Kedves Főzőcskézők!
Bevallom, nagyon szeretek darálthúsból főzni, mert nagyon látványos, finom és pénztárca kímélő ételek kerülhetnek az asztalra. Azt is bevallom, hogy bár főzni szeretem, ledarálni a húst kifejezetten utálom. A húsdarálómat is leadtam az öregvasba. Azt mondják helytelen, de be kell vallanom, hogy vásárolom a darált husit.
Spagetti húsgolyókkal
Az én rosszevő gyerekem egyik kedvenc étele a spagetti húsgolyóval. Nem én találtam ki, ősi olasz étel. A spagettiről van egy storym, vendéggyerek érkezett hozzánk, akinek a kedvec étele a spagetti volt. Megfőztem egy fazék isteni húsos, fokhagymás, bazsalikomos, paradicsom mártást, hozzá a spagettit. Úgy örültem, most csak jól lakik Döncike, aki miután ránézett a tányérjára megkérdezte: ez mi? Mondom, húsos spagetti. Azt mondja, én ezt nem eszem meg. Mondom, mi van!? A többiek kétpofára tömik magukba, ez meg azt mondja, hogy nem eszi meg?! Mielőtt teljesen összetörtem volna, azt kérdezi a gyerek, ketchup van? Döncike kért egy adag csupasz spagettit, nyakonöntötte egy jó adag üzleti ketchuppal, megszórta sajttal és csillogó szemmel megmagyarázta nekem: ez a kedvenc ételem. Ízlések és pofonok!
Hozzávalók: Egy csomag spagetti vagy linguini tészta, ½ kg darált hús, 5-6 gerezd fokhagyma, vöröshagyma, bazsalikom (szárított is lehet), másfélkiló érett paradicsom. Télen konzerv, hántolt paradicsomot használok, úgy 2 doboznyit. Továbbá kell még só, bors, darált kömény, tojás, kevés tej, 1 db zöldpaprika.
Elkészítése: A darált husit sózzuk, borsozzuk és megszórjuk egy mokkáskanálnyi darált köménnyel, ráütjük az egy tojást. Jól összedolgozzuk, ha nagyon „vizes“ adjunk hozzá egy maréknyi prézlit. Diónyi gombóckákat formázunk, amelyeket egy tálcára rakunk majd be a hűtőbe, hogy összeérjenek az ízek.Ezekután a fokhagymákat, vöröshagymát és a zöldpaprikát felvágjuk nagyon apróra, a paradicsomot leöntjük forró vízzel, lehúzzuk a héját és kis kockákra vágjuk. Ha mindezt elkészítettük, fogunk egy jó nagy lábast és olajon állandó kevergetés mellett üvegesre pirítjuk a hagymákat, zöldpaprikát. Ha ez kész, ráöntjük a paradicsomot. Felforraljuk, majd kisebb lángon fortyogva főzzük a mártást. Sózzuk, borsozzuk, megszórjuk egy jó adag apróra vágott bazsalikommal. Kóstólgatjuk, ha kell kicsi cukorral enyhíthetünk a paradicsom fanyarságán. Fél óra főzés után hozzáadjuk a tejet, úgy 1 decit. Jól megkeverjük, felforraljuk, és ekkor szépen egyenként beledobjuk az húsgolyókat. Kisebb lángon főzzük, hogy a mártás kellemes sűrűségű állagot kapjon és a golyók is megfőjenek. Kifőzzük a spagetti tésztát, egy kis csészényit félreteszünk a főzővizéből és lecsepegtetjük. Azért mondtam, hogy nagy lábas kell, mert a kész mártásba belezuttyantjuk a tésztát, ráöntjük a csészényi főzővizet és két fakanál segítségével jól összekeverjük a finomságokat. Lefedjük a lábast. 5 percig pihentetjük, hogy a tészta magába szívja a fantasztikus ízeket. Tálaláskor természetesen megszórjuk sok-sok reszelt sajttal.
Kaporszósz húsgombóccal
Ez az az étel amelyért a lelkemet is eladnám. A kaporszósz kicsi korom óta a kedvencem. Gyermekkoromban, ha vásárolni mentünk Pozsonyba, a Luxorban szoktunk ebédelni, és én ott is mindig kaporszószt ettem egy szelet marhahússal és knédlivel. A húsgombócos változat édesanyám kezének remeke. Próbálják ki a kedves olvasók. Nincs finomabb a selymes, tejszínes kaporszósznál. Vagy mégsem?...talán a csoki.
