyel.
Az éjszakai alvás után az ébredéssel együtt fokozódik az anyagcsere, és szervezetünk sejtjeinknek tápanyagra van szükségük. Ha nem reggelizünk, szervezetünk a vércukorszint fenntartásához szükséges cukrot a raktárakból mozgósítja. Ennek a folyamatnak az irányítása az úgynevezett stressz hormonok révén történik, így ha nem reggelizünk rendesen, az már jó napindító egy feszültséggel teli naphoz is. Ha ezt megtetézzük még egy kávéval is, akkor még fokozzuk szervezetünk amúgy is anyagcserében felfordult állapotát.
Ha azonban reggelire csak gyorsan felszívódó szénhidrátot vesszünk magunkba az sem oldja meg a problémát.
Akkor mit együnk reggelire?
A megfelelő reggelinek tartalmaznia kell rostot, komplex szénhidrátot, fehérjét és zsírt is. Nem kell tartalmaznia finomított szénhidrátot, és az sem jó, ha úgy eltelít, hogy meg sem bírunk mozdulni. Ez a szervezett megzavaró helyzete a néha már extrém reggeli belakmározásunknál egész estélig az úgynevezett félpanziós étkezésnél szabadságolásunk alatt.
Ettől függetlenül sokszor olyan ételek is terítékre kerülhetnek amit “normálisan” ebédre ennénk, például sült húsok stb. Ma már kaphatóak adalékanyag mentes felvágottak is.
Az egyéni érzékenységeket természetesen figyelembe kell venni, de ha nincs ilyen, akkor nem ördögtől való a reggeli részeként bármely (akár gluténtartalmú) teljes kiőrlésű gabona, vagy háztáji tejkészítmény fogyasztása. Zsiradékként kókuszzsír, vaj vagy olíva olaj javasolható.
Teljes értékű reggeli lehet például:
Mit ne együnk?
Reggeli gabonapelyhek - Ezek szinte mindegyike finomított szénhidrátnak számít, főként, hogy sokat cukroznak is közülük, hogy a gyermekek számára kívánatosabb legyen. Hát kívánósak is lesznek tőle. Azon kívül, ha tejbe keverik, az tovább rontja a helyzetet, hiszen a teljes tej nagy része is szénhidrát forrás / a szárazanyag tartalom több mint fele laktóz). E helyett inkább joghurtba kevert, házilag készített müzlit érdemes adni gyermekeinknek.
Péksütemények - Fentebb említettük, hogy a rostok mennyire fontosak. A fehér kifli és zsemle nem tesz eleget ennek a kívánalomnak, ugyanúgy, ahogy az édesség változatok sem (bukta, kakaós csiga, fánk stb.). Helyette válasszuk a teljes kiőrlésű változatot, és jó, ha zöldséges változatban.
Kávé - A kávé ellen nehéz beszélni, főként, hogy rengeteg tanulmány szól fogyasztása mellett is. Ha lehet, mégse ez legyen az első, amivel a szervezet találkozik. Ha nem éhgyomorra isszuk, lassabb a hatása, de nem is borítja meg úgy az anyagcserét, illetve van utánpótlás az energia fenntartására.
Alkohol - Ezt még viccből sem lehet itt említeni, ha valaki egy "felessel" indítja a napot. Az alkoholizmus mint komoly betegség következménye.
Citromos víz - Nem rossz kezdés, sokan csinálják. Fokozza az anyagcserét, de attól még a reggeli étkezés nem maradhat el.
Magvak - Egymagában nem elég. Ugyanúgy, ahogy kell a fehérje és a zsiradék a megfelelő komplex szénhidrát sem hagyható el, sőt az az alap.
Reggeli étkezésünk a fenti érvelések alapján legyen az egészséges táplálkozásunk alapja, a reggelizés váljék rendszeres szokásunkká, hogy megőrizzük egészségünket. Ezt a szokásunkat pedig adjuk tovább gyermekeinknek. Mert a rendszeresen alkalmazott példák vonzanak, mint bölcs mondja "Exempla trahunt"-vagyis - A példák vonzanak.
Menü |