Kedves főzőcskézők,
e havi számunkban leves-recepteket szeretnék ajánlani a kedves olvasóknak. Nem tudom Önök, hogy vannak ezzel, de én, ahogy öregszem, egyre jobban szeretem a leveseket. Forróságokban, tehát nyáron kifejezetten egészséges és finom. Nem terheli meg az emésztést, eleve jókedvre derít egy szép tányér leves. Sajnos a fiatalok már nem nagyon rajonganak a levesért. A fiam is néha úgy néz rám, mint az elmebetegre, ha megkérdezem, hogy kér e levest. Teszi ezt azért, mert a húslevesen kívül még soha életében (21 éves) nem evett meg más levest. De én nem adom fel, és mindig próbálkozom, hátha egyszer beüt a menykő, és kérdésemre igennel fog válaszolni. Különben érdekes, hogy a fiam ilyen visszautasító, mert a családban mindannyian levesrajongók vagyunk. „Pandák”, ahogy viccesen mondogatjuk. A Kungfu panda című mesében magyarázta az apuka a kisfiának, hogy „fiam, de mi levesesek vagyunk”. Családom pedig azóta is „panda”.
Palócleves
Bizonyára már mindenki hallott a híres-neves Palóclevesről, amelyet Gundel János főzött tisztelete jeléül a „nagy palócnak”, Mikszáth Kálmánnak. Az író igencsak szerette a gasztronómia nyújtotta örömöket, híresen nagyevő volt. Az eredeti receptben Gundel ürühúst használt, amelyet napjainkban már marhahússal helyetesítenek, és külön-külön főzik meg a krumplit és a zöldbabot, majd főzőlevével együtt adják a leveshez. Bevallom nekem erre sem kedvem, sem időm nincs, tudjuk milyen pörgős a 21. század. Így együtt főzve is nagyon finom lett a leves. Kint a szabadban, bográcsban is elkészíthető. Egy árnyékos helyen, Mikszáthot olvasgatva kevergethetjük, kóstolgathatjuk a palóclevest, összekötve így a kultúrát az élvezetekkel.
Hozzávalók: 50-60 dkg marhalábszár, 30 dkg zöldbab, 30 dkg burgonya, 1 nagy fej vöröshagyma, 2-3 gerezd fokhagyma, só, bors, pirospaprika, babérlevél, köménymag, egy doboz tejföl és egy csokor kapor.
Elkészítése: az apróra vágott hagymát megfonnyasztom egy evökanálnyi zsíron. Ha ez megvan, lehúzom a lábast a tűzről, és rádobom a pirospaprikát. Vissza a tüzre, és már jöhet is a kis kockákra vágott husi. Jól összekeverem, rádobom a fűszereket és felöntöm úgy két liternyi vízzel. Kis lángon főzöm a húst, közben megkóstolom, hogy elég sós-e a leves. Amikor már majdnem puha a hús, hozzáadom a kockákra vágott burgonyát és a zöldbabot. Három liternyire - olyan gulyás sűrűségűre- felöntjük a levest, készre főzzük benne a zöldségeket. Egy doboz telföllel behabarjuk, ollóval kaprot vágunk a tetejére és már ehetjük is ezt a finom, savanykás, kapros, különleges levest.
Paradicsomleves
Létezik a sima paradicsomleves és létezik „A paradicsomleves”- így névelővel, amely kihangsúlyozza, hogy ez egy nem mindennapi leves. Én nagyon szeretem, csak az a baj, hogy a paradicsom nem szeret engem, mert mindig éget. Természetesen úgy is megeszem, hogy tudom, egész este lúgosító ásványvizet fogok inni, amely „eloltja” a lángokat. Külön izgató az én paradicsomlevesemben a sajtos galuska, amelyet még a legelvetemültebben rossz evő gyerek is meg fog kóstolni. Szezonjában friss, télen konzerv paradicsomot használok, éppen ezért családomban egész évben repertoáron van ez az üdítő leves. Próbálják ki kedves olvasóink, főzzék meg ezt az isteni piros finomságot és garantálom, hogy a paradicsomban fogják érezni magukat.
