Kérdéseinkre Szabó Miroslav, Tósnyárasd község polgármestere válaszolt
Hogyan összegezné a választások óta eltelt időszakot Tósnyárasdon? Az önkormányzatok számára egyre nehezebb gazdasági viszonyok között sikerült-e a községi hatáskörbe tartozó szolgáltatások színvonalát megtartani, a tervezett fejlesztési programokat megvalósítani?
A járás kisebb települései közé tartozunk, költségvetésünk is ezzel arányos, így egy-egy, az önkormányzatok bevételeit megnyirbáló felsőbb intézkedés bennünket is érzékenyen érint. Itt az állam által folyósított adóhányadra gondolok, amelynek összege szinte évről évre alacsonyabb. Közel tíz évig voltam önkormányzati képviselő, ismertem az önkormányzat működését, az eltelt évek alatt kialakult az a meggyőződésem, hogy gond esetén igazából csak magunkra, és a lakosokra számíthatunk. Nagyobb településeken élőknek nehéz elképzelniük, hogy a községünk összesen három alkalmazottat foglalkoztat, és ebbe a hivatalnokok is beletartoznak. Vannak időszakok, amikor minden munka ránk szakad, pontosan, időben és bármi áron nekünk, négyünknek kell elvégeznünk.
A közszolgáltatások jól működnek a községben, igyekeztünk olyan újításokat alkalmazni, amelyeken néhány ezer eurót meg tudunk spórolni, amit aztán egyéb fontos, váratlan dolgokra tudunk felhasználni. A közvilágítás modernizációjával megspórolt összeget például a templom, illetve az iskola és óvoda előtti járdaszakaszok felújítására fordítottuk. A háztartási hulladék gyűjtésénél a csipes megoldást teszteljük, eddig úgy tűnik, jó eredménnyel. A 240 literes kukákat 120 literesekre cseréltük, mert lakosaink megértették a hulladék szelektálásának lényegét. Ezt bizonyítja az a tény, hogy ugyan két év alatt a két új lakópark átadásával lakosaink száma 200 fővel megnőtt, a hulladék mennyisége nem növekedett. Ahogy a többi település, mi is felszereltünk és üzembe állítottunk egy defibrillátort, reméljük, ritkán lesz rá szükség! Megjegyzem, ennek a költségeit is saját keretből fedeztük.
A falu közösségi élete felől érdeklődnék. Az önkormányzaton kívül mely intézmények, szervezetek, társulások biztosítják a lakosok közösségi igényeinek kielégítését? Vannak-e rendszeres munkát folytató művészeti csoportok, klubok, hagyományosan megtartott közösségi rendezvények?
Nagyon vigyázunk az óvodánkra és az iskolára, amelyeket 20, illetve 24 gyerek látogat. Fejlődésükhöz szeretnénk számunkra minden lehetőséget biztosítani. Pedagógusaink munkáját nagyra becsüljük, de szeretném kiemelni Imre atya foglalkozásait is gyermekeinkkel, fiataljainkkal.
A község épületeinek, a közterületek és egyéb létesítményeinek karbantartását, kisebb-nagyobb felújítási munkálatait, egyes területek parkosítását – ahogy azt már említettem – lakosaink segítségével tudjuk csak elvégezni. Szerencsére olyan szervezeteink, kisközösségeink vannak, amelyekben még él az összetartozás és a mások iránti felelősség érzése. Ezek közé tartozik a Szebb Tósnyárasdért polgári társulás, a Jury Boys Tósnyárasd PT, a Tósnyárasdi Sportlövő Klub, a Nyugdíjasok klubja és a Baille PT táncklub. A Csemadok alapszervezete jelenleg szünetelteti a tevékenységét, remélem, egy új vezetőséggel ismét tartalmas és folyamatos munkát végez majd, amely színesíteni fogja falunk kulturális életét!
