Kedves főzőcskézők!
Tudom jól, ezer bevált cukkinis recept repked körülöttünk az éterben, de még ez az egy igazán elfér. Már csak azért is, mert ezt a cukkinis finomságot én magam kísérleteztem ki. Ez az Isten áldotta zöldség tényleg sokoldalú, s függetlenül attól, hogy szinte semmi íze nincs, mégis nagyon szeretjük. Készülhet belőle leves, főzelék, főétel. Különféle ropogtatni való snackek, tócsni, vagyis „placky”, spagetti, de még süti is. Édesanyám azt szokta mondani, ha rántott cukkini van ebédre, hogy „ma borjúhúst sütök”. Nagyon szeretem a rántott cukkinit, csak azt nem szeretem, hogy egy órán belül éhes vagyok. Ezért a következő étel nemcsak finom, hanem laktató is.
A gyorstorta, ahogy a neve is jelzi, gyorsan elkészül és isteni finom. Ha hirtelen felhív valaki, hogy beugrik egy kávéra, garantálom mire megérkezik kész is a fantasztikus sütemény.
Cukkini másképpen
Hozzávalók: 700-800 g reszelt cukkini, 1 db vöröshagyma, 4 gerezd fokhagyma, 2 tojás, 5 dkg húsos szalonna, 5 dkg kolbász, 10 dkg reszelt sajt, 1 doboz rögös túró, só, bors, majoránna, törtkömény, kb. 5-5 evőkanál kenyérliszt és zsemlemorzsa.
Elkészítése: A lereszelt cukkinit besózzuk, 10 percig pihentetjük, majd kinyomkodjuk belőle a sós vizet. Aprítógépben felaprítjuk a kolbászt, szalonnát, hagymát, fokhagymát és hozzáadjuk a cukkinihez. Jöhet a túró és a tojások, jól összekeverjük, majd következnek a fűszerek, bőven. Kivéve a sót, azzal csínján bánjunk, mert ugye a cukkinit már egyszer besóztuk.
Miután minden egyben van, fokozatosan a masszához adagoljuk a lisztet és a zsemlemorzsát. Szép, formázható „anyagot” kell kapnunk, lehet több vagy kevesebb liszt és zsemlemorzsa kell majd hozzá. Lefedjük, és ½ órára hűtőbe tesszük. Amikor lehűlt, kézzel kiformázzuk, prézlibe forgatjuk és forró olajban ropogósra sütjük. Én csináltam olyan vaskosabb, rántotthús formájú szeleteket is, amelyet krumplival tálaltam ebédre, illetve kisebb fasírtkákat, chiliszószba mártogatva uzsonnára.
Tojáslikőrös gyorstorta
Hozzávalók: 1 bögre tej (1,5 dcl), 1 bögre cukor, fél-fél bögre olaj, tojáslikőr, két darab kisebb tojás, vagy egy nagy, 1-1 zacskó sütőpor és vaníliás cukor, 2 bögre liszt, csipet só és valami finom csokoládé vagy bonbon.
Elkészítése: A csokin kívül mindent hozzávalót habverővel összekeverünk egy tálban. Kikent, lisztezett tortaformába öntjük a tésztát. A csokit vagy a bonbont éles késszel helyes kis kockákra vágjuk, rászórjuk a tészta tetejére, majd egy kanál, vagy valami eszköz segítségével óvatosan belenyomkodjuk a tésztába. Előmelegített sütőben, 180 fokon kb. 40 percig, tűpróbáig sütjük. Ha megsült hagyjuk kihűlni, de langyosan is fogyaszthatjuk. Díszítésként porcukorral meghintjük a tetejét. Csokiszósszal vagy tejszínhabbal tálalhatjuk. A torta az olajtól és a likőrtől nagyon finom, szaftos lesz, a csokidarabok meg apró olvadt ékkövek a szép sárga tésztában.
Menü |