A Csemadok Felsőszeli Alapszervezete az elődök értékeinek közvetítése érdekében Folklórtalálkozót szervezett.
A kétnapos rendezvény pénteken a kiállítás megnyitásával kezdődött. A kiállítást Mészáros Magdolna nyitotta meg, először a Felekezeti iskolák történetéről beszéltek a tavalyi Kincskeresők sikeres résztvevői, a 7. évfolyamból Královič Ádám és Vanko Norbert Bence. Összehasonlították a 100 évvel ezelőtti gyerekek életét, iskolai időbeosztását. Rámutattak a közösségi életre, a szabadidő hasznos eltöltésére, de arra is, hogy sokkal többet voltak a természetben, többet játszottak társaikkal, s többet beszélgettek az idősekkel. A következő előadás a már említett varrott csipke bemutatása volt, készítőjének, Fűzék Erzsébetnek állít emléket, aki már több mint egy évtizede nincs köztünk. Munkássága bemutatására a Kincskeresők, a helyi értékeket kutató diákok vállalkoztak. A kiselőadásból megtudhatták a hallgatók, hogy milyen tehetséges volt Erzsi néni, sok helyen mutatta meg képeit, s elismerésekben sem volt hiány. A saját maga által kialakított csipkeképeket egyedi technikával, varrógéppel készítette, melyet a szakma „varrott csipke” névvel jelölt meg. Ezek a gyönyörű képek sokfelé elvitték a falu és készítőjének hírét. Ezért is tartottuk fontosnak, hogy láthatóvá tegyük a fiatalság előtt is. Sajnos a családból senki nem folytatja ezt a módszert. Talán majd akad valaki, akinek lesz hozzá fantáziája és türelme.
A kiállítás másik felében keresztszemes hímzések ragadták meg a látogatókat. Alkotóját, Hegedűs Lászlót kérte meg, mutassa be munkáit a jelenlevőknek. Megtudhatták, hogy már kiskora óta szeret kézimunkázni, s amikor ideje engedi, mindig valami szépet alkot. A mostani bemutató az első a faluban, de már készül Magyarországra is. Elmondta, hogy a család részére már nagyon sok szép és hasznos kézimunkát varrott, párnáktól kezdve asztalterítőig, függöny mellé drapériát, futókat, székek textilbevonatát is elkészítette. Gyakran alkot régi időkre utaló mintákat, képeket. Kedvenc színe a fehér és a piros, általában az egész panamát kivarrja, tehát nem csak a mintát, hanem a fehér alapot is betölti apró keresztszemekkel. A kiállításra meglepetésként elkészítette a falu címerét is, a gyönyörű munka üveg mögött látható. A szemet gyönyörködtető látvány ihletet ad a látogatónak, hogy ő is tűt fogjon a kezébe, s alkosson valami szépet, hasonlót.
A Folklórtalálkozó másnapján, szombaton igazi fesztiváli hangulat volt a művelődési házban. A legkisebbek, az óvodások Tipegők csoportja gyermekjátékokat mutattak be. A Széchenyi István Alapiskola Topogók tánccsoportja Domján Máté Sándor koreográfiája szerint táncolt nagy sikerrel. Hasonlóan a felsőtagozatosok, vagyis a Höcögők is lenyűgözték a közönséget. Újdonságként fellépett az alapiskola citerazenekara, mely Jakubec Orsolya kezdeményezésére alakult a tanév elején. A lányok nagyon fogékonyak a zenére és az énekre. Összeállításuk elnyerte a közönség tetszését. Nem hiányozhatott a fellépők közül a Csemadok mellett működő Rozmaring éneklőcsoport, melynek női kara. A Kikelet citerazenekar két csokrot játszott el a közönségnek. A Nyíló Rózsa tánccsoport Szeli csárdását a citerások kísérték. A felsőszeli férfikar betyárdalokat énekelt. A tánccsoport még bemutatta a bagi karikázót és a jókai táncokat. Ezután a darnózseli Őszirózsa Népdalkör rábaközi és galgamenti dalokat énekelt. A Szigetköz-Úgó tánccsoport is színes műsorral érkezett. A Moldvai táncok, Páros tánc, Halászi táncok, Szatmári verbunk, Szigeközi táncok és a Szanyi csárdás dus és friss táncok üdítően hatottak a nézőkre. A bajnai Boróka citeracsoport palócföldi dudanótákkal, ill. felsőszeli katonanótákkal hódították meg a közönséget, akik az ismert dalokat szívesen énekelték a citerásokkal. A műsor utolsó órájában a FIKUSZ PT Mátyus tánccsoportja mutatta be tudása legjavát, a táncok alá a Bendő zenekar muzsikált. Fergeteges hangulat kerekedett, a közönség vastapssal köszönte meg a fiatalok odaadó táncát.
A Folklórtalálkozó Határok Nélkül megmozgatta a falut, hiszen nagyon sokan eljöttek megcsodálni és megismerni a régi idők zenei és táncos hagyományait a régión belüli és a távolabbi barátaink által. A hagyomány csak úgy marad meg, ha azt rendszeresen művelik. Felsőszeliben most is beigazolódott, hogy az ottani emberek szívükön viselik elődeik értékeinek ápolását és továbbadását.
Menü |