Hozzávalók: 60-70 dkg darálthús, vöröshagyma, fokhagyma, só, bors, 2 db kisebb tojás, prézli. Egy jó nagy csokor kapor, 1 doboz tejszín, babérlevél.
Elkészítése: A hússal kezdjük. Az apróra vágott vöröshagymát hozzáadjuk a darált húshoz. Belenyomunk 2-3 gerezd fokhagymát, sózzuk, borsozzuk. Összekeverjük a tojásokkal és jól kidolgozzuk a masszát. Annyi prézlit teszünk hozzá, hogy a húsgolyók masszívak legyenek, majd golflabda nagyságúra formázunk.Egy fazékban olajon üvegesre piríttunk egy kisabb, apró kockákra vágott vöröshagymát. Ráöntünk két liternyi alaplevet (húslevest), vagy sima vizet, de akkor adjunk hozzá 2 db leveskockát. Felforraljuk, beízesítjük sóval, borssal és egy babérlevéllel. Vegetát is tehetünk bele. Ha forr, óvatosan, egyenként beleengedjük a húsgombócokat és készre főzzük. Ekkor szűrőkanállal kiszedjük a gombóckákat, a szószt behabarjuk olyan sűrűségűre ahogyan szeretjük. Hozzáadjuk a tejszínt és készre forraljuk. Ezekután visszarakjuk a gombócokat és csak ekkor vágjuk (ollóval) a kész szószba a megmosott friss, illatos kaprot. Én a forró szószba ilyenkor be szoktam keverni egy kis kocka lunex sajtot. Knédlivel tálaljuk.
Taksonyi muszaka
A muszaka balkáni étel, készítik a közel-keletiek, görögök és még sorolhatnám. Sokféle variáció létezik, az én muszakám egyedi, azért is neveztem taksonyinak.
Hozzávalók: ½ kg darálhús, só, bors, 2-3 darab paradicsom, vöröshagyma, pár gerezd fokhagyma, két kisebb cukkini, 4 darab padlizsán, prézli. A besamelhez egy jó kanálnyi vaj, 3 evőkanál liszt, 6-7 deci tej, só, bors.
Elkészítése: Egy lábosban apróra vágott vöröshagymát pirítunk, megszórjuk piros paprikával és ezen a pörköltalapon megpároljuk a darálthúst. Markánsan befűszerezzük a sóval, borssal, fokhagymával, és rádobunk 2-3 szem apró kockákra vágott paradicsomot. Fél óra alatt készre főzzük. Közben szép félcentis karikákra vágjuk a cukkinit és a padlizsánt. Tálcára rakjuk, megszórjuk jól sóval, hogy engedjék ki a levüket. Ezekután lemossuk és konyhai törlőn leszárogatjuk a szeleteket. Elkészítjük a besamelt: egy jó kanálnyi vajon vagy olajon megpiríttunk 3 evőkanál lisztet. Habverőt fogunk a kezünkbe és elkezdjük adagolni a tejet. Először úgy 3-4 decit, közben habverővel keverjük. Annyi tejet adagolunk a liszthez, hogy sűrű, krémes lisztmártást kapjunk. Jól sózzuk, borsozzuk. Maradék sajtokat is elkeverhetünk a mártásba, attól csak jobb íze lesz.Ha mindezzel megvagyunk, fogunk egy tepsit, kiolajozzuk és elkezdjük a rétegezést. A padlizsán és cukkini szeleteket lerakjuk, megsózzuk, borsozzuk, megszórjuk egy kanálnyi prézlivel, majd jöhet pár-pár kanál a húsból és a besamelből. Így játszogatunk míg be nem telik a tepsi. Betoljuk a forró sütőbe és készre sütjük. Fontos, hogy erősebben fűszerezzünk, mert különben ízetlen lesz a muszaka.
Kukoricaszelet
Hozzávalók: ½ kg darálthús, egy kisebb konzerv kukorica, 1- 1 evőkanál szezám- és lenmag, só, bors, petrezselyemzöld, kevés prézli.
Elkészítése: Az összes hozzávalót jól elkeverjük, lapos szeleteket formázunk és teflonserpenyőben megsütjük. Hidegen és melegen is fogyasztható.
Menü |