Hozzávalók: 7dl paradicsomlé, egy konzerv aprított paradicsom, 1 vöröshagyma, 2 gerezd fokhagyma, egy csirkehús ízesítésű leveskocka, só, fehérbors, 3 db szegfűszeg, 3db illatos bors, egy csapott mokkáskanál fahéj és egy jó adag szárított, (vagy friss) bazslikom. A galuskához nem kell több mint egy kevéske bébidara, 1 tojás, reszelt sajt, só, bors.
Elkészítése: A nagyon finomra vágott vöröshagymát és a fokhagymát egy leveses fazékban olajon megfonnyasztom. Óvatosan kevergetve végezzük ezt a műveletet, nehogy a fokhagyma megégjen, mert akkor bizony keserű lesz. Ha ez kész, ráöntöm a konzerv paradicsomot, jól összekeverem a hagymával és felöntöm annyi vízzel, amennyi az üres konzervdoboz térfogata. Lefedem a fazekat, és forrásba hozom a keveréket. Befűszerezem a levest a felsorolt fűszerekkel, csak a bazslikomot hagyom ki, az később kerül bele. Felöntöm a 7 dcl paradicsomlével és annyi vízzel, hogy kb.1,5 liter legyen. Kis lángon, nem lefedve, gyöngyözfe főzöm még úgy 10-15 percig.
Ezalatt bekeverem a galuskát. Egy tálacskában habosra verek egy kisebb tojást. Megsózom, borsozom, és belekeverek egy maroknyi reszelt sajtot és annyi bébidarát, hogy lágy tésztát kapjak. Öt percig pihentetem, majd kiskanállal apró galuskákat szaggatok a lobogó levesbe. Szinte pillanatok alatt megfől. Megkóstoljuk a levest, és ha kell, kristálycukorral ízesíthetjük, hogy kellemes édes-savanyú legyen. Végül kiszedem a szegfűszeget és az illatos borsot nehogy ráharapjuk evés közben. Ekkor kerül a kész levesbe bőven a bazsalikom, amitől pikáns, illatos lesz „A paradicsomleves”.
Anyuka gombalevese
Ennek a krémlevesnek az a családi története, hogy édesanyám kedvence, és viccesen úgy nevezzük „ezt szeretem a legjobban” leves. Anyukám mesélte, hogy gyerekkorában, szülőfalujában volt egy kicsit habókos fiúcska, akit ha megkínáltak étellel, mindig azt felelte, hogy „ezt szeretem a legjobban”. Bármit tettek eléje, húst vagy kalácsot, lecsót vagy főzeléket, zsíroskenyeret, mindig elmondta, hogy ezt szereti a legjobban. Édesanyám pedig a gombalevest. Télen, nyáron, esőben, hóban, napsütésben, reggel, délben, este- egyszóval bármikor főzhetem, anyukám nagy örömére, aki mielőtt belemerítené a kanalát, cinkosan rámmosolyog és elmondja a mantrát: ezt szeretem a legjobban.
Hozzávalók: 1 doboz friss gomba (csiperke), a konzervgomba is megfelel, egy közepes hagyma só, bors, 1 kocka gomba ízesítésű leveskocka, tejszín.
Elkészítése: Egy fazékban olajon megfuttatom a kockára vágott vöröshagymát, rádobom a megtisztított nagyobb darabokra vágott gombát. Konzerv esetében a gomba levét is felhasználjuk. Felöntöm egy liter vízzel és forrásba hozom a levest. Megsózom, borsozom és beledobom a leveskockát. Fedő alatt puhára főzöm a gombát, s ha ez megvan, leveszem a tűzről és kicsit hagyom kihűlni, majd botmixerrel pürésítem. Vissza a tűzre, forrásba hozom, és beleöntök egy doboz tejszínt. Kicsit kiforralom a levest és már kész is. Szikkadt kenyeret kockákra vágok és a sütőben jól megpiríttom. Ezzel a krutonnal tálalom a gombalevest.
Annyit még a levesekhez, hogy krémlevest nemcsak télen lehet enni, hanem most nyáron is friss zöldségekből. A recept csak annyi, hogy a zöldséget: karfiolt, zöldborsót, zellert, sárgarépát stb. vízben puhára főzünk. Ízesítjük egy leveskockával, sóval, borssal. Botmixerrel pürésítjük és tejszínnel vagy tejföllel behabarjuk. A tejföltől finom savanykás lesz a krémleves, ami üdítően hat szervezetünkre a nagy melegekben.
Menü |