Kedves főzőcskézők!
A húsvét előtti időszakot böjtös heteknek is nevezzük. A hívő ember készül Krisztus halálának és feltámadásának ünnepére. Elcsendesül, magába száll, lemond az élvezetekről, a szórakozásáról. Háttérbe szorítja a test igényeit, lelkére figyel. Böjtös ételeket fogyaszt, vagy legalább megpróbál kevesebb húst enni. Jót tesz ez a testének és a lelkének is egyaránt.
E havi főzőcskénkben könnyebb, gyomorkímélő receptek következnek, habár a dödölléről sok mindent elmondhatunk, csak azt nem, hogy könnyű étel. És ezzel el is árultam, hogy egy nagyszerű krumplis étel receptje következik. Ősrégi eledel, lehet köretként is fogyasztani szaftos húsokhoz, pörkölthöz, vadashoz, de egytál ételként is tökéletes. Megszórva finom túróval, juhtúróval, tejföllel vagy sült hagymával, szenzációs. Őszintén mondom, én reszelt sajttal is el tudom képzelni. Ha nem köretként fogyasztjuk, akkor savanyúsággal ajánlom, mert eléggé zsíros. Ettől függetlenül nagyon finom, főleg ilyenkor télidőben. Van vele meló, nem mondom, de higgyék el, megéri. A család el lesz ragadtatva a dödöllétől, és ez pedig mindent megér.
A zöldséges tészta egy ici-pici sonkával, de nélküle is isteni étel. Az előnye, hogy fél óra alatt készen van. Ilyenkor Jamie Olivernek képzelem magam, büszke vagyok, hogy egészséges, jóízű étel kerül az asztalra pillanatok alatt.
Végül egy egyszerű, gyorskuglófhoz hasonló, márványozott édesség következik, amit reggelire is lehet fogyasztani egy kis vajjal, lekvárral, hozzá egy bögre finom kakaóval, illetve ebéd utáni desszertként is megállja a helyét, csoki-öntettel felturbózva.
Dödölle
Hozzávalók: 1 kg lisztes krumpli, só, kb. 15-20 dkg liszt, hogy pontosan mennyi az függ a krumplitól is, hogy mennyi lisztet vesz fel. Továbbá kell még olaj vagy zsír.
Elkészítése: A krumplit megpucoljuk, kis kockákra vágjuk és annyi sós vízben főzzük puhára, amennyi éppen ellepi. Amikor már szinte szétesik a krumpli, nem vesszük le a tűzről, hanem a levével együtt krumplinyomóval összetörjük, mint, ha krumplipürét készítenénk. Hozzáadjuk a lisztet, és állandó keverés mellett addig főzzük, amíg a liszt is megfő, a massza elválik az edény aljától. Ez a keverés a legfárasztóbb része a dödölle készítésének. Sűrű, kemény masszát kell kapnunk. Elzárjuk a gázt és nekilátunk a pirításnak, amely a másik fárasztó rész a dödöllénél. Jó nagy palacsintasütőbe zsírt vagy olajat hevítünk. A sűrű krumplis masszából, zsíros kanállal „galuskákat” szaggatunk a forró zsiradékba és mindkét oldalán szép pirosra sütjük. Készülhet sütőben, tepsiben is. A kizsírozott tepsibe szaggatjuk a galuskákat és 200 fokon ropogósra sütjük.
Tésztasaláta besütve
Hozzávalók: 400 g apró tésztafajta, mondjuk makaróni. 1 vöröshagyma, 3 gerezd fokhagyma, 1 csomag fagyasztott vegyes zöldségkeverék, de lehet friss is, karfiol, brokkoli, sárgarépa, paprika stb. 10 dkg sonka, 1 doboz tejföl, 2 db tojás és egy maroknyi reszelt sajt, só, bors.
Elkészítése: Feltesszük a vizet a tésztára, amíg felforr egy wokban vagy egy mélyebb palacsintasütőben kevés olajon üvegesre sütjük az apróra vágott vöröshagymát, fokhagymát. Hozzáadjuk a csíkokra vágott sonkát, majd a zöldségeket. Kevergetve félkeményre pároljuk. Fontos, hogy elfője a levét, ne legyen szottyos. Egy tálban összekeverjük a tejfölt, tojásokat, reszelt sajtot. A megfőtt tésztát lecsepegtetjük, majd visszaöntjük a fazékba, hozzáadjuk a párolt zöldséget, rázuttyantjuk a tejfölös-tojásos keveréket. Újra sózzuk, borsozzuk, jól összekeverjük. Kikent tepsibe öntjük és előre melegített sütőben, 200 fokon pirosra sütjük.
Farsangi fánk
Hozzávalók: 1 kg kenyérliszt, 1 kocka élesztő, 100 g margarin, 4 db tojássárgája, 4 evőkanál porcukor, 6 dl tej, 2 kávéskanál rum, csipet só
Elkészítése: Futtassuk fel az élesztőt langyos tejben. Egy tálban keverjük össze az átszitált lisztet a porcukorral. A liszt közepébe mélyedést csinálunk, ebbe tegyük a tojássárgájákat és a tejben felfuttatott élesztőt, a rumot és a két csipet sót. Gyúrjuk össze a tésztát, amely viszonylag lágy lesz. Ezután gyúrjuk el benne az előre megolvasztott margarint is. Dolgozzuk vele addig, amíg nem ragacsos masszát kapunk. Dagasztógépet is használhatunk. Ha kész, konyharuhával letakarva, langyos helyen hagyjuk kelni. A fánk tésztája akkor lesz jó, ha duplájára kelt. A megkelt tésztát deszkán nyújtsuk ki körülbelül 2 cm vastagságúra, majd szaggassuk ki fánkszaggatóval. A kiszaggatott fánk közepébe nyomjunk ujjunkkal 1-1 lyukat, (ide kerül majd a lekvár) és pihentessük még egy rövid ideig. Lábasban étolajat forrósítunk, majd közepes lángon kezdjük el sütni a fánkot. Az a fele kerüljön lefelé az olajba, ami a pihentetésnél a teteje volt (lyukas fele). Fedővel lefedve, aranybarnára sütjük. Ezután levesszük a fedőt, megfordítjuk a fánkokat, és a másik oldalukat is megsütjük. Konyhai törlőkendőn lecsepegtetjük, melegen, porcukorral meghintve tálaljuk tetszőleges lekvárokkal kiegészítve.
Menü |