Kedves főzőcskézők!
Tudjuk jól, milyen turbós napjai vannak egy háziasszonynak, hol, mikor és hogyan kell megfelelnie. És sajnos, vagy természeten, a konyhában is ő a főszereplő. Bármilyen elfoglalt lehet is egy asszony, azért a család szívesen veszi, ha finom ételek kerülnek az asztalra. Éppen ezért e havi számunkban, gyorsan elkészíthető, laktató és finom ételeket mutatok be.
Tojáslepény
Hozzávalók: fejenként 2 db tojás, vöröshagyma, cukkini, sárgarépa, paprika, pár szem paradicsom, krumpli, cukorborsó… szóval, zöldség. Ami éppen otthon van, kb. 25-30 dkg legyen együtt. Kell még 10 dkg sonka vagy császárszalonna és 5 dkg reszelt sajt, só, bors.
Elkészítése: A zöldségeket szép, gyufaszálnyi darabokra vágjuk. Egy teflonserpenyőben, vagy nagyobb palacsintasütőben olajat hevítünk. Rádobjuk a csíkokra vágott sonkát, császárszalonnát. Kevergetve megkapatjuk, majd jöhet a zöldség. Azonnal megsózzuk, hogy kiadja a felesleges levét. Pár perc alatt roppanósra pároljuk. Felverjük a tojásokat, tehetünk hozzá pár kanál tejszínt, sózzuk, borsozzuk és belekeverjük a reszelt sajtot. A szépen megpárolt zöldségre öntjük, lefedjük fedővel, hogy a tojás szépen megkocsonyásodjon. Az ügyes háziasszony meg is fordíthatja a tojáslepényt, akkor mindkét felén szép aranyszínűre sül. A tetejét megszórjuk valami zölddel és friss kenyérrel tálaljuk. Reggelire, vacsorára is megfelel, sőt hidegen szendvicsben is tökéletes.
Kolbászos zöldbableves
Hozzávalók: Egy szál kolbász, 5 dkg szalonna, 1 vöröshagyma, 30 dkg zöldbab, 1 doboz aprított paradicsom konzerv, 4 gerezd zúzott fokhagyma, 2 evőkanál rizs, só, pár szem bors és kevés cukor, ha nagyon savanyú a paradicsom.
Elkészítése: Egy fazékban megsütjük az apróra vágott szalonnát és a karikákra vágott kolbászt. Rádobjuk a vöröshagymát, kicsit pároljuk. Jöhet a zöldbab, a bors, sózzuk. Felöntjük annyi vízzel, hogy ellepje a zöldbabot. Fedő alatt puhára pároljuk. Hozzáadjuk a paradicsomot és a zúzott fokhagymát, és annyi vizet, amennyi levest akarunk. Akkor jó, ha sűrű. Felforraljuk, beledobjuk a rizst és puhára főzzük. A végén, egy deci vízben elkeverünk egy kanál lisztet, és ezzel a keverékkel még besűrítjük a levest. Tetejére petrezselyemzöldet szórunk, egy szelet pirítóssal tálaljuk.
Kalácsfelfújt
A kalácsfelfújtat a reggelire vásárolt és megmaradt fonott kalácsból és kifli maradékokból készítem. Nagyon finom, laktató édesség, és a lényeg az, hogy nem kell kidobni a megmaradt péksütiket.
Hozzávalók: szikkadt kiflik, zsemlék és egy majdnem egész fonott kalács, 4 alma (de bármilyen gyümölcs megfelel, sőt kompótot is használhatunk), fél tábla csokoládé, 3 db tojás, kb. 5 deci tej, 10 dkg cukor, 2 csomag vaníliás cukor, pici só, pár kanál finom lekvár, kevés durvára vágott dió vagy pisztácia, vaj a tepsi kikenéséhez. Az almákhoz pár kanál cukor, fahéj, a tojásfehérjéhez szintén pár kanál cukor.
Elkészítése: Kikenjük vajjal a tepsit, majd felszeleteljük a kalácsot, péksüteményt. Egy tálban összekeverjük a tejet, a 3 tojássárgáját, a cukrot és vaníliás cukrot. Minden egyes darab kalácsot, péksüteményt megmártunk a cukros tejben, majd szépen kirakjuk velük a tepsit. Az oldalait is, mintha „žemlovkát” készítenénk. Ha marad a tejből, nyugodtan öntsük a kalácsra, nem kell félni, be fogja szépen szívni magába. Erre tesszük a pár kanál lekvárt, az apróra tördelt csokit. Ezután a reszelt alma következik, amelyet kevés cukorral, fahéjjal ízesítünk. Betoljuk a 180 fokra melegített sütőbe és kb. fél óráig sütjük. Addig felverjük a tojásfehérjét a csipet sóval, cukorral. Amikor már látjuk, hogy szépen megsült a kalácsfelfújt, kikapjuk a sütőből és rásimítjuk a tojásfehérjés habot, amelyet megszórunk durvára vágott dióval, vagy pisztáciával. Vissza a sütőbe pár percre, addig, amíg a hab szép rózsaszínű nem lesz.
Menü |