Kedves főzőcskézők!
Ma két húsos étel és egy szenzációs édesség kerül a terítékre. A resztelt májat, ugye, nem kell bemutatnom, főleg az „éltesebb” konyhatündérek tudják, miről beszélek. Azt viszont szeretném, ha a fiatalabbak is kipróbálnák, mert ez egy nagyon finom étel, viszonylag olcsó és nagyon-nagyon egészséges. Napjainkban minden második ember vérszegény, vashiányos, nyilván ehhez az is hozzájárul, hogy nem eszünk belsőségeket. A máj tele van vassal és egyéb más fontos ásványi anyagokkal, amelyekre szervezetünknek szüksége van. Tehát, hajrá!
A bakonyi szelet régi magyar étel, a betyárok „találták” ki. A Bakonyban, ahol bujkáltak a gomba adott volt, húst szereztek, szalonna pedig mindig volt a tarisznyában. Magam sem értem, hogy eddig miért nem főztem ezt az isteni gombás húst. Mostanában viszont nagyon rákkattantam, ti is próbáljátok ki. Lehet csirkemellel is helyettesíteni a sertést, ha valaki kímélőbb ételt szeretne.
Az édességhez pedig csak annyit mondanék, hogy az otthoni sertepertélés néha csodákra képes! Édességre vágytam, körülnéztem a kamrában, és megláttam a kókuszt, amit imádok. Arra gondoltam, minek veszem én drága pénzért a Bounty szeletet, ha otthon is elkészíthetem. Így is lett, igaz csak másnap ettem belőle, de megérte várni. Nagyon kiadós, 30 db lett belőle!
Bakonyi sertésszelet
Hozzávalók: 4 személyre fejenként 2 szelet karaj vagy tarja, 30 dkg csiperkegomba, 1-1 db zöldpaprika, paradicsom, 1 db közepes vöröshagyma, 20 dkg szalonna, só, bors, pirospaprika, kevés liszt és egy doboz tejföl.
Elkészítése: a husikat kiklopfoljuk, sózzuk, borsozzuk. Egy teflonos serpenyőben olajat forrósítunk, majd gyorsan szép rózsaszínűre sütjük a lisztbe mártott hússzeletek mindkét oldalát. Amikor ez kész, a maradék zsiradékra dobjuk a csíkokra vágott szalonnát. Amint kiereszti a zsírját, mehet rá az apróra vágott vöröshagyma, a kockákra vágott zöldpaprika, paradicsom és a negyedekre vágott gomba. Sózzuk, borsozzuk, meghintjük egy kevés pirospaprikával. Kicsit fonnyasztjuk, majd felöntjük kb. egy deci vízzel. Lefedve, kis lángon tíz percig pároljuk a zöldséget, majd visszarakjuk a hússzeleteket. Mérsékelt lángon, szintén lefedve, levét kevés vízzel pótolva puhára főzzük a húst. Amikor kész, egy tejfölt kikeverünk egy evőkanál liszttel és egy deci vízzel, végül behabarjuk az ételt. Jól kiforraljuk, majd galuskával esetleg rizzsel, tarhonyával tálaljuk. Én spatlze tésztával, nagyon finom volt.
Resztelt máj
Hozzávalók: 4 személyre legalább 50 dkg sertésmáj, egy szép nagy vöröshagyma, 1 db zöldpaprika, 2-3 gerezd fokhagyma, pirospaprika, só, bors, majoránna.
Elkészítése: A májat nagyobb szeletekre vágjuk. Megszórjuk borssal és majoránnával. Fogjuk a serpenyőt és olajon üvegesre pirítjuk a félholdakra vágott vöröshagymát. Hozzáadjuk a zúzott fokhagymát, majd a májat. Fehéredésig, kevergetve pirítjuk, majd jöhet a csíkokra vágott zöldpaprika és a pirospaprika. Kicsit kevergetve fonnyasztjuk a zöldpaprikát, majd adunk hozzá kevés majoránnát. Felöntjük 2 deci vízzel, és lefedve puhára pároljuk. Tálalás előtt újra megborsozzuk, majd megszórjuk szárított petrezselyemzölddel. Sima, natúr főtt krumplival a legjobb.
Kókusz szelet
Hozzávalók: 225 g kókuszreszelék, 1 doboz sűrített édes tej, 20 dkg étcsokoládé.
Elkészítése: a kókuszreszeléket szépen összedolgozzuk a sűrített tejjel. Fogunk egy kisebb, lapos tepsit vagy műanyag dobozt, és kibéleljük konyhai fóliával. Fogjuk a kókuszos keveréket és szépen, egyenletesen beletapicskoljuk a dobozba. A tetejét is letakarjuk a fóliával, hogy ne száradjon ki. Legalább fél napra a hűtőbe tesszük, de még jobb, ha egész éjszakára. Másnap éles késsel szép vékony szeletekre vágjuk, és minden darabot megfürdetünk a felolvasztott étcsokiban. Sütőpapírra vagy rácsra rakjuk, és megvárjuk amíg megdermed a csoki. Kagylókkal díszített tányéron tettem a család elé, és nagyon értékelték a díszítést.
Menü |