A felsorolt szervezetek vezetőségei, tagsága folyamatos munkát végez. Önkéntes munkájukkal sikerült például az öreg óvoda épületet felújítani úgy, hogy ott ma már asztalitenisz tréningek, tánctanítás és nyugdíjas összejövetelek zajlanak. Brigádmunkával tettük rendbe a focipálya melletti épületünk helyiségeit, amelyek több szervezetünknek adnak helyet. A pálya és környéke, valamint a park több rendezvény színhelye. Itt rendezzük meg a falunapot, különféle sportrendezvényeket, nyári táborokat. A felsorolt munkálatokban résztvevők önzetlen segítségét nagyra becsüljük és köszönjük.
Terveink között szerepel a halottasház bejárata előtti tetőszerkezet javítása, illetve a Jednota üzlet melletti tér rendbetétele is. Közös erővel szeretnénk kialakítani egy szép parkot, az öreg óvoda, illetve a kultúrház mögötti, a Pennáig húzódó területen, amely a főutcával párhuzamos. A közbiztonság növelése céljából 8 kamerával szeretnénk bővíteni az eddigi térfigyelő rendszert. Nyugodt, biztonságos település vagyunk, reméljük, így is marad ez a jövőben is!
Meg kell említenem a Blú Mondej nevet viselő barátai társaságot, amely talán szélesebb körben is ismert, hiszen a galántai kastély kertjében a város által rendezett jótékonysági napokon rendszeresen bemutatja a hagyományos disznóvágást. A helyi falunapon ugyancsak részt vállal a munkából. Gyakori vendégei községünknek a Hadtörténeti Klub tagjai, akik 3-4 napos összejöveteleiken régi fegyverek, kitüntetések, egykori katonaviseletek és egyéb felszerelés ápolásával és bemutatásával foglalkoznak. Iskolásainknak már több alakommal tartottak bemutatót.
Hagyományosan augusztus végén, a búcsút követő hétvégén falunapot rendezünk. A műsort az önkormányzat, a jó hangulatot szervezeteink és a résztvevők biztosítják. Ilyenkor látjuk vendégül testvértelepülésünk, a Baranya vármegyei Mindszentgodisa küldöttségét.
A két új lakópark felépülésével bizonyosan megnövekedett a község lakosainak száma. A város közelsége miatt biztosan attraktívak és kelendők az újonnan épült házak és lakások. A bővülés milyen feladatokat ró a falu vezetésére? Mi az, ami miatt jó Tósnyárasdon élni?
A falu nyugalma és a város közelsége meghatározó egy új lakóhely megválasztásánál. A két lakópark felépülése után 200 fővel nőtt településünk lélekszáma. Sajnos, csak két nyárasdi család élt, tudott élni a lakásvásárlás, a házvétel lehetőségével. Az új lakosok beilleszkedését a faluközösségbe önkormányzatunk igyekszik segíti. Az is természetes, hogy eltart egy ideig, amíg az új lakosok megbarátkoznak egymással, az új környezettel, a község viszonyaival stb. A konfliktusos helyzeteket eddig sikerült megoldanunk, bízunk benne, hogy évek élteltével mindannyian magukénak érzik majd községünket, közösségünket!
Az ilyenkor szokásos hiányosságok is sorban jelentkeznek: a bekötőút ugyan megépült, ám a járdáról az építtető nem gondoskodott. Az új utcák útjainak, járdáinak karbantartása, a közvilágítás garantálása, az egykor, nem ennyi rákötésre megépített szennyvízelvezető rendszer valószínűleg még sok problémát fog okozni nekünk, de az utánunk jövőknek is.
Tósnyárasd a vidék egyik legrégibb települései közé tartozik, több mint 900 éves falu, egy 12. század elején készült oklevél említi először. Készült-e a faluról történeti összefoglaló, valamilyen kiadvány, amely minden érdeklődő, lakhelyére büszke nyárasdi család könyvespolcán megtalálható?
Két könyvet említenék: Varga László Nyárfák alatt című helytörténeti monográfiáját, és az ugyancsak Varga László összeállításában készült Mátyusföldről Baranyába című könyvet, amely a faluból kitelepítettek történetét dolgozza fel, illetve Tósnyárasd és Mindszentgodista fél évszázados barátságának állít emléket. Úgy vélem, mindkét kötet önbecsülésünket erősíti, ahogy a falu fejlesztése érdekében közösen elvégzett eredményes munka is.
Menü |